Vodafone Smart II: šestnáctkrát jinak [recenze]

Ultralevný Android není až tak slabý, jak by se mohlo podle ceny zdát. Bude na své konkurenty barvami hýřící Vodafone Smart II stačit?
Vodafone Smart II: šestnáctkrát jinak [recenze]
Kapitoly článku

Displej a balení

Čelní strana zůstala vyhrazena displeji. Ten má úhlopříčku 3,2“ a rozlišení 320 × 480. Přestože se jedná o lowend, chválíme Vodafon za HVGA. Horizontální pozorovací úhly jsou bezproblémové, při pohledu na displej zespoda se dostaví už znatelný barevný posun a při pohledu shora je to ještě horší. Rozhodně se ale nemusíte obávat toho, že by se barvy měnili při každém, sotva znatelném natočení. Při běžném používání tyto změny nepostřehnete, snad jen když telefon otočíte naležato, můžete chvilku hledat tu správnou pozici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Příjemně nás překvapila mechanická spoušť fotoaparátu na pravém boku

Regulaci jasu můžete svěřit automatice, na ostrém sluníčku je sice čitelnost slabší, pořád ale vidíte, co se na displeji děje. Huawei Ascend G 300 je na tom v těchto podmínkách mnohem hůř. Nad displejem trošku zamrzí absence notifikační diody. Pod displejem najdeme čtveřici senzorových podsvětlených tlačítek. Ty mají kolem sebe dostatek prostoru, nehrozí tedy, že byste omylem místo na tlačítka klepali na plochu displeje. Kromě tradičních (pro dvojkový Android) tlačítek Domů, Menu a Zpět zařadil výrobce i samostatné tlačítko hledání, se kterým se již nesetkáváme tak často.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Telefon se ovládá pomocí čtveřice senzorových kláves, fotoaparát s bleskem není v této třídě samozřejmostí

Z obsahu balení by se mohli poučit mnozí i mnohem dražší konkurenti. Vedle telefonu a akumulátoru zde najdeme již zmíněné barevné kryty, které by jinak představovaly další investici v řádu stokorun. MicroUSB kabel a pecková sluchátka také nejsou v krabičce vždy. Nabíječka mohla být menší, její USB konektor je na krátkém kablíku, za jednolité provedení s konektorem přímo na těle nabíječky bychom se nezlobili. Dvougigová karta není ani tak bonusem, jako spíš nezbytností (ještě se k ní dostaneme), hodnotný je ale podrobný uživatelský návod, který pomůže zejména nováčkům na této platformě.

Výkon

Při hodnocení výkonu asi nikdo nečeká rekordy. Procesor (samozřejmě jednojádrový) pracuje na 832 MHz, připravte se však na jistá omezení. Zapomeňte na Flash v prohlížeči, s Angry Birds naštěstí můžete počítat. Z papírových 512 MB RAM je dostupných po spuštění necelých 300 a i bez důsledného ukončování aplikací doinstalovaným správcem procesů se volná paměť pohybovala kolem 100 MB. Nemalou zásluhu na tom má systém bez grafických úprav. V kontextu nízké ceny Smart výkonově příjemně překvapil.

Výsledky v testech benchmarků:

 • Linpack Single-Thread 10,424
 • Linpack Multi-Thread 8,989
 • Nenamark1 26,3
 • Nenamark2 11,5
 • Neocore 44,6
 • AnTuTu 1889
 • Smartbench 2010 Productivity 779
 • Smartbench 2010 Gaming 1231
 • Smartbench 2011 Productivity 480
 • Smartbench 2011 Gaming 962
 • Smartbench 2012 Productivity 346
 • Smartbench 2012 Gaming 786
 • CF-Bench Native 1419
 • CF-Bench Java 861
 • CF-Bench Overall 1084

Achillovou patou telefonu je velikost vnitřní paměti. Ta není nijak rozdělena (aplikace/data), představuje jednotný balík „pro všechno“. Bohužel nikterak velký. Při prvním zapnutí telefonu má pouhopouhých 134 MB, stačí se připojit ke Google Play, aktualizovat předinstalované aplikace, přidat pár vlastních a už vás telefon upozorňuje na nedostatek místa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dostupné místo v telefonu • dostupná paměť RAM (bez doinstalovaných aplikací) • upozornění na nedostatek paměti

Částečnou záchranou je paměťovka, bohužel ne všechny aplikace na ni lze přesunout. Pokud nepoužíváte sociální sítě, případně nepotřebujete prohlížeč dokumentů, budete jenom tiše nadávat, proč je nelze odinstalovat a zabírají drahocenné místo. A ne zrovna malé.

Nedostatek místa je přitom kontraproduktivní a nijak androidímu ekosystému neprospívá. Chytrý telefon si většinou kupujeme proto, abychom jej mohli upravit k obrazu svému dalšími aplikacemi. Levný Android je pak zajímavou vstupenkou, jak si systém vyzkoušet. Lze tedy předpokládat, že nový majitel bude zkoušet aplikaci za aplikací. Když u páté (sedmé, desáté, určitě však poměrně brzy) zjistí, že už nemá kam instalovat, nadšen určitě nebude. A možná všechny ty smartphony i zavrhne. Přitom by paměti nemusely být hned gigabajty, 134 MB je ale opravdu málo.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod krytem najdeme baterii a jako dárek od Vodafonu také 2GB paměťovou kartu

Malým zklamáním je výdrž baterie, která se při slabším používání pohybovala kolem dvou dnů. Telefon nemá velký žravý displej ani spousty našlapaných jader, čekali jsme o trochu víc. Na chytrý telefon to není špatný výsledek (leckterá velká placka by mohla závidět), nováčci přecházející z hloupých telefonů ale mohou být nepříjemně překvapeni.

Témata článku: Android, Recenze, Vodafone, Smartphony, Huawei Ascend G300, Vodafone Smart, Vodafone Smart II, Tmavý rámeček, Netradiční příslušenství, Dostupné místo, Malé úložiště, Malá paměť, Loňská Xperia, Hlídač, Vodafon SMART, Výchozí zobrazení, Špatný výsledek, Rozložení qwertz, Velká placka, Strohý vzhled, Podprůměrný fotoaparát, Nový widget, Voda, Snadné sejmutí, Základní soubor


Určitě si přečtěte