Volání zdarma – kde je nejlevnější

Od včerejšího dne mají firemní zákazníci všech našich mobilních operátorů možnost volat zdarma, a tak jsme porovnali, na kolik takové volání vlastně přijde. Ani volání zdarma totiž není tak úplně zadarmo.
Volání zdarma – kde je nejlevnější
Službu pro telefonování zdarma v rámci firmy nabízejí od včerejška, kdy se přidal Eurotel, už všichni tři čeští mobilní operátoři. Ačkoli se jednotlivé nabídky v drobnostech liší, princip je stejný: když si ke svému měsíčnímu paušálu firemní privátní sítě připlatíte několik set korun, můžete se svými kolegy telefonovat úplně zadarmo.

VPN Nonstop – třetí v řadě

Eurotel svou nabídku volání zdarma sice představil jako poslední, ale o to zajímavěji se tváří. Službu VPN Nonstop si mohou aktivovat firemní zákazníci s Rámcovou smlouvou a aktivovanou službou VPN Basic nebo VPN Advanced. VPN Nonstop lze aktivovat k většině tarifním programů (viz dále).

Na rozdíl od konkurenčních nabídek je u Eurotelu VPN Nonstop možné navíc volat zdarma i mimo firemní síť. Konkrétně jde o pět dalších telefonních čísel v síti Eurotel, které máte zařazeny v rámci služby Eurotel Team. Podobně jako u Oskara a T-Mobilu je ale nabídka Eurotelu časově omezená. Aktivovat ji lze do 31. ledna 2004 a zdarma lze volat do 31. ledna 2005.

Přehled služeb volání zdarma

Poplatek/síť

Eurotel VPN Nonstop

Oskar VPN Firma
bez limitu

T-Mobile Privátní síť
+ Team Call

měsíční poplatek za VPN

399 Kč

300 Kč

0 Kč

měsíční poplatek za VPN s jiným tarifem

*1 Kč

40 Kč

35 Kč

měsíční paušál

**dle tarifu

dle tarifu
(Na jistotu/Na zisk)

700 Kč

měsíčně celkem

399 Kč + měsíční paušál
dle tarifu

300 Kč + měsíční paušál
dle tarifu

700 Kč

volání v rámci VPN

***zdarma

zdarma

zdarma

volání v rámci VPN s jiným tarifem

1,50 Kč/min

1 Kč/min

1,50 Kč/min

volání do vlastní sítě

**dle tarifu

dle tarifu
(Na jistotu/Na zisk)

2,50 Kč/min

volání do ostatních sítí

**dle tarifu

dle tarifu
(Na jistotu/Na zisk)

5 Kč/min

SMS

**dle tarifu

dle tarifu

1,70 Kč

hlasová schránka

**dle tarifu

zdarma

1 Kč/min

aktivace

do 31. ledna 2004

 do 31. prosince 2004

 do 31. prosince 2003

platnost

do 31. ledna 2005

do 31. prosince 2004

do 31. prosince 2004

Poznámky k tabulce:

*Zvýhodněná cena, která je zákazníkovi účtována v případě, že při podpisu žádosti o zřízení služby VPN zbývá do konce lhůty Rámcové smlouvy více než 18 měsíců. V ostatních případech platí poplatek 5 000 Kč měsíčně

**VPN Nonstop lze použít s tarify Relax, Relax Plus, Optimum, Optimum Plus, Business 200, Business 300, Business 600, Optimum Profi, VS, VS24 a VS12 s aktivovanou službu VPN Basic, VPN Advanced nebo Eurotel Team

***Volání zdarma se vztahuje také na volání na telefonní čísla v rámci Eurotel Team¨

Ceny jsou uvedeny bez DPH

Vyplatí se Eurotel VPN Nonstop?

Na otázku výhodnosti doplňku VPN Nonstop neexistuje jednoznačná odpověď. Podobně jako u Oskarovy služby VPN Firma bez limitu si můžete být jisti, že se VPN Nonstop vyplatí, pokud provoláte na čísla ve firemní síti více než 265 minut.

V případě VPN Nonstop však vstupuje do hry také služba Eurotel Team, která umožňuje zvolit až pět ze sítě Eurotel (a mimo VPN), do kterých pak budete volat rovněž zadarmo. Zde se vyplatí - pokud vám to zaměstnavatel povolí - popřemýšlet nad vzájemnou komunikací s rodinou a přáteli.

Vyplatí se Oskarova VPN Firma bez limitu?

Oskarova služba je limitována na využití tarifů Na zisk nebo Na jistotu. Karty SIM s jinými tarify do VPN u Oskara nelze zařadit. Zhodnocení výhodnosti je velice jednoduché – pokud uživatel dané karty provolá do firmy více než 260 minut měsíčně, pak se služba vyplatí. Ceny za ostatní volání zůstávají stejné jako u tarifů Na jistou nebo Na zisk, takže zde není třeba nic dalšího porovnávat.

Vyplatí se T-Mobile Team Call?

V případě T-Mobile Team Call odpověď není tak jednoduchá, jedná se o samostatný tarif stojící vedle jiných tarifů s různými cenami za volání. Již z prvního pohledu na tabulku je ale zřejmé, že daný uživatel by určitě musel v rámci firmy provolat alespoň 444 minut, aby se mu tarif vyplatil. Pak je ale nutné zvážit ještě druhý aspekt celé věci a srovnat ceny za volání mimo firmu. Team Call nabízí stejnou cenu za volání do sítě T-Mobilu jako Tarif 80, Tarif 200 a Tarif 400 bez doplňku Hit. Cena za volání do ostatních sítí je nižší než u Tarifu 20 Start (Hit) a Tarifu 80, ale vyšší než u ostatních tarifů.

Team Call je však zároveň také jediným tarifem bez volných minut. Pokud tedy uvažujete například o přechodu z Tarifu 200 na Team Call a všechny vaše volné minuty směřují do sítě T-Mobile, pak se vám T-Mobile Team Call vyplatí již od 244 provolaných minut. To je ale spíše hypotetický příklad, neboť v takovém případě byste asi používali výhodnější Tarif 80, nebo třeba i některou z Partner karet. Situace při porovnávání tarifu Team Call s jinými programy T-Mobilu je trochu složitější a vyžaduje individuální analýzu pro každou kartu SIM.

Volání zdarma nezmění jen cenu

Při propočítávání výhodnosti přechodu na jeden z tarifů pro volání v rámci VPN zdarma byste určitě měli vzít v úvahu jeden důležitý fakt. Za současných podmínek jste se vy či vaši zaměstnanci většinou snažili trochu šetřit peníze a nevolat, pokud to nebylo nutné či volat krátce. Volání zdarma může poměrně zásadním způsobem ovlivnit způsob komunikace uvnitř firmy a tím také výrazně navýšit počet provolaných minut.

Také určitě stojí za zmínku často velice opomíjená služba konferenčních hovorů. V okamžiku, kdy voláte zdarma, není až takový problém namísto osobní porady, provést rychlou poradu přes telefon a ušetřit tím spoustu času.

Diskuze (16) Další článek: Presence: nová služba s novými Nokiemi

Témata článku: Operátoři, O2, Vodafone, T-Mobile, Zdarma, Volání, Jednoznačná odpověď, Firemní síť


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 39

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34