Volné telefonování za paušál: přes internet a na pevnou linku

Za 475 Kč měsíčně můžete volat do pevné sítě bez jakéhokoli omezení. Tuto novinku v tarifikaci internetového volání nabízí od včerejška Volný. Bude to pro vás impuls k opuštění pevné linky Českého Telecomu?
Volné telefonování za paušál: přes internet a na pevnou linku

Společnost Czech On Line včera spustila novou internetovou službu s názvem Volný TelefoNet. Jedná se o veřejnou telefonní a faxovou službu, která je provozována prostřednictvím internetové sítě. Internetové volání samozřejmě není žádná novinka. Nová je ale možnost za měsíční paušální poplatek volat na pevné linky v České republice bez dalších plateb nebo omezení.

Můžete zapomenout na pevnou linku

Pokud máte kvalitní internetové připojení (doporučuje se obousměrná rychlost alespoň 128 kb/s), můžete se vzdát pevné telefonní linky a nahradit ji internetovým telefonem. Kromě možnosti volání na běžná čísla dostanete přiděleno i své vlastní běžné devítimístné telefonní číslo. Na něj vám volají ostatní. Cena pro volajícího se nijak nezmění, je stejná jako na pevnou linku.

Kromě internetového připojení je nutný ještě speciální telefonní přístroj pro IP telefonii, případně příslušný program do počítače. Volný nabízí tři „hardwarové“ telefony, jejichž cena se pohybuje lehce nad dvěma tisíci korunami. Pokud se odhodláte služeb využívat dva roky, dostanete přístroj zdarma. K internetovému telefonování tedy není nutné mít stále zapnutý počítač, ten vlastně vůbec není potřeba. Telefon připojíte k internetové síti podobně jako počítač.

Vzhledem k tomu, že se telefon nepřipojuje do telefonní zásuvky Českého Telecomu, ale k internetu, můžete si ho vzít kamkoli s sebou a beze změny telefonovat třeba z druhé strany Země. Stačí si tam najít dostatečně rychlý internet. Odpadá starost o roaming a drahé volání ze zahraničí.

Zadarmo to není

Běžný zákazník si může pro soukromé využití vybrat ze dvou tarifů. Nejzajímavější je zmiňovaný paušál s Doma Nezavěšuji. Za 475 Kč měsíčně můžete telefonovat do pevných sítí bez omezení a stejně tak s jiným uživatelem v síti Volný. Za minutu volání do mobilní sítě ovšem zaplatíte 4,90 Kč.

Druhý tarif – Doma BezPaušálu – je bez měsíčního paušálního poplatku, ale za volání se už pak platí. Podobné ceny již dávno nabízejí i ostatní poskytovatelé internetového telefonování. Cena za aktivaci, neboli jedno přidělené číslo je 297,50 Kč. Ceny samozřejmě uvádíme s DPH.

  Doma Nezavěšuji Doma BezPaušálu
Měsíční paušál 475 Kč 0 Kč
Místní i meziměstská volání
- silný provoz (7:00 - 19:00)
zdarma 0,99 Kč
Místní i meziměstská volání
- slabý provoz (19:00 - 7:00, So, NE, svátky)
zdarma 0,58 Kč
Volání do mobilních sítí
(Eurotel, T-Mobile, Oskar)
4,88 Kč
Volání v síti Volný zdarma

Tip: podrobný ceník volání do zahraničí najdete zde

Firmám je určena zvláštní nabídka dvou tarifů. Neomezený s názvem Office NoLimit s měsíčním paušálním poplatkem 832 Kč a Office MiniPrice bez paušálu, nicméně s minimálním měsíčním plněním 356 Kč. V nabídce doplňkových služeb je za cenu 3 451 Kč i přenesení bývalého čísla pevné telefonní linky na nové, internetové. Do nejbližších zemí se volá za 2,32 Kč/min, ostatní ceny najdete zde.

  Office NoLimit Office MiniPrice
Měsíční paušál 832 Kč 0 Kč
Místní i meziměstská volání
- silný provoz (7:00 - 19:00)
zdarma 0,83 Kč
Místní i meziměstská volání
- slabý provoz (19:00 - 7:00, So, NE, svátky)
zdarma 0,46 Kč
Volání do mobilních sítí
(Eurotel, T-Mobile, Oskar)
4,40 Kč
Volání v síti Czech On Line zdarma
Minimální účtovaný měsíční poplatek za hovorné 0 Kč 356 Kč

Připojení a telefony

Internetové připojení můžete mít zřízeno u kteréhokoli poskytovatele. Důležitými podmínkami pro fungování služby je rychlost nejméně 128 kb/s a volný port 5060. Důležitým faktorem jsou také krátké odezvy.

V nabídce Volný si pak můžete vybrat ze tří koncových zařízení. Základní je IP telefon Well LP-302, který je vybaven malým displejem a z funkční výbavy dokáže zaujmout telefonním seznamem nebo hlasitým odposlechem. Na první pohled se nijak neliší od běžných telefonů pro pevné linky. Podobně vypadá i druhý nabízený IP telefon Vogue 8820 IP, který má již některé pokročilé funkce. Třetím v nabídce je zařízení Asus VP 100, které umožňuje připojení jednoho běžného analogového telefonu. Můžete tedy pracovat s telefonem, který jste používali u pevné linky a jste na něj zvyklí.

VoIP zařízení Model Minimální smluvní doba Bez minimální
smluvní doby
24 měsíců 12 měsíců
IP telefon Well LP-302 0 Kč 1059 Kč 2 249 Kč
IP telefon Well 8820IP 0 Kč 1178 Kč 2 368 Kč
IP brána ASUS VP100 0 Kč 821 Kč 2 011 Kč

Levné volání, drahý internet

Přes všechno úvodní nadšení je nutné připomenout, že k nákladům za telefonování je nutné připočíst ještě cenu na připojení k internetu. Je asi nesmyslné pořizovat si rychlý internet kvůli telefonování, to by se zřejmě vyplatilo jen velmi náruživým telefonistům. Pokud si však zároveň platíte pevnou telefonní linku a nezávisle na ní i dostatečně rychlý internet, je na zváženou, zda máte v internetovém připojení volnou kapacitu pro telefonování a zda se vám vyplatí za pevnou telefonní linku dále platit.

Zřejmě čirou náhodou zrovna včera skončilo volání do pevné sítě téměř zdarma se službou VoipBuster. Ta není provozována u nás a k jejímu využití musíte být vybaveni mezinárodní platební kartou s možností platby na internetu, znalostí angličtiny a k využívání je nutné používat počítač. Bylo s ním ovšem možné za směšný poplatek několika eur volat do pevných sítí nejen v České republice zdarma. Nyní je už volání do České republiky zpoplatněno, stále ale ještě zůstalo několik zemí, kam se s VoipBusterem telefonuje zdarma.

Diskuze (43) Další článek: Ověřování platnosti pasů a občanek přes SMS a wap

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Paušál, Drahé volání, Silný provoz, Druhý tarif, Link, Internet, Soukromé využití, Telefonování, Telefon


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34