Vodafone Business e-mail plus: co v počítači, to v telefonu

Vodafone představil novou službu, díky které můžete s e-maily v telefonu pracovat stejně jako na počítači – nic nemusíte stahovat, e-mail přijde jako běžná textovka. Navíc se vám telefon neustále synchronizuje s počítačem, což platí nejen o e-mailové schránce, ale také o adresáři, schůzkách, upomínkách a poznámkách. To vše teď navíc na dva měsíce zdarma.
Vodafone Business e-mail plus: co v počítači, to v telefonu
Kapitoly článku

Vodafone v úterý představil novou službu Business e-mail plus. Ačkoli se může podle názvu zdát, že se jedná o službu určeno u výhradně firemním zákazníkům, dopřát si ji může každý, kdo má zájem o neustálou synchronizaci telefonu s počítačem. Ke službě není potřeba žádné drahé technické vybavení a vyjde na přijatelných 238 Kč měsíčně plus poplatky za přenesená data.

Protlačí e-maily

Zvykli jsme si, že nám do mobilu přichází textovky a multimediální zprávy a my se přitom nemusíme o nic starat. Přitom s e-maily je to potíž. Ty musíme stahovat „ručně“ nebo v e-mailovém klientu nastavit pravidelné stahování. Každopádně nám nepřijde e-mail v okamžiku, kdy nám jej někdo pošle, jak to bývá běžné v počítačích nebo u zmíněných textovek. Proč? Protože telefon není narozdíl od počítače pořád „online“ a nevyčkává na příchozí e-mail.

Existuje několik služeb, které e-maily do telefonu dostanou ihned. Tato funkce se nazývá Push e-mail – protože e-maily do mobilu „protlačí“. Zpravidla se však jedná o službu nabízející mnohem více než jen Push e-mail a kromě e-mailové schránky se s telefonem neustále synchronizují i další data, která máte uložena ve svém počítači nebo na firmenním serveru. Patří sem adresář, kalendář, úkoly, upomínky, poznámky... Tyto služby se nazývají BlackBerry, ActiveSync, Intellisync nebo třeba Visto. Co název, to jiná společnost a trochu jiný přístup. Výsledkem je ale v podstatě stejná služba.

Vodafone se rozhodl tuto službu nabídnout a využil k tomu osvědčené řešení Visto. Na podobném principu pracuje již dva roky služba Office Connector od Eurotelu, T-Mobile nabídl o něco později známé řešení Blackberry.

Nepotřebujete administrátora

Zákazníka asi bude nejvíce zajímat, co k využití služby bude potřebovat. Tak tedy:

 • mobilní telefon s operačním systémem Symbian
 • poštovní klient Outlook nebo Lotus a počítač s přístupem na internet, který může být nepřetržitě zapnutý nebo schránku s přístupem přes protokol POP3/SMTP
Pak samozřejmě nějaké peníze na zaplacení poplatků, ale vše ostatní poskytne Vodafone. Tím mám namysli především potřebné aplikace pro symbianový telefon a pro počítač s poštovním klientem, dále pak zajištění bezpečnosti a neustálou synchronizaci.

Po objednání služby musíte nainstalovat malou aplikaci běžící na pozadí jak do svého chytrého telefonu, tak do svého počítače, pokud chcete využívat plnou synchronizaci svého počítače. Tyto aplikace sledují změny v záznamech a pokud nějaká nastane, vyšlou o tom zprávu řídícímu serveru v centru Vodafonu. Ten zprávu o změně přepošle na druhé zařízení a tím udržuje obě plně synchronizovaná. Pokud telefon nebo počítač vypnete, ale jeden z nich zůstane běžet a provedete nějaké změny v záznamech, zůstanou záznamy čekat na serveru a po zapnutí druhého zařízení se všechny změny hned aktualizují.

Synchronizovat můžete firemní e-mail (Microsoft Exchange nebo Lotus Domino) nebo až deset schránek přístupných přes POP3/SMTP. Dále se synchronizují kontakty, upomínky v kalendáři, úkoly a poznámky.

Hlavní nevýhodou celého systému je nutnost zapnutého počítače při synchronizaci firemního účtu. Ve firmě to však není většinou zas takový problém a na jednom počítači je navíc možné obsluhovat účty až pěti uživatelů. Takže pro malé firmy je toto řešení takřka ideální. Ve větších firmách s Exchange serverem má tento systém nevýhodu právě v nutnosti spuštěného počítače uživatele, kterých chce Vodafone Business e-mail plus, ale na druhou stranu je velkou výhodou, že není nutný zásah administrátora na Exchange serveru.

V případě přístupu ke schránce prostřednictvím protokolů POP3 se obejdete bez stále zapnutého počítače. Přístup ke schránce (či rovnou k několika schránkám) nastavíte rovnou ve webovém rozhraní služby Business e-mail plus. E-maily se vám sice budou zasílat do mobilu automaticky, ale kontakty, kalendář a poznámky si už musíte synchronizovat až když se potkáte s počítačem.

Symbianní čtverka

Vodafone svoji novou službu nabízí pouze pro telefony s operačním systémem Symbian. Ty má v současné nabídce čtyři: Nokia E61, Nokia N70, Nokia 9300 a Sony Ericsson M600i.

Nokia E61 – manažerský přístroj s velkým kvalitním displejem a plnohodnotnou klávesnicí má velmi tenké tělo a příjemné kompaktní rozměry. Je vybaven nejnovější verzí operačního systému Symbian a nabízí datové spojení prostřednictvím GPRS, EDGE, UMTS i Wi-Fi.

Klepněte pro větší obrázek 

Nokia N70 – multimediální mobil klasické konstrukce je vybaven fotoaparátem s rozlišením 2 Mpx, přehrávačem hudby a videa, rádiem a slotem pro paměťové karty. Operační systém Symbian je zárukou propracovaných kancelářských funkcí. Datové přenosy zajišťuje GPRS, EDGE nebo UMTS.

Klepněte pro větší obrázek 

Nokia 9300 – zařízení, které vypadá jako běžný mobilní telefon, se dá podélně rozevřít. Tím získáte přístup k pohodlné QWERTY klávesnici a velkému širokému displeji. Přístroj je proto jako stvořený pro práci s e-maily. Datové přenosy jsou zprostředkovány technologiemi GPRS a EDGE.

Klepněte pro větší obrázek 

Sony Ericsson M600i – novinka od Sony Ericssonu využívá nejnovější operační systém Symbian s nadstavbou UIQ, takže je možné ho ovládat přes dotykový displej. Ten je velký a zajišťuje uživateli komfortní přehled. QWERTY klávesnice urychlí psaní textů a datové přenosy jsou zastoupeny GPRS nebo EDGE.

Klepněte pro větší obrázek 

Poznámka: v síti Vodafone není možné rychlé datové přenosy prostřednictvím UMTS sítě využívat. Wi-Fi připojení nelze pro službu Business e-mail plus využít, protože telefon musí komunikovat v mobilní síti. Proto využijete pouze GPRS nebo EDGE, které nabízí všechny zmíněné telefony.

 Ceny u
Vodafone

Nokia E61 Nokia N70 Nokia 9300 Sony Ericsson
M600i
základní cena

10 977 Kč

9 977 Kč

13 977 Kč

11 977 Kč

50 Naplno 8 977 Kč 8 577 Kč 11 977 Kč 9 577 Kč
150 Naplno 7 977 Kč 6 977 Kč 10 977 Kč 8 577 Kč
300 Naplno 6 977 Kč 5 977 Kč 9 577 Kč 7 577 Kč
500 Naplno 5 977 Kč 4 577 Kč 8 977 Kč 6 577 Kč


V druhé kapitole se dozvíte, že k využití služby nemusíte mít nutně telefon z nabídky Vodafonu a že se dá obejít i bez smartphonu. Řekneme si něco o technických podrobnostech a hlavně cenách. A co na to Eurotel a T-Mobile?

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Nokia 9300, Nokia E61, Nokia E61i, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, Sony Ericsson M600i

21 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Brenos 9. 9. 2006 12:43:46
  Vlastnim E61 a zadny jiny mobil uz nechci. Neni jenom na praci,ale i na...
 • Pantani, Pantani 12. 8. 2006 12:44:43
  něco o tom vím: maj tam chybu! :)))
 • PD 12. 8. 2006 0:35:45
  Blahopřeju k funkci ředitele
Určitě si přečtěte

Vodafone obohatil nabídku o Nokii 3, starší modely zlevnily [ceník]

Vodafone obohatil nabídku o Nokii 3, starší modely zlevnily [ceník]

** Novou Nokii 3 můžete mít za necelé čtyři tisíce ** Zlevňovaly iPhony, Huawei P10 (lite) a Xperia XCompact ** Suveréně nejdražším zařízením se stal 12.9 iPad Pro za 37 777 Kč

31.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

** Vodafone Smart V8 je letošní jedničkou modelové řady od Vodafonu ** Svou výbavou se řadí do nižší střední třídy ** Lákat bude na kovové zpracování nebo čtečku otisků prstů

30.  7.  2017 | Měchura Milan | 9

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

** Evoluce osvědčeného konceptu bez výrazných chyb ** Konkurence nespí a pořádně Vodafonu zatápí ** Zajímavý poměr cena/výkon už není tak atraktivní jako dříve

27.  7.  2017 | Herodek Martin | 14

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

** V červnu jsme nejvíc kupovali modely s cenovkou do 7 tisíc ** Ze značek převládá Samsung a Huawei ** Nejoblíbenějším smartphonem od Applu je iPhone SE

21.  7.  2017 | Láska Jan | 8


komerční sdělení

Komerční sdělení