Víte, že Česko má čtvrtého GSM operátora?!

Téměř každý občan naší země zná společnosti Český Mobil, Eurotel Praha a RadioMobil, které provozují GSM sítě Oskar, Eurotel a Paegas. Znáte ale také toho, který provozuje čtvrtou síť S 99?
Víte, že Česko má čtvrtého GSM operátora?!

Kde najdete S 99?

Naše čtvrtá GSM síť honosící se nepříliš slušivým jménem S 99 je provozována Výzkumným a vývojovým centrem (RDC – Research and Development Centre). Pod tímto názvem se skrývá několikaměsíční úsilí Českého Mobilu, Ericssonu a ČVUT v Praze, které mělo za výsledek vytvoření poměrně ojedinělého projektu s cílem přispět k výzkumu a vývoji nových telekomunikačních služeb u nás.

RDC se nachází na Katedře telekomunikační techniky v budově Elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze 6 Dejvicích. Jeho síť S 99 prozatím disponuje jedním vysílačem na frekvenci 1800 MHz, který pokrývá část budovy, ve které je umístěn, a část Vítězného náměstí. V záloze je však připravená již druhá BTS, přičemž do budoucna se uvažuje o  pokrytí celého kampusu okolo ČVUT v Dejvicích.

Síť se jmenuje S 99 proto, že je v současné době ještě stále vedena u švédského telekomunikačního úřadu pod kódem 240-99, neboť ji původně Ericsson používal pro předváděcí a testovací účely. V současné době však již probíhá proces nové registrace v ČR u ČTÚ. S 99 patří mezi jedny z nejmoderněji vybavených sítí u nás, ale i v celé Evropě. Kromě samozřejmosti jako je EFR, disponuje také technologií GPRS a HSCSD. Do budoucna  připadá do úvahy také například implementace technologie EDGE nebo UMTS.

Klepněte pro větší obrázek 

V zákulisí S 99

Ačkoliv je S 99 schopna najednou obsloužit až 25 000 uživatelů, tak pro její umístění stačí pouhé dvě relativně malé místnosti. V první z nich najdete baterie, které jsou schopny veškeré vybavení napájet po dobu několika hodin a hned vedle pak naleznete automatický požární systém, který je shodný s tím, co používá Oskar ve svém Hi-Tech centru. Kromě toho se zde také nalézá prozatím jediná BTS této sítě spolu s BSC. Ve vedlejší, o něco větší a hlavně klimatizované, místnosti je pak umístěno srdce celé sítě. Kromě MSC (mobilní telefonní ústředny), HLR (registru uživatelů) a jiných komponent, zde najdete například také SMS centrum, účtovací brána (Billing GW), komponenty GPRS systému včetně GGSN (Gateway GPRS Support Node – část sítě sloužící k propojení GPRS sítě s jinou IP sítí – např. Internetem) a systém pro řízení provozu a dohledu nad sítí.

Klepněte pro větší obrázek

Co je to RDC?

Prozatím jsme se věnovali tomu, čím Výzkumné a vývojové centrum disponuje. Jeho cíle a předsevzetí jsou však daleko ctižádostivější než pouhé „školení“ budoucích techniků sítě. Celé RDC se i se svojí sítí S 99 zrodilo na přelomu roku 2000 a 2001, kdy bylo také uvedeno do zkušebního provozu. Jeho zařízení a provoz stálo více jak 4 miliony amerických dolarů.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Jak jsme již psali výše, tak centrum založily společnosti Český Mobil (který jeho vznik z velké části financoval) a Ericsson (který do Centra dodal veškerou technologii, včetně mobilních telefonů) spolu s ČVUT, které Centru poskytlo jednak prostory a jednak odborné  kapacity. RDC má sloužit  pro vzdělávání studentů, řešení výzkumných úkolů a jednak pro vývoj nových aplikací pro použití v moderních mobilních sítích. K tomu slouží výzkumné projekty, které buď vypisuje RDC a nebo s nimi přicházejí samotní studenti. Je tak docela dost dobře možné, že se v budoucnu setkáte se službou, která bude nést „punc“ Vyvinuto v RDC.

Aktivity RDC

Prakticky již od února 2001 probíhá v RDC práce studentů Katedry telekomunikační techniky FEL ČVUT na několika výzkumných projektech. Kromě studentů ČVUT však Centrum využívají také technici společností Český Mobil a Ericsson pro školení svých pracovníků, kteří zde využívají možnosti názorných ukázek, ověřování novinek a simulace případných problémů na síti S 99.

Klepněte pro větší obrázek

V posledních týdnech, kdy přešlo RDC do „ostrého“ provozu, se pak aktivity Centra soustředily zejména na WAP a SMS. Kromě WAP Workshopu, který měl za úkol především seznámit studenty s možnostmi využití WAPu a s problematikou vývoje nových aplikací pro něj, probíhá soutěž o hodnotné ceny W@P Talent 2001, jejímž úkolem je probudit ve studentech zájem o vývoj nových WAPových aplikací.

Klepněte pro větší obrázek

V poměrně nedávné době pak rozšířilo RDC svou působnost na všechny fakulty ČVUT a nabídlo všem jejím studentům účast v celkem deseti odborně-vzdělávacích tématech (jejich počet se však může ještě zvýšit), které se zabývají nejrůznější problematikou od SMS počínaje až po přechod z 2,5. na 3. generaci sítí konče. Studenti se zde mají možnost seznámit se všemi technologiemi, které má RDC k dispozici a v případě zájmu se naučit ovládat kterýkoliv prvek sítě, a to v praxi, přímo na síti S 99. Obrovskou výhodu práce „nanečisto“ zde asi není nutné zdůrazňovat. V příštím semestru by se také měla v RDC zahájit běžná výuka pro studenty Katedry telekomunikační techniky, která by se blíže věnovala technologii GSM.

Ačkoliv se to možná na první pohled nezdá, tak Výzkumné a vývojové centrum řadí ČVUT mezi přední světové vysoké školy v oblasti telekomunikací. Ne každé vysoké škole se poštěstí získat vlastní „školní“ GSM síť s technologií GPRS a HSCSD. Kromě našich GSM operátorů, kteří se předbíhají v tom, který z nich přinese tu či onu službu jako první na světě, tak můžeme být hrdí i na náš vzdělávací systém, který nabízí v oblasti telekomunikací studentům vzdělání na úrovni těch nejvěhlasnějších světových univerzit.

Poznámka: Podrobnosti a čerstvé informace o Výzkumném a vývojovém Centru můžete nalézt na adrese www.rdc.cz

Diskuze (34) Další článek: Ericsson T39m vydržel více než Siemens M35i

Témata článku: Ostatní, Česko, GSM, Čtvrt, Operátor


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11