Vodafone 236: Levněji už to nejde (test)

Koupi mobilního telefonu si dnes může dovolit téměř každý. Nový přístroj vás může vyjít jen na 577 Kč. Přesně tolik stojí testovaný Vodafone 236.
Vodafone 236: Levněji už to nejde (test)
Kapitoly článku

Hlavně umí telefonovat

Telefonování je pravděpodobně ta nejčastější činnost, která bude s tímto telefonem prováděna. Vodafone 236 se pro ni vybavil jednopoložkovým telefonním seznamem čítajícím 300 míst, což většině smrtelníků bude stačit. Vyhledávat lze buď pouze prvního písmene, nebo z kontextového menu zvolit položku Hledat, následně zadat požadované jméno a potvrdit. Překvapivá je však celkem schopná filtrace kontaktů do skupin. Těch je sedm: Výchozí skupina, Rodina, Přátelé, Spolupracovníci, Spolužáci, Zájmový spolek a VIP. V seznamu lze mezi těmito skupinami přepínat klávesami doleva a doprava, též jim můžete přiřadit vlastní vyzvánění a dokonce je využít k hromadnému odeslání textovky. Využití na maximum.

Klepněte pro větší obrázek 
Vodafone 236 nabízí čtyři upravitelné vyzváněcí profily. Mezi výchozím a tichým se dá rychle přepínat podržením klávesy # v pohotovosti

Telefon nabízí pouze 10 vyzváněcích tónů znějících velice asijsky, takže pro někoho může volba toho správného znamenat problém. Vlastní vyzvánění do telefonu nijak nedostanete. Telefon vás však může upozorňovat jen vibrováním, které je nebývale silné a především je víc cítit než slyšet.

Pro náruživé pisálky není

Ze zpráv podporuje Vodafone 236 pouze klasické SMS, s něčím multimediálním bychom však v této cenové kategorii ani nepočítali. Jsem proto zklamaný, že samotné psaní zpráv tu není povýšeno do stavu dokonalosti. Vše hatí editor, který sice nabízí odpočítávání znaků i možnost psát s českou (příp. vietnamskou) diakritikou, trpí však neduhem, který jsem u moderních telefonů už dlouho neviděl: s přibývajícími znaky se zpomaluje. Na začátku jsou jeho reakce celkem svižné, jak jste však za polovinou délky zprávy, mačkáte tlačítka naslepo a koukáte na postupně naskakující písmenka na displeji. Vzpomněl jsem si tímto na telefony značek Philips nebo Ericsson ze začátku tisíciletí. Editor Vodafonu 236 přitom nabízí i možnost psaní dlouhých zpráv (až 3 části), s takovou ji však málokdo využije. Tento neduh je navíc umocněn faktem, že klávesnice telefonu je velice pohodlná, a nebýt zpomalování, psalo by se na ni nádherně.

Využít můžete i prediktivního slovníku T9, ten má však několik nevýhod: píše pouze s diakritikou, čímž ořezává délku zprávy na 70 znaků, a navíc se slova nevypisují přímo v textu, ale ve spodním řádku, z něhož je teprve vybíráte. Co víc, vlastním výrazům slovník nijak nenaučíte. Opět jsem si tímto vzpomněl na Philipsy. Psát obyčejným stylem multitap je na tomto telefonu tedy podstatně jednodušší. Aspoň že funkce kláves se drží standardu: křížkem se mění velikost písmen, nulou se vkládá mezera a hvězdička vyvolá tabulku speciálních znaků.

Pro příchozí a uložené textovky je vyhrazena paměť čítající sto položek, což je dle mého dostatečná hodnota. Pokud budete chtít zapnout upozornění na příchozí zprávy, máte na výběr ze tří zvuků, mně osobně žádný z nich nezaujal a zůstal jsem radši u vibrací.

Každý ždibec se počítá

Je jasné, že Vodafone 236 toho moc umět nebude, pro ty nejzákladnější funkce se však místo našlo. Poměrně na úrovni je zpracovaný budík; budíky jsou tu vlastně čtyři – jednoduchý, denně se opakující, týdenní a budík pro pracovní dny (je možné nastavit, které to jsou). Je to však jediná organizační funkce tohoto přístroje. Najdeme tu sice ještě světový čas, ten však slouží pouze k nastavení aktuálního časového pásma. Vlastně je tu i kalendář, ovšem na ten se můžete jen dívat, upomínky do něj nepřidáte.

Klepněte pro větší obrázek 
Budou vám stačit čtyři budíky?

K praktickým funkcím patří dále jednoduchá kalkulačka a převodník měn. Velmi užitečná pak může být diodová svítilna; ta sice nesvítí nijak silně, svému účelu však jistě poslouží. Je možné ji rychle ovládat stiskem hvězdičky v pohotovostním režimu. Aby se uživatel nenudil, nabízí Vodafone 236 také dvojici celkem zábavných her. Pod nespisovným názvem „Roztomilý cihly“ (chyba lokalizace) se ve skutečnosti skrývá obyčejný, avšak barevný, tetris. Ve hře „Push box“ pak máte za úkol přesunout kameny na označená místa.

Klepněte pro větší obrázek 
Vestavěná svítilna je u takto levného mobilu nečekaný bonus
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka obou her

Vzít či nevzít? Vždyť je skoro zadarmo...

A jsme na konci popisu. Pravda je, že k dokonalosti tohoto ultralevného telefonu něco málo chybí, především písmo v nabídce by rozhodně bylo potřeba zvětšit, čímž by se rozšířila skupina potenciálních kupců. Komu tedy Vodafone 236 doporučit? Dovedu si ho představit např. v rukách nejmladších školáků, případně i lidí, co mobilní telefonii neholdují a nehodlají do ní investovat ani o korunu víc, než je nezbytně nutné. Je dobře, že i pro takové případy je tu k dispozici telefon slušného vzezření, s nímž se jeho majitelé nemusí stydět se ukazovat, a občas zastane i jinou práci než jen volání a psaní zpráv.

Graf ceny produktu Vodafone 236 poskytuje server Heureka.cz

Témata článku: Recenze, Vodafone 236, Funkční klávesa, Zbytečný luxus, Náročný zákazník, Standardní rozložení, Dostatečná hodnota, Lesklá plocha, Vodafone, Test, Nejjednodušší způsob, Voda


Určitě si přečtěte

RECENZE: TCL 10 Pro – opravdová radost pohledět

RECENZE: TCL 10 Pro – opravdová radost pohledět

** Prim zde hraje vzhled a displej, na obojí radost pohledět ** Dobrá je výdrž baterie, potěší reverzní dobíjení, infraport je bonus ** Zklamáním je fotoaparát, foto i video umí být skvělé i špatné

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

** Samsung Galaxy M21 nabízí zajímavý poměr výkon/cena ** Telefon vsází zejména na AMOLED displej a obří akumulátor ** 6 000 mAh baterie je papírově obrovská, v praxi však výdrž nijak závratně neprodlouží

Martin Chroust | 39

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

RECENZE: Huawei P40 Lite – tak trochu jiná střední třída

** Vyvážený mix nadprůměrných ingrediencí s přijatelnou cenovkou ** Vedle povedeného fotoaparátu možnosti videa zaostávají ** Chybějící služby Googlu jsou komplikací, nikoliv však neřešitelnou

Martin Herodek | 51