Výlet do Litvy: nenápadný telekomunikační ráj

Jaké to je, když telekomunikacím vládne schopný regulátor? Operátoři mají nižší ceny, přesto více investují do sítě. Zveme vás na výlet do Litvy.

Litva je skoro stejně velká jako ČR, na tamním trhu působí několik virtuálů a tři síťoví operátoři: Omnitel, Tele2 a Bite. Mají to ale o těžší, počet obyvatel je jen 3,2 milionu. Na druhou stranu, na 100 obyvatel vychází 166 aktivních čísel (zpráva RRT tamní ČTÚ).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled na starý Vilnius (obr.: shutterstock.com) • Výtažek z kvartální monitorovací zprávy Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT)

Poněkud depresivním dojmem působí finanční stránka celého odvětví. RRT říká, že za třetí kvartál loňského roku činily tržby celého odvětví 376 milionů litasů, což je meziročně o 3,7 % méně, takže celosvětový mírně sestupný trend se projevuje i v Litvě. Vynásobíme-li toto číslo čtyřmi a převedeme na českou měnu, pak dostáváme nějakých 17 miliard. Připomínám, že jde o celé odvětví telekomunikací zahrnující fixní i mobilní služby včetně optických vláken a digitální televize. Naproti tomu jen český T-Mobile utržil za loňský rok 23,5 miliardy korun.

Operátoři v Litvě v kostce

  • Omnitel je značka, pod kterou působí TeliSonera. Provozuje nízkonákladového virtuála Ezys a pod značkou TEO nabízí fixní služby
  • Tele2, druhý nadnárodní operátor původem ze Švédska
  • bité je partnerem skupiny Vodafone, v jeho síti působí virtuálové Teledema, Telemaxima a Eurocom

Ceny telekomunikačních služeb jsou v Litvě poměrně nízko, srovnatelné s Rakouskem. Příklad: 1 800 minut do všech sítí vyjde u Omnitelu i bité na 39 litasů, přičemž jeden litevský litas je dle aktuálního kurzu 7,41 Kč. Suma sumárum, 30 hodin volání za 290 Kč. Litevci jsou před námi o několik kroků i technologicky. Zatím co rychlá mobilní data jsou v ČR po krachu aukce v nedohlednu, litevský regulátor přiklepnul loni v dubnu blok 2×20 MHz v pásmu 2 600 MHz každému ze tří výše jmenovaných operátorů a ti teď pokrývají (dle podmínek aukce) velká města.

 
Průměrný Litevec přenese měsíčně 462 MB dat. Gigabajt vyjde na 82 Kč.
 

Největší z nich – Omnitel od května 2011 provozuje sítě LTE ještě v pásmu 1 800 MHz. To je mimochodem cesta, kterou jdou i operátoři u nás, až na to, že vede přes zpackanou aukci, naděje obyčejných spotřebitelů na 4. operátora, pokles cen a rychlá data i mimo krajská města.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Omnitel a jeho pokrytí. LTE najdeme v největších městech a u pobřeží.
Na mapě najdeme hodně modré, která představuje rychlost až 15 Mbps

Stručné doplnění k cenám mobilního připojení: nejvyšší 30 GB tarif vyjde v přepočtu na 512 Kč. Tuzemské O2 nabízí ekvivalentní FUP za 900 Kč. 10GB tarif vyjde u O2 na 657 Kč, u litevského Omnitelu na 363 Kč. Litevci mají navíc benevolentnější FUP omezení. Pokud přetáhnou limit, pak je od 8 ráno do půlnoci čeká rychlost 120 Kbps. Zbylých osm hodin mimo špičku ale mohou u dvou nejvyšších tarifů svištět opět na maximum.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tele2 a jeho pokrytí litevského území. Na nějaké konkrétní hodnoty je operátor skoupý

Oranžová je dobrá, tedy alespoň na mapě pokrytí litevského Tele2. Světle oranžová představuje průměrnou rychlost a žlutá rychlost nízkou. Hodně dobře vypadají datové balíčky pro smartphony: dostačující 1 GB stojí aktuálně 75 Kč, aneb dámy a pánové, kdo z vás v ČR to má? Pro ty nejnáročnější je pak k mání balíček s 5 GB za příznivých 215 Kč. Krutou realitou našeho předraženého trhu je například 1,2 GB za 453 Kč u Vodafone. Tedy šestkrát vyšší cena…

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
u bité frčí zelená, šedá představuje EDGE. Mapu pokrytí najdeme opět na webu operátora

Neomezený datový tarif nabízí bité za 437 Kč. Desetigigový vyjde na 363 Kč. 3 GB jsou k mání za 215 Kč. Tuzemský T-Mobile podobně jako v předchozích srovnáních vychází skoro o 100 % dráž. Například za 10 GB limit si účtuje 649 Kč a 3 GB vyjdou na 449 Kč.

Volání a SMS za pakatel

Skoro se mi nechtělo věřit jak moc je v Litvě volání a textovky levné. Co byste řekli tarifu s 500 minutami, 5000 SMS a 300 MB dat za 140 Kč? Já bych ho tedy bral. Srovnatelný tarif vyjde u českého Vodafone na 800 až 1 000 Kč. Nebo pořádná porce 30 hodin volání a 3000 SMS za 289 Kč? Ano, u litevského bite součást standardní nabídky. U nás pořídíte neomezený tarif nejlevněji za akčních 1900 Kč. Opět 6× dráž! Nabídka bité:

Klepněte pro větší obrázek
Zcela běžná nabídka operátora bité • Brali byste 720 minut, 3000 SMS a 500 MB dat za tři stovky?
Tarif Kartais (Někdy) Vidutiniškai (Průměr) Dažnai (Často) Visada (Vždy)
měsíční paušál 67 Kč (9 Lt) 141 Kč (19 Lt) 185 Kč (25 Lt) 289 Kč (39 Lt)
volné minuty 100 300 720 1800
volné SMS 0 3000 3000 3000
volání nad rámec tarifu 1,50 Kč/min.
SMS nad rámec tarifu 1,50 Kč/SMS
Internet v mobilu 50 MB 200 MB 500 MB
cena balíčku 37 Kč (5 Lt) 74 Kč (10 Lt) 111 Kč (15 Lt)
cena po přečerpání balíčku 3,70 Kč/MB

Na zajímavou nabídku jsem narazil i u Omnitelu. Čím vyšší tarif si zákazník vybere (se smlouvou na 2 roky), tím větší slevu dostane na koupi chytrého mobilu. U tarifu s 1800 minutami za 289 Kč měsíčně je to 39 %. Bez zajímavosti jistě také není, že ceny tarifů i minut odpovídají na chlup konkurenčnímu bité… Jen místo SMS dává operátor slevu na telefon. Pro úplnost: 1 GB dat vyjde na 82 Kč!

Klepněte pro větší obrázek
Nabídka Omnitelu je podezřele podobná bité. Že by Litevci byli v ČR na exkurzi?

A konečně nabídka Tele2. Super tarif za 140 Kč (19 Lt) měsíčně, který obsahuje 500 minut, 5000 SMS a 300 MB dat (nebo vyšší viz níže) spolu s telefonem na splátky. Smlouva je dvouletá, stejně tak splátky. Samsung Galaxy S III tak mohou Litevci mít za jeden litas a 24 splátek po necelé pětistovce. Tedy za necelých 12 tisíc korun.

Klepněte pro větší obrázek
Volání a SMS jsou v Litvě prakticky zadarmo, dotace na telefony zde proto nefrčí

Převedeno do srozumitelnější formy:

Tarif „500“ „1000“ „2000“
měsíční paušál 141 Kč (19 Lt) 185 Kč (25 Lt) 267 Kč (36 Lt)
volné minuty 500 1000 2000
SMS a data 5000 SMS + 300 MB
Telefon splátky Samsung Galaxy Note 2 Samsung Galaxy S III Samsung Galaxy S II Plus
měsíční splátka 556 Kč (75 Lt) 482 Kč (65 Lt) 296 Kč (40 Lt)
doba splácení 24 měsíců
celková částka 13 338 Kč 11 560 Kč 7 114 Kč

Sečteno a podtrženo, Litevci jsou na tom s telekomunikacemi lépe nejen, co se týče cen, ale i vyspělosti sítě, i když pohledem ekonomických ukazatelů jde o zemi, která si vede o něco hůře než my (dle HDI je ČR na 28. místě, Litva na 41. místě) a celkově menší trh. Tamější regulátor působí sympaticky. Má přehledný web nejen v litevštině, ale také v angličtině, jasně říká co je zač, jaké je jeho poslání, úkoly, kdo stojí v čele úřadu, jaké jsou jeho pole působnosti, atd.

Aukci kmitočtů pro sítě 4. generace zvládl RRT dobře, provádí efektivní správu radiového spektra, přítomnost virtuálů a nízké ceny svědčí o vytváření konkurenčních podmínek na trhu. Taktéž nadnárodní operátoři (přinejmenším dva ze tří) si nedělají z Litevců dojnou krávu, jako je tomu u nás. Naopak, ceny mají férové a do infrastruktury investují nepoměrně větší část peněz vydělaných na místním trhu. Myslím, že je nyní je opět o něco více patrné, jak moc český regulátor selhal a jak nás nadnárodní operátoři v ČR berou na hůl, když za stejné služby chtějí šest krát víc!

Diskuze (45) Další článek: Výrobce mobilních čipsetů ST-Ericsson končí

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Hospodaření a finance, ČTÚ, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Note, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S II, Samsung Galaxy S II Plus, Samsung Galaxy S III, Pořádná porce, Finanční stránka, Srovnatelný tarif, Ráj, Výlet, Lit, Telekom, Nen, Celková částka, Místní trh


Určitě si přečtěte

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

Ani Samsung, ani Huawei. První skládací telefon na světě představila bezejmenná čínská firma

** Rok 2019 má být rokem skládacích hybridů, Nová éra však načala trochu s předstihem ** Royole FlexPai je první skládací hybrid na světě, ale počítejte hned s několika kompromisy ** Tím hlavním je velká tloušťka zařízení při jeho složení...

Martin Chroust | 33

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

** Honor 7A je ideální smartphone pro děti či začátečníky ** Nestojí moc a systém na něm jede hezky plynule ** Má rozumně nastavené parametry, zabezpečení a hezké barvy **

Jakub Vrbacký | 20

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

RECENZE: Nokia 7 Plus — takhle se zadělává na bestseller

** Nokia 7 Plus je smartphone vyšší třídy s rozumnou cenovkou. ** Lákadlem je čistý Android, skvělá výdrž i fotoaparát Zeiss ** Bonusem je dostatek výkonu i paměti

Martin Miksa | 63

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 34

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

** Konec teorie, často skloňovaná eSIM se v ČR konečně dostává do praxe ** eSIM jsme si poprvé vyzkoušeli u LTE verze hodinek Samsung Galaxy Watch (46mm) ** Jak eSIM vypadá, a jak probíhá její samotná „instalace“?

Martin Chroust | 45