Vodafone vylepšuje roamingové tarify

Odpadnou partnerské sítě, svět se rozdělí na tři univerzální zóny. Klesnou ceny za data, Passport půjde použít ve všech zemích.
Vodafone vylepšuje roamingové tarify

Několik dní po představení roamingových novinek u T-Mobile se přidává také Vodafone. V první řadě dochází konečně i u Vodafone k rušení rozdělení na partnerské a nepartnerské sítě, takže už nebude třeba před započetím hovoru kontrolovat a prověřovat zda se telefon nepřehlásil do jiné sítě. Inovací prošel i tarif Passport, ten bude nyní možné využívat úplně všude, kde má operátor roaming dostupný. Nepatrně se také snížily ceny datových přenosů. Ale nejdříve k novému Passportu.

Rozděl a panuj (a plať sestavovací poplatky)

Passport je tarif se kterým lze v zahraničí volat za domácí ceny, respektive za domácí sazby do cizí sítě. Není to ale jen tak, za každý hovor se platí sestavovací poplatek v určité výši. Pokud byste toho měli na srdci hodně a povídali si opravdu dlouho, připravte se na opětovné účtování poplatku po každých dvaceti minutách hovoru. Operátor nás nicméně informoval, že tak dlouhých hovorů registruje méně než jedno promile z celkového provozu. Novinkou je možnost využívat službu kdekoli a bez ohledu na místním operátorovi. Spolu s touto inovací byl rovněž rozdělen celý svět do tří zón, respektive do tří cenových pásem, přičemž toto rozdělení je shodné pro všechny roamingové tarify. V první zóně zůstávají země západní a střední Evropy, ve dvojce najdeme USA, východní Evropu, Blízký východ a některé země Asie. No a na trojku zůstávají země, co se nevešly do předchozích dvou kategorií. Změny jsou platné od 9. června 2008. Více o cenách prozradí následující tabulka:

Vodafone Passportsestavovací poplatek (i pro příchozí hovory)odchozí hovorypříchozí hovory.....SMS.....
zóna 122 Kč

 dle domácího tarifu jako při volání do cizí sítě

0 Kč8,33 Kč
zóna 250 Kč0 Kč9,52 Kč
zóna 380 Kč0 Kč14,28 Kč

Nové rozdělení světa včetně konkrétního výčtu zemí v jednotlivých zónách najdete po 9. červnu na webu operátora, příliš se ale neliší od současného stavu. Jinak si Vodafone tento svůj roamingový tarif pochvaluje, lidé se prý v zahraničí už nebojí volat tolik jako dříve. Rostoucí zájem o Vodafone Passport dokazuje, že jednoduché a transparentní nabídky bez skrytých háčků zvyšují chuť zákazníků používat mobil v zahraničí,“ říká Chris Robbins, viceprezident pro marketing.

A na nyní ještě jeden bonbónek pro fotbalové fanoušky, jež v průběhu června vyrazí do některé z hostitelských zemí Eura 2008. Jak v Rakousku, tak ve Švýcarsku budou totiž příchozí hovory s Passportem zdarma. A nyní k datům, ty operátor snížil o necelou třetinu, v peněžním vyjádření se ale jedná o nevýraznou částku. Důležitější je skutečnost, že data jsou v zahraničí účtovány po obrovských 100 kB balících, takže jejich přenos v zahraničí se zákazníkovi může krutě nevyplatit. Program Passport je dostupný pro všechny zákazníky, nejdříve si ale musí aktivovat základní World roaming. Upravené ceny dat přikládám v tabulce:

Datový roaming(GPRS 1 kB) nynídříve
zóna 10,17 Kč0,26 Kč
zóna 20,25 Kč0,36 Kč
zóna 30,30 Kč0,48 Kč

Pas se sebou

Passport toho má hodně společného s Cestovatelem od T-Mobile, ten nabízí volání pouze za jednorázový spojovací poplatek a ceny podobné těm domácím, 4,76 Kč za odchozí minutu. V rámci Cestovatele vyjdou výrazně levněji i SMS a toto léto i MMS. O2 srovnatelný tarif ve své nabídce nemá, nabízí ale výhodnou možnost pro letní výletníky, kteří mohou díky Smart roamingu na své dovolené výrazně ušetřit na půlhodině příchozích hovorů. Nový Passport ale nemusí být vždy změna k lepšímu, třeba taková Austrálie se posunula do zóny dva, zatímco dříve se sestavovací poplatek platil na úrovni zóny první. Rozdíl v tomto případě činí 28 Kč na sestavovacím poplatku, takže z pohledu protinožce je to změna k horšímu.

Vylepšený základ

Kromě Passportu nabízí Vodafone ještě základní program World. Ten se vyplatí pokud voláte krátce, dlouhé hovory se spíš prodraží. V rámci tarifu World jsou už přímo začleněny ceny odpovídající regulovanému Eurotarifu. V první zóně tak za odchozí hovor zaplatíte 16,70 Kč a za příchozí 8,20 Kč. Díky odbourání nepartnerských sítí a sjednocení zónové mapy světa s Passportem došlo i v ceníku World roamingu k úpravě cen, respektive k jejich snížení ve druhé a třetí zóně. Nové minutové sazby vypadají následovně:

Vodafone World....odchozí.hovory.........příchozí.volání........SMS...
zóna 116,70 Kč8,20 Kč8,33 Kč
zóna 230 Kč (dříve 35,70 Kč)17,50 Kč (dříve 17,85 Kč)9,52 Kč
zóna 360 Kč (dříve 71,40 Kč)35 Kč (dříve 35,70 Kč)14,28 Kč

Který a od koho?

Který tarif vybrat je v podstatě závislé od toho kam jedete a jak moc se chystáte telefonovat. Je jasné že nikdo nebude kvůli čtrnáctidenní dovolené měnit svého operátora. Při cestách do nejvíce frekventovaných destinací jako jsou Chorvatsko, Slovensko, Řecko, Egypt, Tunis, ale třeba také Thajsko nejvíce ušetří zákazníci O2, kteří mohou navíc posílat MMS levněji než klasické textovky. Cesty po Evropě navíc reguluje Eurotarif, takže zde ceny vychází u všech operátorů téměř stejně. A ještě malé upozornění na závěr, jak už je u našich operátorů zvykem, hraje i zde roli účtování. Už dříve jsem zmínil účtování dat, co se týká účtování hovorů ze zahraničí, není to o mnoho lepší. Všichni naši operátoři účtují odchozí hovory po celých minutách, čili způsobem 60+60. Za minutový hovor z eurozóny tak můžete zaplatit i 33,40 Kč místo ceníkové sazby.

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Tarify, Letní výlet, Voda, Tarif

Určitě si přečtěte

Český mobilní internet je zakletý. Nejen pro nás, ale i pro zahraniční analytiky

Český mobilní internet je zakletý. Nejen pro nás, ale i pro zahraniční analytiky

** Analitici z Finska srovnávali, co nabízí 137 operátorů za 30 eur ** Nabídka českých operátorů je asi moc složitá, analytiky zmátla ** Stále víc operátorů nabízí neomezená data, u nás jsou v nedohlednu

13.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 35

Chtěli „flat“ se 100 GB, operátoři se jim vysmáli. Přesto má Nové Město tarify pro občany

Chtěli „flat“ se 100 GB, operátoři se jim vysmáli. Přesto má Nové Město tarify pro občany

** Tarif A měl mít 100 GB, „béčko“ 5 GB. Nakonec mají 150 MB až 1 GB ** Tarif pro lidi, kteří hodně volají nabízí 3000 minut za 499 Kč ** Veřejnou soutěž vyhrál brněnský virtuální operátor Fayn

12.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 65

Nokia 8 v prosincovém ceníku Vodafonu. „Pětka“ zlevnila pod 5 tisíc

Nokia 8 v prosincovém ceníku Vodafonu. „Pětka“ zlevnila pod 5 tisíc

** Ve zvýhodněné kategorii „pro věrné“ je tento měsíc 13 modelů ** Prosincovou novinkou je nejvybavenější Nokia s „čistým“ Androidem ** Pokud upíšete duši na dvě léta, dostanete slevu 2 000 Kč

4.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

** T-Mobile dá dva mobily za cenu jednoho (při podpisu smlouvy) ** O2 zlevní mobily (při podpisu smlouvy) ** Vodafone umožní streamovat video zdarma (v té správné aplikaci)

26.  11.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 14

Proč operátoři poškozují mobilní internet? Jejich tematické balíčky matou uživatele

Proč operátoři poškozují mobilní internet? Jejich tematické balíčky matou uživatele

** Operátoři slibují něco nového a fantastického ** Problém je, že to zřejmě odporuje pravidlům ** ...a hlavně to nedává velký smysl pro uživatele

25.  11.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 34