Visor na živo

První bližší recenze Visoru od Handspring napsaná s přístrojem v ruce a ne podle prospektů na webu.
Visor na živo
Igor Herodek: Koncem loňského léta představila společnost Handspring Inc. nový kapesní počítač Visor. Vzhledem k tomu, že se jedná o klon velmi úspěšných počítačů Palm, není tento počin až zas takovou událostí. Překvapivé však jsou parametry a možnosti, které v kombinaci s prodejní cenou z kapesního počítače Visor učinily favorita.

I když šlo o nový a praxí neověřený přístroj, byl Handspring prakticky ihned po zahájení prodeje zavalen takovým množstvím objednávek, že jej to samotného překvapilo… tedy hlavně jeho „obchodní oddělení“, které na tento zájem v té době nebylo personálně připraveno. Dlužno dodat, že se to zpočátku negativně projevilo delšími dodacími lhůtami a zmatky při zpracování objednávek. Obrovský zájem není zas takovou záhadou, když uvážíme, že tvůrci tohoto přístroje jsou Donna Dubinsky a Jeff Hawkins, kteří kvůli nedostatku prostoru pro další vývoj svého původního PalmPilota odešli před zhruba rokem od 3Com.

Čím se Visor od Palmů tolik liší?
Především by se dalo říci, že velmi výhodným poměrem výkonu a ceny, který se už nyní projevil ve snižování cen Palmů. Důležitým trumfem přístroje od Handspring je speciální rozšiřující slot Springboard, který podstatně rozšiřuje možnosti použití přístroje – lze do něj připojit moduly přehrávače MP3, klasického a GSM modemu, hlasového záznamníku, pageru, navigačního systému GPS apod. Zvláštností je i standardně dodávaná synchronizační kolébka připojitelná k portu USB (na rozdíl od sériových Palmů).

Není Visor jako Visor
Handspring nabízí tři provedení svých počítačů: Visor Solo se 2 MB paměti a bez synchronizační kolébky je za 149 dolarů, Visor se stejnými parametry a kolébkou navíc za 179 dolarů a Visor DeLuxe v pěti barevných provedeních s 8 MB paměti, koženým pouzdrem a pochopitelné kolébkou – za 249 dolarů.

Srovnejme ceny Visorů s Palmy: Palm IIIx se 4 MB paměti dostanete za 299 dolarů, osmimegabajtový tenoučký Palm Vx přijde na 449 dolarů …

Hardware
Z hlediska designu se Visor nejvíce podobá původnímu PalmIII a také z pohledu rozměrů a tvaru je s ním téměř shodný. Do slotu umístěného na zadní straně přístroje se zasouvají přídavné moduly. Odlišné je i umístění infračerveného portu, který je u Visora na levé straně, nekompatibilní je propojovací konektor.

Na přední ploše počítače se nachází otvor zabudovaného mikrofonu. Mikrofon mohou využívat pouze přídavné moduly, takže bez nich je nefunkční.

Všechny modely jsou vybaveny stejným procesorem jako PalmIIIx , v plánu je ale přechod na výkonnější verzi. Visor nemá pamět ROM typu Flash, takže není možný upgrade operačního systému jako u Palmů. Napájení je řešeno stejně – bateriemi AAA. Rozdíly ve výbavě RAM jsou uvedeny v předchozí kapitole; asi by ale nebylo rozumné sáhnout po jiném než osmimegabajtovém modelu.

Kolébka USB vyžaduje pro svůj provoz Windows 98, protože v předchozích verzích není podpora USB implementována. V případě potřeby je ale možné doobjednat asi za 30 dolarů sériovou kolébku – používám obě bez jakýchkoli problémů. Zbývá dodat, že podle výrobce ani jedna z kolébek netrpí efektem battery drain jako u předchozích přístrojů Palm. Tato konstrukční chyba způsobovala vybíjení baterií, pokud se přístroj nacházel v kolébce, a to i v případě, kdy byl vypnut.

Displej je trochu světlejší než dokonalé zobrazovače posledních modelů Palm, jeho kontrast je ovládán stejně jako u nich softwarově.

Řada uživatelů si oprávněně stěžuje na provedení pera. Zde se zřejmě projevila snaha po snížení výrobních nákladů, protože pero je velmi lehké a celkově je na něm znát, že jeho návrhu nebyla věnována potřebná pozornost.

Software
Visor je kompatibilní s počítači Palm, neboť používá stejný operační systém. Tím je dáno, že je možné používat stejné aplikace jako pro platformu přístrojů Palm Computing, jejichž počet jde dnes už do tisíců.

Vestavěné aplikace jsou vesměs stejné jako u Palmů, jen s některými vylepšeními: jako kalendář je možné využívat uživatelům Palmů jistě dobře známý DateBook3 (i když v mírně omezené verzi). Kalkulačka Visorů nabízí navíc finanční a logické operace, statistické funkce, převody mezi různými měrnými jednotkami. V paměti ROM přibyla jedna zcela nová aplikace – WordClock ukazující čas v různých světových městech.

Přídavné moduly
Jak už bylo uvedeno výše, Visor je vybaven slotem Springboard, do kterého se připojují moduly rozšiřující možnosti přístroje. Moduly je možno připojovat za chodu přístroje, ke své funkci nepotřebují žádné další adaptéry ani předchozí instalaci speciálních ovladačů.

Kromě speciálních modulů, které rozšiřují možnosti použití přístroje, se počítá s moduly jako s médii pro distribuci rozsáhlejších softwarových aplikací, jako např. slovníků, encyklopedií apod. U tohoto typu modulů se předpokládá celkem přijatelná cena od 29 do 49 dolarů.

Handspring přišel v okamžiku zahájení prodeje Visora na trh s následujícími moduly: přídavná paměť 8 MB ($79), zálohovací modul ($39), modem 33,6 Kb/s ($129), hra Tiger Woods PGA Tour Golf ($29).

Vzhledem k tomu, že ke Springboard je uvolněna kompletní technická dokumentace včetně zdrojových kódů, můžeme se těšit na řadu modulů i od jiných firem. Pro představu vybírám jen některé, téměř každým dnem jsou ohlašovány další:

InfoMitt one-way pager ($50), senzor pro sběr dat, osciloskop, přehrávače MP3, hlasové záznamníky, přídavná klávesnice, modul GPS, kombinovaný modul se standardním a GSM modemem, hlasovým záznamníkem, vibračním upozorňováním a 8 MB paměti.

Jen ať si konkurují!
Handspring teprve nyní začíná budovat distribuční síť, takže do konce minulého roku byl Visor dodáván pouze v rámci USA a Kanady. Teprve nyní by měla začít distribuce i do Evropy a zatím není jiné cesty, jak přístroj pořídit, než jej dovézt přímo ze Spojených států, jako tomu bylo i v mém případě.

Pokud preferujete výkon a rozšiřitelnost spojenou s výhodnou cenou před velikostí a designem, představuje Visor vůči PalmV jasnou volbu. Věřím, že výhody tohoto pozoruhodného přístroje ocení i některá z našich distribučních firem a zařízení brzo začne dovážet i do České republiky.

Váš názor Další článek: GeoWorks si chce nechat platit za WAP

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Speciální ovladač, Přídavná paměť

Určitě si přečtěte