Vlastník Českého Mobilu je stále ve finanční nejistotě

Firma získala potřebnou finanční hotovost prodejem podílu v rumunském operátorovi. Bude to stačit, nebude muset přijít na řadu Oskar?
Vlastník Českého Mobilu je stále ve finanční nejistotě

Znalci dobře vědí, že ze všech tří českých operátorů je na tom finančně nejhůře vlastník toho nejmladšího z nich – Českého Mobilu čili Oskara. Kanadská firma Telecommunication and Wireless (TIW), která vlastní podíly v některých evropských operátorech přes svou dceru Clearwave je hluboce zadlužená (okolo jedné miliardy dolarů) a ač v poslední době už dokáže Clearwave dosahovat provozní zisk, dluhy mateřskou firmu drtí natolik, že makléři poslali už dávno cenu akcií firmy hluboko do úrovně „junk bonds“, tedy papírů na úrovni bezcennosti; současně na úrovni dvaceti centů. Firma mimochodem plánuje tzv. reverzní split, kterým vlastníkům akcií jejich akcie vymění v poměru 25:1 – tedy, aby bylo jasno, za každých pětadvacet „starých“ akcií jim dá jednu novou, nikoli naopak. Tím kurs vyskočí nahoru, firmě přestane hrozit vyřazení z burzy a akcie budou možná zase zajímavé pro některé fondy, které obvykle nekupují žádné akcie s cenou pod jeden dolar.

TIW musí svůj dluh postupně umořovat a jedinou rozumnou možností je v současné době prodej aktiv; mezi nejzajímavější z nich patří podíly v rumunském Mobifonu a v Českém Mobilu. Volba nyní padla na Mobifon, TIW (Clearwave) prodala cca 6% akcií firmy za 42.5 mil. dolarů; Mobifon je předním rumunským operátorem s 2.6 mil. zákazníků a počítáno touto prodejní částkou, jeho celková hodnota se dá odhadnout na 20 mld. Kč. TIW se zbavila jen malé části svého podílu v Mobifonu; kupcem byl fond riziového kapitálu EMP.

Hrozí tedy i nadále, že se TIW bude muset podobným způsobem vzdát části podílu v Oskarovi, případně celé firmy? Prodej části Mobifonu nebyl v investorské komunitě přijat příliš pozitivně: firma se zbavila části podílu, peníze byly použity pro to, aby Clearwave mohla umořit část vnitrofiremního dluhu směrem k TIW, aby ten mohl splatit poměrně nepatrnou část svého celkového dluhu (cca dvacetinu). Je zřejmé, že vlastníci TIW/Clearwave rozhodli o prodeji nejmenšího možného podílu – tedy takového, který by jim při pozitivním dalším vývoji (tj. velmi dobré profitabilitě Mobifonu i Oskara) mohl vystačit k „vybrání zatáčky“ a návratu na finanční výsluní. Jestli ne, bude se muset opět kousek aktív odříznout, a opět se zřejmě bude rozhodovat mezi Mobifonem a Oskarem. Jako obvykle z toho pro uživatele služeb Oskara celkem nic nevyplývá – i když by došlo k nejhoršímu, tj. že by firma TIW či Clearwave musela vyhlásit bankrot a požádat o ochranu před věřiteli, došlo by pouze ke změně vlastnictví mateřské firmy a ani českého, ani rumunského operátora by se to zřejmě nedotklo.

Diskuze (61) | Oskar umožňuje zákazníkům posílat e-maily přes WAP

Témata článku: Ostatní, Fin, Mobil