Vodafone zavádí datovou optimalizaci – rychlejší a levnější internet

Stahování dat bude rychlejší, prohlížení internetu pohodlnější, účet za přenesená data menší. Vodafone nabízí službu pro optimalizaci dat, která vám ušetří čas i peníze. A je to zadarmo.
Vodafone zavádí datovou optimalizaci – rychlejší a levnější internet

Aby GPRS bylo použitelné

Vodafone je zatím jediným operátorem, který svým zákazníkům nenabídl datovou optimalizaci k mobilnímu připojení. U konkurence můžete podobné služby znát pod názvy O2 Akcelerátor nebo GPRSpeed u T-Mobilu.

Připojení k internetu prostřednictvím GPRS nebo EDGE je dostupné téměř na každém místě v České republice. Nevýhodou tohoto typu mobilního připojení je ale nízká rychlost stahování dat. Zejména procházení webových stránek, které se čím dál tím více plní obrázky a grafikou, je s počítačem připojeným přes GPRS mnohdy až deprimující.

Aby probíhalo načítání internetových stránek rychleji, nabízejí operátoři služby pro datovou optimalizaci. Stahovaná data se před cestou mobilními sítěmi zabalí do menších balíků a jakmile doputují k uživateli, opět se rozbalí do původní podoby. Dochází tedy k tzv. kompresi a dekompresi dat. O tyto procesy se postarají speciální programy – pro kompresi dat na straně operátora a pro dekompresi dat na straně zákazníka.

Vodafone uvádí, že s jeho datovou optimalizací lze dosáhnout až 80% úspory z objemu datového toku. Logicky s tím souvisí navýšení rychlosti stahování a úspora peněz za přenesená data. Praktický příklad ukazuje tabulka:

Datový formát původní
velikost souboru
velikost
kompresí
redukce
text 181 kB 40 kB 78%
dokument Microsoft Word 279 kB 81 kB 71%
prezentace Microsoft PowerPoint 192 kB 38 kB 80%
tabulka Microsoft Excel 545 kB 162 kB 70%

Operátor však nabízí ještě další doplňkové služby pro optimalizaci. Můžete si například vybrat, jaký obsah nechcete z načítaných stránek stahovat – vyhnete se tak například zbytečnému stahování reklamních bannerů nebo videí. Dále je možné nastavit, zda chcete obrázky stahovat v původní kvalitě, nebo zda se spokojíte s horší kvalitou výměnou za vyšší rychlost načítání.

Kouzelný program zdarma

Všechna tato uživatelská nastavení můžete nastavit v programu, který je nutné nainstalovat do počítače, u kterého jste k internetu přes služby Vodafonu připojeni. Program se jmenuje Vodafone Mobile Connect Software a je ke stažení ze stránek operátora zdarma.

Klepněte pro větší obrázek

Podrobné informace o programu Vodafone Mobile Connect Software najdete zde.

Datovou optimalizaci samozřejmě nevyužijete jenom při prohlížení webu, ale také při posílání e-mailů. Jakmile se v příloze objeví nějaký dokument, bude při přenosu dat automaticky komprimován a ve vašem počítači poté převeden do původní podoby bez jakékoli změny.

Optimalizaci můžete využít pro všechny typy připojení prostřednictvím služeb GPRS a EDGE v síti Vodafonu. Tzn. přes mobilní telefony i datové karty. Žádná speciální aktivace není potřeba, stačí nainstalovat výše uvedený program a telefon přes něj připojit. Při samotném prohlížení internetu nebo stahování pošty postřehnete pouze zvýšení rychlosti, případně nezobrazené reklamy a horší kvalitu obrázků, jinak vše zůstává původní.

Datové služby na vzestupu

Datové služby Vodafonu využívá již téměř 10% jeho zákazníků, počet uživatelů v období leden – říjen 2006 vzrostl o více než polovinu.

Vodafone i nadále pokračuje v rozšiřování technologie EDGE do dalších měst. V současné době může stahovat data 3x rychleji než přes technologii GPRS 47% populace v 37 největších městech ČR a jejich okolí. Rozšiřování EDGE dále pokračuje.

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Internet, Voda

Určitě si přečtěte

Vodafone rozsekal internet. Dílky jsou neomezené, první dva stojí po 99 Kč

Vodafone rozsekal internet. Dílky jsou neomezené, první dva stojí po 99 Kč

** Vodafone hlásá revoluci, ale jednoduché to mít nebude ** Pass jsou příplatkové balíčky pro sociální sítě, chatovací aplikace, hudbu a video ** Uživatelé budou zmatení, který provoz se kam počítá

5.  10.  2017 | Kůžel Filip, Posejpal Jan | 81

V říjnu se u Vodafonu urodilo: iPhone 8, nebo nejmenší superphone Xperia XZ1 Compact

V říjnu se u Vodafonu urodilo: iPhone 8, nebo nejmenší superphone Xperia XZ1 Compact

** Nový iPhone 8 startuje na ceně 20 977 Kč, starší modely padly o tisíce ** Další podzimní novinkou je Xperia XZ1 od Sony včetně verze Compact ** Ostatní modely šly s cenou dolů až o tisícovku, třeba Huawei P9 lite

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 5

Smart Tab N8: Konkurence spí, Vodafone podřimuje [recenze]

Smart Tab N8: Konkurence spí, Vodafone podřimuje [recenze]

** Nový tablet od Vodafonu má 10palcový displej a podporuje LTE ** Konkurenční výhodou je téměř čistý Android 7.0 Nougat ** Na jedno nabití bez problémů vydrží i celý týden

29.  9.  2017 | Měchura Milan | 27

Vodafone v září: Samsung Galaxy Note 8 a akce na modely S8 a S8+

Vodafone v září: Samsung Galaxy Note 8 a akce na modely S8 a S8+

** Za 8 377 Kč pořídíte solidně vybavený LG Q6 s 13 MPx fotoaparátem ** Za solidních pět a půl tisíce je k mání hliníková Nokia 5 ** Chcete-li slevu, pár měsíců starý LG G6 zlevnil o 3 000 Kč

30.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 3