Výhoda OLEDů končí. Čtečku otisků pod displejem nově dostanou i LCD panely

Optická čtečka otisků prstů pod displejem byla až dosud doménou displejů typu OLED, které jsou tenčí a pro prosvětlení snímačem daleko vhodnější, než jiné displejové technologie. Tato výhoda však již brzy skončí. Čínská společnost BOE na veletrhu MWC v Šanghaji oznámila, že úspěšně dokončila vývoj LCD displeje se zabudovanou čtečkou otisků, který bude moci být nasazen i u těch nejlevnějších smartphonů.  

BOE se tak muselo poprat s větší tloušťkou displeje, která je dána i přídavnou vrstvou v jeho struktuře, která zajišťuje samotné podsvětlení. BOE slibuje, že LCD displeje kompatibilní s optickou čtečkou otisků prstů začne vyrábět na konci roku 2019, do prvních levných smartphonů by se tyto displeje mohly dostat začátkem příštího roku. BOE nasazením čtečky otisků pod LCD panely ospravedlňuje analýzami, podle kterých se v roce 2018 se prodalo 85% smartphonů s LCD displeji, a jen 15% telefonů s OLED panely.

Tento trend se sice pomalu přesouvá k OLEDům, a to nejen v prémiovém segmentu, ale i u telefonů vyšší střední třídy, ale i tak je zde obrovská základna levných mobilů, které tak brzy přijdou o mnohdy nevzhlednou proláklinu pro čtečku otisků na zadním krytu.

S poddisplejovou čtečkou otisků přišlo loni v lednu jako první Vivo:

Zdroj Digitimes

Diskuze (28) Další článek: V roamingu EU jako doma, ale ne víc než doma. Kdy mohou operátoři služby zpoplatnit

Témata článku: Smartphony, Čtečka otisků v displeji, Nižší třída, Čtečka otisků prstů, MWC, Lowend, LCD, BOE, Pan, Levný smartphone, Čtečka otisků, Šanghaj, Čtečka, Otisk, Displej, Panel


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

RECENZE: Samsung Galaxy M21 má krásný AMOLED, obří baterii a slušnou cenovku

** Samsung Galaxy M21 nabízí zajímavý poměr výkon/cena ** Telefon vsází zejména na AMOLED displej a obří akumulátor ** 6 000 mAh baterie je papírově obrovská, v praxi však výdrž nijak závratně neprodlouží

Martin Chroust | 39