Vláda nám chce napíchnout mobily

Po teroristickém útoku na symboly USA se ve většině států začíná vážně diskutovat o možnosti posílení pravomocí policie tajných služeb – například častějším odposlouchávání telefonních hovorů. Budou mít tato opatření vliv na naše práva?
Vláda nám chce napíchnout mobily

O možností posílení těchto pravomocí již začal hovořit ministr vnitra Stanislav Gross. Součástí jím překládaného návrhu zákona o azylu je i poměrně hojně diskutovaný zákon o Bezpečnostní informační službě. Ministr Gross k tomu řekl: „A byly odstraněny některé chyby, které předtím způsobilo přijetí euronovely zákona o policii a novely trestního řádu, kdy policii zůstaly některé takové kompetence, ale zpravodajským službám nikoli.“

Převedeno do praxe

Co by přijetí těchto zákonů v současné podobě pro nás znamenalo? Možnost odposlechu bude dán pouze policejním orgánům – ty by však na požádání zákonem stanových subjektů (především zpravodajské a bezpečností služby) mohly předávat zjištěné skutečnosti těmto subjektům. V návrhu zákona je zakotvena i snadnější cesta než doposud k přístupu policistů k informacím o telekomunikačních procesech – například výpisy hovorů, odposlechy tzv. rizikových osob, lokalizační služby.

Většina poslanců ani senátorů však nechce tento zákon podpořit – posílení pravomocí tajných a zpravodajských služeb může mít přímý dopad na naše občanská práva a svobody. Někteří ústavní činitelé dokonce zastávají názor, že tyto služby mají tyto pravomoci k dispozici již nyní a příliš jich nevyužívají. Zdá se tedy, že tento zákon projde velmi zajímavou parlamentní debatou.

Jak se dostat na seznam

Zdá se tedy, že obyčejní lidé se tohoto odposlechu nemusejí obávat. Ale pozor: zdání někdy klame, protože na seznam rizikových osob se můžete teoreticky můžete dostat velmi snadno – stačí, když si například v autobuse sednete vedle sledované osoby a ze zdvořilosti s ní prohodíte pár slov o počasí...

Jaký máte na tento problém názor? Myslíte si, že posílením pravomocí policie bychom skutečně přišli o část svých občanských práv?

 

Diskuze (19) Další článek: Oskar snižuje ceny svých mobilních telefonů

Témata článku: Ostatní, Mobil

Určitě si přečtěte