Vybarvování počítačů do dlaně

Podíváme se na barevné Hewlett-Packard Jornada 420 a Compaq Aero 2100.
Když se před rokem objevily první počítače ovládané perem s operačním systémem Windows CE, lišily se od tehdy již téměř dva roky známých Pilotů vlastně jen operačním systémem a trochu vyšší cenou. Funkce byly téměř stejné, v rychlosti a dostupnosti externích programů PPC za Piloty mírně pokulhávaly. V současné době výrobci představují novou generaci počítačů do dlaně, pro kterou jsou typické rychlé procesory, nabíjení schopné akumulátory a barevný displej.

Zatím existují čtyři modely. Nyní se podíváme na Hewlett-Packard Jornada 420 a Compaq Aero 2100, zbývá Everex Freestyle 540 a Casio Cassiopeia E-100.

Borůvkový cvalík
I když Hewlett-Packard k rozměrům PPC Jornada 420 (13 × 8,2 × 2,3 cm) přidává slovíčko pouze, nemohu nevzpomenout na přesně poloviční tloušťku Palm V. Ani originální fialová barva nezakryje fakt, že doba je nakloněna spíše subtilním zařízením. Nicméně provedení počítače je férové a spoje jsou velmi pevné.

Průhledný plastový kryt displeje je velmi dobrý nápad, ale skutečnost, že jej nelze odstranit, že přímo přitahuje mastné otisky prstů a že kryje tlačítka pro spuštění základních aplikací (ta jsou netradičně softwarová, umístěna přímo na displeji) jeho pozitivní přínos trochu snižuje.

Ovládání Jornady je standardní, k otočnému kolečku na boku přístroje (dnes již běžnému ovládacímu prvku) a k tlačítku Storno ale přibylo tlačítko pro rozvinutí nabídky Start. Nyní je už možné jednou rukou spustit jakýkoliv program, není nutné odklápět kryt a vytahovat pero.

Další tlačítko slouží k nahrávání zvukových poznámek, přítomný je tedy i mikrofon a reproduktor, jack standardní velikosti pro sluchátka, chybět nesmí ani infračervené rozhraní a slot pro kartu CompactFlash. Na spodní části je pouze sériový konektor, nikde nenajdeme zdířku pro připojení napájecího adapteru. Pro dobíjení akumulátoru musí být Jornada v kolébce, která je sice skládací, ale na cesty toto řešení není ideální.

Barevný displej Jornady je vynikající. I když je kvůli použité technologii CSTN mírně pomalejší, je velice kontrastní a přímo svítí (podsvětlovat se nemusí). Se staršími monochromatickými obrazovkami jej není možné srovnávat.

Kapesní počítače si pomalu začínají pohrávat s multimédii. Díky rychlejším procesorům pro ně není příliš problematické přehrávat zvukové soubory, proto jsou jejich zvukové vlastnosti poměrně důležitým parametrem. Jornada má ten nejhlasitější reproduktor, který jsem na kapesním zařízení kdy slyšel, ovšem za cenu toho, že i při nastavené nízké hlasitosti je slyšitelně přebuzený. Zvuková kvalita zkrátka není nejlepší.

Teď se jistě čeká na výdrž baterií – není vysoká; když jsem Jornadu nechal v klidu ležet se stále zapnutým displejem, průměrně po čtyřech hodinách a patnácti minutách začala křičet o připojení k elektrické síti. Jenže kdo ve skutečnosti s kapesními počítači pracuje čtyři hodiny v kuse? Styl práce s nimi je možné shrnout jako zapni – podívej se – vypni a s takovou se jistě k synchronizační a nabíjecí kolébce dostanete dříve, než se akumulátory vybijí. Tento hlavní argument zastánců Pilotů bych tedy nebral jako zásadní, na rozdíl od nich není nutné po vybití koupit novou sadu baterií – stačí dobít akumulátor.

Kromě standardních aplikací se s Jornadou dodává finanční kalkulačka OmniSolve, velmi návyková utilitka bTask, která umožní přepínání a ukončování aplikací, a správce souborů EzExplorer (také velice užitečná věc) – všechny tyto programy jsou napevno uloženy v paměti ROM.

Stříbrné letadélko
Po kapesních počítačích s klávesnicí C-series vyrukoval Compaq se svým prvním zařízením PPC – Aero je nabízeno ve dvou variantách, verze 2100 má standardně 8 MB paměti RAM, model 2130 dvakrát více.

I když je Aero mírně širší, delší a těžší než Jornada, vypadá méně robustně a profesionálněji (Jornada připomíná spíše dětskou hračku). Jeho vrchní polovinu tvoří plast stříbrné barvy, ve spodní části je černý. Compaq nic nového nevymýšlel a spouštění základních aplikací ponechal čtyřem hardwarovým tlačítkům.

Ovládací prvky tvoří kolečko pro ovládání kurzoru a tlačítko Storno, v levém rohu je tlačítkové ovládání záznamníku zvuku (jednou rukou se však příliš dobře neovládá). Nechybí infračervený port, reproduktor a mikrofon, místo pro kartu CompactFlash. Zdířka pro sluchátka je také přítomna, ale protože jde o tenký jack 2,5 mm, bez redukce do něj běžná sluchátka nezapojíte. Na rozdíl od Jornady je na spodní straně Aera i konektor pro připojení napájecího adaptéru, proto na cestách není nutné sebou tahat masivní synchronizační stojánek.

Za zmínku stojí uchycení pera v přístroji – když se jeho vrcholek na horní straně Aera stiskne, pero vyskočí ven; když se pero vloží do otvoru, díky zarážce v něm zůstane držet. Skvělé.

Pro displej Compaq zvolil technologii TFT, je dvoustupňově podsvícený. I když svým kontrastem na Jornadu nedosahuje a v šeru není bez podsvícení příliš zřetelný (nevěřte reklamním fotografiím), má výbornou vlastnost – je reflexní a čím více na něj svítíte, tím je kontrastnější.

Výborné jsou zvukové vlastnosti. Reprodutor sice není tak hlasitý jako u Jornady, ale zvuk je čistý a nedělá problémy ani přehrávání souborů MP3 (Jornada se občas zadýchávala). K výdrži akumulátorů nelze dodat nic jiného než u Jornady, Aero ovšem na baterie vydrží kolem sedmi hodin.

Ze softwaru přidanému k Aeru musím zmínit Audible Player. Na webové stránce http://www. audible.com je možné koupit zvukové nahrávky knih nebo si předplatit aktuální zvukové vydání novin (konkrétně New York Times) a ve volném čase je v Aeru poslouchat – pro tyto účely ale doporučuji jeho 16MB verzi.

Inu …
Kterému z hodnocených zařízení by uživatel měl dát přednost? Jornada má skvělý, i když pomalejší displej se šikovným krytem, Aero mi zase připadá hezčí a není možné zapomenout ani na rozdílnou cenu obou zařízení. Compaq Aero má v současné době ještě jedno plus – je kvalitně lokalizován (do češtiny i slovenštiny) společností Sunnysoft. Čeština pro HP Jornada 420 bude k dispozici během května (i pro ty, kteří si Jornadu pořídí nyní bez lokalizace).

HP Jornada 420 Compaq Aero 2100
Velikost 13 × 8,1 × 2,2 cm (232 cm3) 13,4 × 8,5 × 2 cm (228 cm3)
Hmotnost 250 g 260 g
Procesor SH7709/100 MHz MIPS/80 MHz
Paměť RAM 8 MB 8 MB
Displej 240 × 320, CSTN, 256 barev 240 × 320, TFT, 256 barev
Akumulátor Li-Ion Li-Ion
Výkon (benchmark bUseful Analyzer) 17,89 17,81
Zdroj Moravia Consulting Compaq Computer ČR
Kontakt (05) 41 42 25 29 (02) 61 10 81 11
Web http://www.moravia-consulting.cz http://www.compaq.cz
Cena bez DPH 23 000 Kč 17 500 Kč (8 MB RAM), 21 200 Kč (16 MB)

Zdroj: Mobility

Váš názor Další článek: Sun chystá Javu pro PalmPiloty

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Everex, Karta CompactFlash, Počítač


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34