Volání přes Internet

Všichni tři operátoři nabízejí možnost levného volání do zahraničí s využitím Internetu.
Při běžném zahraničním volání musí mobilní operátoři využívat telefonních linek Českého Telecomu. Tímto postupem však vznikají operátorům další náklady, a proto nemůžou zahraniční volání příliš zlevňovat.

Levnější hovory do zahraničí by mohli operátoři nabídnout tehdy, kdyby mohli hlas do zahraničí přenášet přímo nebo alespoň s pomocí jiných společností – za nižší ceny. Protože dosud má na zahraniční hovory monopol Český Telecom, operátoři přišli na jiný způsob: pronajali si plnohodnotnou telefonní linku do zahraničí (samozřejmě s větší kapacitou hovorů, než je ta, co vede vám domů) a po ní přenášejí data s využitím internetového protokolu IP. Protože internetové linky jsou levné, stačí jen dohodnout napojení této linky v každém státě, do kterého je umožněno takto volat. V každém státě tedy musí být místo, také připojené k Internetu, které je napojeno na místní telefonní síť.

Mezinárodní hovory přes Internet jsou proto levnější. Nevýhodou je trochu nižší zvuková kvalita.

Témata článku: Ostatní, Zahraniční volání, Jednotliví operátoři, Český Telecom, Mobilní operátor, Internetový protokol, Volání, Velká kapacita, Využití internetu, Nízká cena, Mezinárodní hovor, Využití, Zahraničí, Internet, Levné volání, Zahraniční hovor, Levný hovor, Hovor, Operátor, Linka, Telefonní linka