VPen: Revoluce v ovládání kapesního počítače

Motorola, Siemens a Microsoft se angažují v zajímavém počinu izraelské firmy OTM Technologies. Nejspíš nejlépe vědí, v čem spočívá budoucnost ovládání nejen telefonů, ale také notebooků, kapesních počítačů a další elektroniky. Víte to také?

Když se na chvíli zamyslíte, zjistíte že nenajdete ekvivalent k jednoduchosti a přirozenosti při používání klasického pera. Myš je kvalitní "pohybovadlo", ale například grafici raději používají pero a tablet. Klávesnice na mobilních zařízeních je koncipována pro ergonomické psaní, ale přirozenosti psaní s perem nedosahuje. Ať budeme kalkulovat jak chcete, nejspíš mi dáte za pravdu - pero je pero.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Této myšlenky se chytla celkem mladá izraelská firma OTM Technologies a jala se vytvořit elektronický ekvivalent klasického pera na psaní. Její výtvor, se kterým jste se mohli seznámit například na letošním CeBITu, nese název VPen (Virtual Pen). Vpen nám umožní psát, kreslit, ovládat kurzor, hry a v budoucnu také skenovat a využívat pero k elektronickému podpisu v mobilním bankovnictví.

Psaní je jedna z výhod

VPen konvertuje ručně psané písmena do ASCI kódů a převedený text posílá do dalšího zařízení jakým jsou například mobilní telefony, PDA, počítače nebo iTV. Díky tomu bude psaní emailů, textovek nebo záznamů do kalendáře jednoduchou a přirozenou záležitostí. Předností VPenu je jeho podpora jak Latinky, tak i znaků používaných v Asii.

Klepněte pro větší obrázek

Když pero nahradí myš

Velkou šanci a jistě i ambice má pero i v kategorii polohovacích periferií, jako jsou počítačové myši, trackbally a třeba i touchpady. Díky tomu, že nepotřebuje speciální podložku nebo papír ( narážka na konkurenční ChatPen), ale vystačí si s jakýmkoli povrchem, třeba i vaší pokožkou, můžete jej použít například přímo na displeji vašeho Palma. VPen má tlačítko, takže můžete klikat ostošest. Při používání pera lze použít i přednastavené nebo vlastní zkratky, což jsou krátké slova reprezentující buď nějakou aplikaci nebo webovou adresu.

Klepněte pro větší obrázek

Budete se potit

Hlavně na zařízeních, které používáte za chůze, ale i ostatních mobilních zařízeních, využijete jeho další výhodu - joystick. Hry se budou hrát rychleji, protože jeho plynulý pohyb vám dodá jistou kontrolu pohybu ve hře. Jen si představte jeho použití ve hře Snake nebo Pac-Man.

Začněte kreslit

Přirozená věc, jakou je kreslení, či spíše čmárání pro některé z nás, bude podnětem začít vytvářet kreslené zprávy a náčrtky. Obchodníci mohou jednoduše kreslit diagramy a my například nakreslit kamarádovi cestu do oblíbené hospůdky.

Klepněte pro větší obrázek 

Principiálně jednoduché

Jak jsem již zmínil, není potřeba žádné speciální podložky. Hlavním a nejdůležitějším prvkem zařízení je OTM senzor, který snímá pohyb v prostoru pomocí laseru. Z důvodů bezpečnosti bylo zvoleno použití laseru třídy I. Pohyb je následně podle potřeby převeden na ASCI znaky nebo na pohyb kurzoru. V reálném čase je pro přenos do zařízení použito technologie Bluetooth, ale pro ostatní přenosy můžete využít IrDA nebo USB. Výhodou oproti konkurenčnímu ChatPenu je velikost pera, která se drží v meznících  obyčejného pera.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Mezi největší výhody V Penu můžeme zařadit jeho velikost, dlouhou dobu provozu na baterie a samostatnost, není nutné posílat data přes specializovaný server.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výrobce slibuje velmi nízké ceny, které by nebránily masovému rozšíření. Do budoucnosti plánuje ještě vychytávky jako například naskenování textu, který se uloží v paměti a později se přesune do počítače nebo skenování čárových kódů. Podle našich informací se do vánoc výrobku nedočkáme.

Krátkou ukázku možností VPenu můžete shlédnout zde.

Váš názor Další článek: Podrobnosti o přeměně Ericssonu T68 na Sony Ericsson T68i

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Počítače, Kapesní počítač, Izraelská firma, Revoluce, Ovládání, Počítač


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82