VPen: Revoluce v ovládání mobilu

Motorola, Siemens a Microsoft se angažují v zajímavém počinu izraelské firmy OTM Technologies. Nejspíš nejlépe vědí, v čem spočívá budoucnost ovládání nejen telefonů, ale také notebooků, počítačů a další elektroniky. Víte to také?
VPen: Revoluce v ovládání mobilu

Když se na chvíli zamyslíte, zjistíte že nenajdete ekvivalent k jednoduchosti a přirozenosti při používání klasického pera. Myš je kvalitní "pohybovadlo", ale například grafici raději používají pero a tablet. Klávesnice na mobilních zařízeních je koncipována pro ergonomické psaní, ale přirozenosti psaní s perem nedosahuje. Ať budete kalkulovat jak chcete, nejspíš mi dáte za pravdu - pero je pero.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Této myšlenky se chytla celkem mladá izraelská firma OTM Technologies a jala se vytvořit elektronický ekvivalent klasického pera na psaní. Její výtvor, se kterým jste se mohli seznámit například na letošním CeBITu, nese název VPen (Virtual Pen). Vpen vám umožní psát, kreslit, ovládat kurzor, hry a v budoucnu také skenovat a využívat pero k elektronickému podpisu v mobilním bankovnictví.

Psaní je jedna z výhod

VPen konvertuje ručně psaná písmena do ASCI kódů a převedený text posílá do dalšího zařízení, jakým jsou například mobilní telefony, PDA, počítače nebo iTV. Díky tomu bude psaní emailů, textovek nebo záznamů do kalendáře jednoduchou a přirozenou záležitostí. Předností VPenu je jeho podpora jak Latinky, tak i znaků používaných v Asii.

Klepněte pro větší obrázek

Když pero nahradí myš

Velkou šanci a jistě i ambice má pero i v kategorii polohovacích periferií, jako jsou počítačové myši, trackbally a třeba i touchpady. Díky tomu, že nepotřebuje speciální podložku nebo papír (narážka na konkurenční ChatPen), ale vystačí si s jakýmkoli povrchem, třeba i vaší pokožkou, můžete jej použít například přímo na displeji vašeho Palma. VPen má tlačítko, takže můžete klikat ostošest. Při používání pera lze použít i přednastavené nebo vlastní zkratky, což jsou krátká slova reprezentující buď nějakou aplikaci nebo webovou adresu.

Klepněte pro větší obrázek

Budete se potit

Hlavně na zařízeních, které používáte za chůze, ale i ostatních mobilních přístrojích, využijete jeho další výhodu - joystick. Hry se budou hrát rychleji, protože jeho plynulý pohyb vám dodá jistou kontrolu pohybu ve hře. Jen si představte jeho použití ve hře Snake nebo Pac-Man.

Začněte kreslit

Přirozená věc, jakou je kreslení, či spíše čmárání pro některé z nás, bude podnětem začít vytvářet kreslené zprávy a náčrtky. Obchodníci mohou jednoduše kreslit diagramy a studenti třeba nakreslit kamarádovi cestu do oblíbené hospůdky.

Klepněte pro větší obrázek 

Principiálně jednoduché

Jak jsem již zmínil, není potřeba žádné speciální podložky. Hlavním a nejdůležitějším prvkem zařízení je OTM senzor, který snímá pohyb v prostoru pomocí laseru. Z důvodů bezpečnosti bylo zvoleno použití laseru třídy I. Pohyb je následně podle potřeby převeden na ASCI znaky nebo na pohyb kurzoru. V reálném čase je pro přenos do zařízení použito technologie Bluetooth, ale pro ostatní přenosy můžete využít IrDA nebo USB. Výhodou oproti konkurenčnímu ChatPenu je velikost pera, která se drží v meznících pera obyčejného.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
OTM senzor a  pohled do útrob VPenu

Mezi největší výhody VPenu můžeme zařadit jeho velikost, dlouhou dobu provozu na baterie a samostatnost - není nutné posílat data přes specializovaný server.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Reliéf profilu šachovnicové mříže                                                                Šachovnicová mříž

Výrobce slibuje velmi nízké ceny, které by nebránily masovému rozšíření. Do budoucnosti plánuje ještě vychytávky jako například naskenování textu, který se uloží v paměti a později se přesune do počítače nebo skenování čárových kódů. Podle našich informací se do Vánoc výrobku nedočkáme.

Krátkou ukázku možností VPenu můžete shlédnout zde.

Diskuze (15) Další článek: Eurotel: škrty v Milionáři

Témata článku: Ostatní, Mobil, Izraelská firma, Revoluce, Ovládání


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 39

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41