Vodafone chystá Wi-Fi. Zdarma a pro všechny

Vodafone to s mobilním internetem myslí vážně. Buduje síť Wi-Fi hotspotů pro vlastní zákazníky zdarma, ostatní si užijí aspoň 15 minut.

Vodafone se chystá výrazně promluvit do oblasti poskytování služeb bezdrátového internetového připojení. Dnes dopoledne oznámil akvizici firmy BroadNet, díky jejíž koupi bude poskytovat pevné a datové služby firmám prostřednictvím FWA v pásmu 26 a 28 GHz pod hlavičkou Vodafone OneNet. Nyní se na stránkách Vodafonu objevil zkušební portál, který napovídá, že o bezdrátové připojení nebudou ochuzeni ani zákazníci z řad jednotlivců. Pro ně bude navíc přístup k internetu přes Wi-Fi úplně zdarma.

O informace k testované službě jsme požádali tiskového mluvčího Vodafonu Filipa Hrubého: „Vodafone úspěšně testuje ve spolupráci s několika Wi-Fi providery a firemními zákazníky možnosti komerčního využití technologie Wi-Fi. Jde o jednoznačně perspektivní a dostupnou technologii, která je v ČR relativně rozšířená a zákazníci na ni jsou zvyklí. Využití Wi-Fi ideálně zapadá do naší strategie vybudování sdílené sítě pro rychlá mobilní data. Paralelně s testováním Wi-Fi pokračují i jednání s dalšími partnery o vybudování sdílené 3G sítě, přičemž v úvahu připadá nejenom využití technologie UMTS, ale také právě Wi-Fi nebo LTE.”

15 minut slávy

Pod názvem Vodafone Kámoš se bude moci k internetu přes Wi-Fi připojit kdokoliv se SIM kartou libovolného českého operátora. Na stránce wifi.vodafone.cz pouze stačí zadat telefonní číslo v mezinárodním tvaru a na mobil přijde okamžitě SMS zpráva s unikátním přihlašovacím kódem. Tímto způsobem se bude moci každý zájemce přihlásit až na 15 minut týdně k internetu zdarma, zbývající čas se bude odpočítávat přímo v okně portálu. Další přístup nad 15 minut bude pravděpodobně zpoplatněn částkou 50 Kč na den. Jakým způsobem se budou peníze uživatelům odečítat, není zatím jasné. Přístup pro uživatele ostatních operátorů bude omezen pouze na protokoly HTTP a HTTPS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přihlášení je otázkou sekund

Mnohem lépe na tom budou zákazníci Vodafonu. Pro ty bude portál poskytovat neomezený přístup k internetu zdarma po zadání přístupových údajů, které používají při vstupu do internetové samoobsluhy operátora. Tato pasáž portálu zatím není funkční, ale lze předpokládat, že bude fungovat obdobným způsobem jako u nezákazníků na základě unikátního přístupového kódu, který však bude mít neomezenou platnost. S kódem poté bude možné se přihlásit na libovolný hotspot zasíťovaný pod křídly operátora.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Na tomto místě najde zákazník Vodafonu informace o svém účtu

Pro přístup k internetu pomocí vodafonního Wi-Fi portálu je nutná česká SIM karta s aktivovanou službu GPRS nebo EDGE a zařízení, které je vybaveno bezdrátovým modulem pro připojení k síti. Využít služeb tak budou moci majitelé přenosných počítačů, mobilních telefonů a PDA bez nutnosti instalace jakýchkoli dalších zařízení. Na portálu by se měly později objevit informace, jak nastavit přenosné počítače pro různé operační systémy.

Každý může být Hotspotem

Vodafone prozatím buduje síť Wi-Fi hotspotů na území Prahy, podle mapy je v provozu na dvacet stacionárních stanic a několik dalších přístupových míst v restauracích, hotelích a dalších veřejných zařízeních. Ve zbytku republiky není žádné významnější pokrytí v mapě zaznačeno, ale doufejme, že síť se rozšíří do dalších velkých měst. První vlaštovkou by mohly být České Budějovice.

Testovací portál Vodafonu využívá mapové podklady Google, které zobrazují pokrytí Wi-Fi. Ihned po přihlášení k bezdrátové síti portál lokalizuje polohu uživatele a zobrazí aktuální používaný hotspot. Interaktivní mapa vždy přejde automaticky na další hotspot, pokud uživatel svoji pozici změní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hotspoty jsou zatím jen v Praze, jediný se objevuje v Českých Budějovicích

Nový portál bude zajímavý nejen pro uživatele hledající připojení k internetu, ale také pro subjekty, které by chtěly tímto způsobem službu nabídnout a zapojit se do sítě jako tzv. Hotspot Host. Pro provozování vlastního hotspotu je nutné širokopásmové připojení k internetu typu DSL. Podle prvních odhadů to vypadá, že Vodafone do své sítě hotspotů zahrne nejrůznější zařízení, např. restaurace, hotely, čerpací stanice a další veřejně přístupné instituce s tím, že v mapě portálu budou tato místa zaznačena i s možnou krátkou reklamní zmínkou.

Vodafone chce službu testovat do konce roku a poté rozhodne o jejím komerčním uvedení. Pokud Wi-Fi zdarma opravdu spustí, alespoň částečně tím vykompenzuje fakt, že jako jediný nemá zatím žádné pokrytí v síti 3G. Jestliže se za pomoci externích subjektů podaří vybudovat dostatečně hustou síť hotspotů, mohli by zákazníci často vytýkaný nedostatek absence rychlého internetu operátorovi odpustit.


Za tip na článek děkujeme našemu čtenáři Jiřímu Zavadilovi a posíláme redakční dárek.

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Zdarma, Wi-Fi, Voda, Přístupový údaj

Určitě si přečtěte

StreamOn a Video Pass: T-Mobile a Vodafone mají průšvih a měli by jej rychle napravit

StreamOn a Video Pass: T-Mobile a Vodafone mají průšvih a měli by jej rychle napravit

** T-Mobile s Vodafonem představili balíčky pro neomezené video ** Ale pozor, reklamy třeba na YouTube, ukrajují ze základního limitu ** Nevědomky tak můžete prosurfovat cenná data a dokupovat další

17.  11.  2017 | Pospíšil Aleš | 39

Balíčky Vodafone Pass základem vánoční nabídky. Některé budou do ledna zdarma

Balíčky Vodafone Pass základem vánoční nabídky. Některé budou do ledna zdarma

** Letošní vánoční nabídku Vodafonu tvoří balíčky rodiny Pass ** Operátor uvedl ceny zbývajících dvou pro hudbu a video ** Balíčky půjde vzájemně kombinovat

15.  11.  2017 | Láska Jan | 37

Vodafone Smart E8: čekání na Godota [recenze]

Vodafone Smart E8: čekání na Godota [recenze]

** Primárně telefon, až potom chytré zařízení ** Podprůměrný displej vadí víc než nízký výkon ** Pomalý, rozvážný, přesto stabilní a odladěný

3.  11.  2017 | Herodek Martin | 5

iPhone X kraluje listopadovému ceníku Vodafonu, 64GB verze vyjde na 30 tisíc

iPhone X kraluje listopadovému ceníku Vodafonu, 64GB verze vyjde na 30 tisíc

** Vánoce se blíží, iPhone X je ale jen pro hodně hodné a bohaté ** Za 21 tisíc můžete mít výkonný ale levnější Huawei Mate 10 Pro ** Poslední podzimní novinka, Lenovo Moto E4+, vyjde na pět tisíc

1.  11.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Operátoři dělají z LTE pevný internet. Pomůže na venkově a mobilům neublíží

Operátoři dělají z LTE pevný internet. Pomůže na venkově a mobilům neublíží

** Pro mobily jsou ceny internetu vysoké a datové limity malé. ** Domácnostem však operátoři dají mnohem výhodnější nabídku. ** Může LTE nahradit xDSL, Wi-Fi, nebo dokonce optiku?

29.  10.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 50