Vodafone zatrhne zpomalené surfování bez příplatků. Náplast je chabá

  • Už žádné kompromisy kvůli obavě z vysokého účtu za internet, říká Vodafone
  • Přeloženo do češtiny: za data nám od října nekompromisně zaplatíte
  • Náplastí bude dokup 100 MB za 49 Kč namísto 50 MB u starších tarifů
Vodafone zatrhne zpomalené surfování bez příplatků. Náplast je chabá

Na webu operátora se objevil dokument, který informuje o změnách platných od konce letních prázdnin, respektive od 25. srpna. Zjednodušeně řečeno – Vodafone už neumožní surfovat ve zpomaleném režimu rychlostí pár desítek kb/s, za data nad rámec základního objemu (plnou rychlostí) si budete muset připlatit. Citace z dokumentu:

Pokud jste se doposud obávali vysokých účtů za internet, a proto si nastavovali zpomalování dat, a tak se ochuzovali o výhody naší špičkové sítě, máme pro vás dobrou zprávu  od 25. 8. 2017 zachováváme plnou přenosovou rychlost po vyčerpání mobilních dat z vašeho tarifu a přinášíme vám službu DataLimit, se kterou udržíte i výdaje za internet na vámi zvolené úrovni.

Je poněkud úsměvné, že Vodafone tuto změnu prezentuje jako dobrou zprávu, jelikož pro zákazníka z toho plyne jen tolik, že bude zkrácen o možnost surfovat pomalu, ale bez příplatků. Připlatit si za data totiž můžete i teď. Čili jasné zhoršení podmínek. Navíc o této změně podmínek tiskové oddělení Vodafonu vůbec neinformovalo média, což se v případě změn k horšímu už stává takovou nemilou tradicí.

Pokud za data nad rámec tarifu platit nechcete, nebo akceptujete doplatky jen do určité výše, můžete si na podzim nastavit službu DataLimit. Díky ní si nastavíte maximální počet datových dokupů tak, abyste neprodatovali kalhoty. Služba má být připravena nejpozději během října.

Nechcete platit víc? Nastavte si nulu

Službu DataLimit si nastavte na hodnotu 0, která vám zajistí neúčtování dalších poplatků za data po vyčerpání základního datového objemu. Připojení k internetu bude ale na rozdíl od současné možnosti zpomaleného surfování zcela zastaveno, takže si nepřečtete ani e-mail.

Máte-li nyní aktivní funkci zpomalování dat, Vodafone vám automaticky nastaví hodnotu služby DataLimit na 0. Pokud se omezovat nechcete, můžete službu DataLimit deaktivovat. Tak jako tak budete upozorněni při vyčerpání 75 %, 90 % a 100 % vašeho základního objemu a po té při každém autodokupu.

Častokrát je u našich operátorů aplikována metoda cukru a biče, v tomto případě je malou náplastí zdvojnásobení objemu dat, který uživatelé nižších tarifů, nikoli nejnovější generace, dostanou za 49 Kč. Doposud to bylo 50 MB, nově to bude 100 MB (u těch tarifů, které mají základní objem do 500 MB). U těch tarifů, kde je v základu více dat, zůstává dokup na stávající úrovni dle ceníku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
b) je špatně, omezení rychlosti bez příplatků už nebude možné | u starších tarifů se základním objemem do 500 MB bude dokup výhodnější: 100 MB za 49 Kč

U aktuálních paušálů představených letos v květnu (tarify Start a Red Naplno) se nic měnit nebude. Čili i cena za dokup u tarifů se základním objemem pod 500 MB zůstane na úrovni 25 Kč za 100 MB, to jen aby vás následující tabulka nezmátla.

Seznam datových balíčků, kterých se změna týká:

Název datového tarifu (balíčku) nová velikost balíčku po vyčerpání základního limitu cena
Internet v mobilu 100 MB 49 Kč
Student Internet 100 MB 49 Kč
Připojení pro mobil standard 100 MB 49 Kč
Připojení pro mobil super 100 MB 49 Kč
Připojení pro služby standard 40 MB 29 Kč
Připojení pro služby super 40 MB 29 Kč
Připojení pro služby premium 40 MB 29 Kč
Data LTE 100 MB 100 MB 49 Kč
Data LTE 250 MB 100 MB 49 Kč
Data LTE 50 MB 100 MB 49 Kč
Data LTE 150 MB 100 MB 49 Kč
Data LTE 300 MB 100 MB 49 Kč

Zda tato změna, která jednoznačně znamená zhoršení podmínek pro zákazníka, zakládá právo na odstoupení od smlouvy bez sankce (protože operátoři si o této věci mohou ještě před podepsáním novely ZoEK rozhodovat svévolně sami), jsme se zeptali zákaznické péče Vodafonu na Twitteru:

…jak postupovat najdete na této adrese.

Přibudou informace pro spotřebitele

A konečně, aby operátor vyhověl legislativním požadavkům, přidá informaci, zda je pro využití dané služby potřebné nějaké speciální koncové zařízení (modem, set-top box atd.), plus parametry jako je například maximální či minimální rychlost pro stahování nebo odesílání dat.

Dále přibude ještě vysvětlení, jak ověřit, že máte nárok na reklamaci služby a další detaily. Tyto informace se týkají mobilního připojení a internetu na doma, jmenovitě služeb Mobilní připojení Turbo a Připojení bez kabelu(+).

Před pěti lety skandál, dnes normál. Vodafone zastavil pomalý internet po dosažení FUP:

Diskuze (104) Další článek: Tinder Gold: prémiová služba vám ukáže přijaté „lajky“ ještě před „swajpnutím“

Témata článku: Operátoři, Mobilní data, LTE, Kauzy, Kartel, Vodafone, Operáci, Předražené služby, Pokřivený trh, Specifický trh, Telekomunikace, Twitter, Zhoršení podmínek, Zlodějna, Zpomalování, Koncové zařízení, Set-top box, Turbo, Náplast, Podepsání, Základní limit, Starý tarif, Základní objem, Dobrá zpráva, Letní prázdniny


Určitě si přečtěte

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 72

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

Samsung Galaxy S10+: Vyzkoušeli jsme pět foťáků i prémiovou verzi s nevídanou pamětí

** Třetí novinkou řady S10 je plusová varianta ** Výbava je podobná jako Galaxy S10, navíc je jen větší kapacita baterie a duální selfie ** Speciální keramická edice se ale může těšit na 12GB RAM a 1TB úložiště!

Martin Chroust, Tomáš Holčík | 45

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 32