Vodafone zavádí datovou optimalizaci – rychlejší a levnější internet

Stahování dat bude rychlejší, prohlížení internetu pohodlnější, účet za přenesená data menší. Vodafone nabízí službu pro optimalizaci dat, která vám ušetří čas i peníze. A je to zadarmo.
Vodafone zavádí datovou optimalizaci – rychlejší a levnější internet

Aby GPRS bylo použitelné

Vodafone je zatím jediným operátorem, který svým zákazníkům nenabídl datovou optimalizaci k mobilnímu připojení. U konkurence můžete podobné služby znát pod názvy O2 Akcelerátor nebo GPRSpeed u T-Mobilu.

Připojení k internetu prostřednictvím GPRS nebo EDGE je dostupné téměř na každém místě v České republice. Nevýhodou tohoto typu mobilního připojení je ale nízká rychlost stahování dat. Zejména procházení webových stránek, které se čím dál tím více plní obrázky a grafikou, je s počítačem připojeným přes GPRS mnohdy až deprimující.

Aby probíhalo načítání internetových stránek rychleji, nabízejí operátoři služby pro datovou optimalizaci. Stahovaná data se před cestou mobilními sítěmi zabalí do menších balíků a jakmile doputují k uživateli, opět se rozbalí do původní podoby. Dochází tedy k tzv. kompresi a dekompresi dat. O tyto procesy se postarají speciální programy – pro kompresi dat na straně operátora a pro dekompresi dat na straně zákazníka.

Vodafone uvádí, že s jeho datovou optimalizací lze dosáhnout až 80% úspory z objemu datového toku. Logicky s tím souvisí navýšení rychlosti stahování a úspora peněz za přenesená data. Praktický příklad ukazuje tabulka:

Datový formát původní
velikost souboru
velikost
kompresí
redukce
text 181 kB 40 kB 78%
dokument Microsoft Word 279 kB 81 kB 71%
prezentace Microsoft PowerPoint 192 kB 38 kB 80%
tabulka Microsoft Excel 545 kB 162 kB 70%

Operátor však nabízí ještě další doplňkové služby pro optimalizaci. Můžete si například vybrat, jaký obsah nechcete z načítaných stránek stahovat – vyhnete se tak například zbytečnému stahování reklamních bannerů nebo videí. Dále je možné nastavit, zda chcete obrázky stahovat v původní kvalitě, nebo zda se spokojíte s horší kvalitou výměnou za vyšší rychlost načítání.

Kouzelný program zdarma

Všechna tato uživatelská nastavení můžete nastavit v programu, který je nutné nainstalovat do počítače, u kterého jste k internetu přes služby Vodafonu připojeni. Program se jmenuje Vodafone Mobile Connect Software a je ke stažení ze stránek operátora zdarma.

Klepněte pro větší obrázek

Podrobné informace o programu Vodafone Mobile Connect Software najdete zde.

Datovou optimalizaci samozřejmě nevyužijete jenom při prohlížení webu, ale také při posílání e-mailů. Jakmile se v příloze objeví nějaký dokument, bude při přenosu dat automaticky komprimován a ve vašem počítači poté převeden do původní podoby bez jakékoli změny.

Optimalizaci můžete využít pro všechny typy připojení prostřednictvím služeb GPRS a EDGE v síti Vodafonu. Tzn. přes mobilní telefony i datové karty. Žádná speciální aktivace není potřeba, stačí nainstalovat výše uvedený program a telefon přes něj připojit. Při samotném prohlížení internetu nebo stahování pošty postřehnete pouze zvýšení rychlosti, případně nezobrazené reklamy a horší kvalitu obrázků, jinak vše zůstává původní.

Datové služby na vzestupu

Datové služby Vodafonu využívá již téměř 10% jeho zákazníků, počet uživatelů v období leden – říjen 2006 vzrostl o více než polovinu.

Vodafone i nadále pokračuje v rozšiřování technologie EDGE do dalších měst. V současné době může stahovat data 3x rychleji než přes technologii GPRS 47% populace v 37 největších městech ČR a jejich okolí. Rozšiřování EDGE dále pokračuje.

Témata článku: Operátoři, Vodafone, Internet, Voda, Počítač připojený

Určitě si přečtěte

Nokia 8 v prosincovém ceníku Vodafonu. „Pětka“ zlevnila pod 5 tisíc

Nokia 8 v prosincovém ceníku Vodafonu. „Pětka“ zlevnila pod 5 tisíc

** Ve zvýhodněné kategorii „pro věrné“ je tento měsíc 13 modelů ** Prosincovou novinkou je nejvybavenější Nokia s „čistým“ Androidem ** Pokud upíšete duši na dvě léta, dostanete slevu 2 000 Kč

4.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

** T-Mobile dá dva mobily za cenu jednoho (při podpisu smlouvy) ** O2 zlevní mobily (při podpisu smlouvy) ** Vodafone umožní streamovat video zdarma (v té správné aplikaci)

26.  11.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 14

Proč operátoři poškozují mobilní internet? Jejich tematické balíčky matou uživatele

Proč operátoři poškozují mobilní internet? Jejich tematické balíčky matou uživatele

** Operátoři slibují něco nového a fantastického ** Problém je, že to zřejmě odporuje pravidlům ** ...a hlavně to nedává velký smysl pro uživatele

25.  11.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 34

StreamOn a Video Pass: T-Mobile a Vodafone mají průšvih a měli by jej rychle napravit

StreamOn a Video Pass: T-Mobile a Vodafone mají průšvih a měli by jej rychle napravit

** T-Mobile s Vodafonem představili balíčky pro neomezené video ** Ale pozor, reklamy třeba na YouTube, ukrajují ze základního limitu ** Nevědomky tak můžete prosurfovat cenná data a dokupovat další

17.  11.  2017 | Pospíšil Aleš | 39