Volejte zdarma: nastavení SIP/ENUM pro Google Android

Už víte, jak pro volání zdarma nastavit chytré Nokie a komunikátory s Windows Mobile, dnes je na ředě Google Android.

Napsali jsme o VoIP/SIP/ENUM

Připojení k Wi-Fi

Připojení telefonu k WiFi není pro telefonování přes internet nutnou podmínkou, nicméně lze očekávat, že ne vždy bude mobilní připojení EDGE/3G k dispozici a dostatečnou kapacitou. Proto je určitě WiFi doporučeno. Pokud nejste ještě k WiFi připojeni, proveďte připojení v Settings / Wireless controls, kde zaškrtněte položku Wi-Fi a poté vyberte bezdrátovou síť v podmenu Wi-Fi settings viz obrázek.

Klepněte pro větší obrázek 

Instalace VoIP software

U platformy Google Android zatím není k dispozici tak široká škála různých VoIP aplikací jako u jiných platforem. Existuje zatím je jeden SIP klient – Sipdroid. Ten se už naštěstí posunul z beta na verzí na verzi 1.0 (aktuálně 1.0.2) a je v něm vyřešen problém s připojováním k účtům na nejrozšířenější VoIP ústředně Asterisk. Před jeho instalací se musíte rozhodnout, zda budete chtít telefonovat pouze přes WiFi a nebo budete chtít takto telefonovat nebo to alespoň vyzkoušet přes mobilní připojení EGDE nebo 3G. V prvním případě to budete mít jednodušší, protože pak budete moci nainstalovat Sipdroid přímo y Google Marketu. Po spuštění Marketu jej vyhledejte a nainstalujte běžným způsobem, viz následující obrázky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

V opačném případě bude muset nainstalovat Sipdroid ručně. To bude navíc také znamenat, že budete ochuzeni o automatické aktualizace a nové verze budete také muset stahovat a instalovat ručně. Manuální instalaci provedete tak, že si v prohlížeči otevřete adresu http://sipdroid.org, kde v sekci Download stáhnete instalační balíček, který pak ručně nainstalujete. Vše viz následující obrázky.

Pro zprovoznění dotazování do ENUM přímo z telefonu nainstalujte ještě aplikaci Enumdroid (http://code.google.com/p/enumdroid). To nejrychleji provedete přímo z Marketu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Konfigurace VoIP

Pro konfiguraci VoIP spusťte Sipdroid, zmáčkněte tlačítko menu a vyberte položku Settings.

Klepněte pro větší obrázek 

V první sekci SIP account settings vyplňte parametry vašeho SIP účtu. Pro účty u operátorů podporujících ENUM to je:

 Gyruss TelecomNETWAY.CZVOIPEXCL-NET
Username<vaše_číslo>
Password<vaše_heslo>
Server213.168.162.77sip.netway.czsip.ipex.czsip.clnet.cz
Port5060
ProtocolUDP

Níže v sekci Options pak zaškrtněte při jakém typu připojení chcete VoIP provozovat a to jakým způsobem chcete používat SIP – zda chcete volat přes internet, kdykoliv, když je dostupné připojení nebo ponechat běžné GSM (položka Phone). Další nastavení můžete také měnit v podmenu Advanced options.

Klepněte pro větší obrázek 

Jakmile zaškrtnete nějaký dostupný typ připojení, Sipdroid se okamžitě pokusí připojit a přihlásit na Váš SIP účet. Výsledek přihlášení poznáte podle indikátoru ve stavovém řádku – žlutá znamená, že probíhá přihlašování, zelená, že přihlašování proběhlo úspěšně a červená, že se přihlášení nepodařilo. Detaily zejména v posledním případě můžete vidět pokud si zobrazíte panel s upozorněními.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Pokud se vám Sipdroid přihlásil můžete telefonovat přes SIP a to ať už tak, že vložíte přímo do Sipdroidu SIP adresu volaného (to je samozřejmě nepohodlné, protože kdo si pamatuje SIP adresy) a nebo podle nastavení zda voláte pomocí GSM a nebo pomocí SIP (bohužel lze pouze globálně v nastavení Sipdroidu a nelze volit pro každý hovor či číslo zvláště).

Abychom nevýhody výše uvedených možností odstranili přidáme dotazování do ENUM pomocí Enumdroid. Spustíme jej, stiskneme tlačítko menu a v nastavení jej zapneme a zvolíme opět, zda chceme využívat i při EDGE/3G připojení. Nastavení ENUM přípony neměníme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Enumdroid nyní při každém volaném čísle, které je v plném mezinárodním formátu např. +420222 745120 před zahájením vytáčení pošle dotaz do DNS na ENUM záznamy a pokud nějaké najde nabídne je uživateli na obrazovce, aby si vybral, jak se chce s uživatelem spojit přes internet. Pokud si pak jeden z dostupných vyberete volá se místo čísla na příslušnou SIP adresu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

V případě, že žádný záznam v ENUM nalezen není, zobrazí je pouze zpráva na displeji a hovor se rovnou spojuje přes GSM.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Google, Android, Smartphony, Technologie, Zdarma

4 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Devo 15. 5. 2011 11:47:22
    "V první sekci SIP account settings vyplňte parametry vašeho SIP účtu. Pro...
  • androidforum 20. 8. 2009 20:32:30
    zkus se zeptat na www.androidforum.cz
  • tomas 20. 8. 2009 11:10:50
    Dobrý den, chtěl jsem se zeptat všecko to jsem si stahl sipdroid a...
Určitě si přečtěte

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

První smartphone slaví 23 let. Některé jeho triky používáme dodnes

** Uměl neuvěřitelné věci, nebyl drahý, přesto díru do světa neudělal ** Simon měl některé prvky, které dodnes používají moderní smartphony ** Začal se prodávat v létě 1994, tedy před 23 lety

Včera | Kůžel Filip, Láska Jan | 2

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

Letošním cenám EISA kraluje Huawei. Smartphone roku má Samsung

** Evropské ceny odborníků na spotřební elektroniku mají své vítěze ** V mobilní sekci převládá Huawei, nejcennější trofej získal Samsung ** Ceny také objevují jednu neznámou značku

Včera | Láska Jan


komerční sdělení

Komerční sdělení