Vodafone si vybral Karlovy Vary jako první město pro komerční provoz 5G sítí

Vodafone letošní 54. ročník mezinárodního filmového festivalu KVIFF v Karlových Varech znovu využil k demonstraci svých technologií. Jak jsme vás již informovali začátkem týdne, letos zde předvedl první holografický hovor v 5G síti (tzv. holocall), při němž zužitkoval výhody vysoké rychlosti a nízké latence chystaných sítí, jejichž komerčního spuštění se dočkáme již příští rok.

Dnes už víme, že první město, kde komerční 5G síť od Vodafonu poběží, budou právě Karlovy Vary. Operátor spolu s městem totiž podepsali memorandum, ve kterém Vodafone přislíbil, že do roka sítí 5G plošně pokryje zbytek města. Město i operátor věří, že tímto oznámením mohou do Karlových Varů přilákat nové technologické firmy a pomůžou tím i k rozvoji chytré městské infrastruktury.

Vzniknout by zde měla dokonce i nová digitální laboratoř a start-up hub pro mladé a začínající podnikatele. V nově vzniklém 5G inkubátoru pak bude Vodafone moci testovat různá řešení pro své partnery z celé České republiky. Ve vybrané místní škole se pak bude podílet na podpoře digitálního vzdělávání.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou od základu vymyšlené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku bude opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (5) Další článek: Šéf Samsungu přiznal svou chybu. Příliš spěchal na Galaxy Fold, i když nebyl hotový

Témata článku: Operátoři, Technologie, 5G, Vodafone, Mobilní sítě, Festival, Komerční spuštění, Město, Síť, Česká republika, Karlovy Vary, Jak, Operátor, Komerční provoz


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme nejmenší chytrý telefon na trhu. Jako bonus dostanete zvýšenou odolnost

Vyzkoušeli jsme nejmenší chytrý telefon na trhu. Jako bonus dostanete zvýšenou odolnost

** Levný, odolný a hlavně malý smartphone. ** Není bez chyb, ale vzhledem k ceně mu nechybí nic zásadního. ** Na konci článku najdete kód na 10% slevu

Filip Kůžel, Jan Láska | 17

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

RECENZE: Apple iPhone SE (2020) – vstup do jablečného světa dlouho nebyl lákavější

** Jedná se o nejdostupnější smartphone z nabídky Applu ** Starý design kompenzuje výkonným procesorem z iPhonu 11 ** Má sice jeden foťák, ale ostudu rozhodně neudělá

Martin Miksa | 177