Vyplatí se dnes vůbec koupit mobil?

Ačkoliv by se to na první pohled nemuselo zdát, správné načasování nákupu nového telefonu vám může ušetřit i několik tisíc korun. Kdy tedy koupit mobil, abyste neproklínali den nákupu?
Vyplatí se dnes vůbec koupit mobil?
Ačkoliv by se to na první pohled nemuselo zdát, správné načasování nákupu nového telefonu vám může ušetřit i několik tisíc korun. Telefon, který včera stál osm tisíc může za týden stát pouhých šest (viz příklad Siemense S25 u Oskara na přelomu prosince 2000 a ledna 2001). Co tedy dělat, aby váš nový mobil nestál za pár dnů o čtvrtinu méně?

Kdy ceny klesají

Existuje několik málo příležitostí, při kterých operátoři pravidelně snižují ceny svých telefonů, zejména pak těch, které si můžete zakoupit v předplacených sadách. První v roce bývá 14. únor, svátek svatého Valentýna. V posledních letech jsme měli možnost se setkat s nejrůznějšími valentýnskými sadami, slevami a dárky navíc.

Pak následuje 1. březen, kdy slaví Oskar svoje narozeniny. Zatím je slavil sice jen jednou, ale lze předpokládat, že podobně jako letos, tak i v příštích letech nabídne Oskar v březnu slevu na některé telefony ze své nabídky.

Další příležitost ke slevám přichází na konci června, kdy rodiče hledají vhodný dárek pro své ratolesti za jejich školní vysvědčení.

Velice zajímavé období nastává na podzim, kdy téměř všichni výrobci přicházejí na trh s novými modely (Invex) a navíc začíná školní rok, což je opět doba, kdy rodiče kupují svým dětem větší množství mobilních telefonů.

A konečně to jsou Vánoce, pravděpodobně nejvýhodnější, ale také možná nejnevýhodnější období pro nákup telefonu. Výhodné je proto, že všichni operátoři se předcházejí v co nejvýhodnější a nejlepší nabídce předplacených sad. Nejnevýhodnější proto, že pokud nějaký prodejce či operátor neodhadne objem telefonů, které na Vánoce má objednat a zůstane mu jich větší počet ve skladu, tak je pak na nový rok prodává za nižší cenu jen, aby se jich mohl rychle zbavit, než klesne jejich cena. Dalším důvodem ke zlevnění pak v lednu bývá také fakt, že lidé nakupují telefony podstatně méně než v prosinci a prodejci tak mají nízké tržby.

Jaké telefony jsou v současné době nejvýhodnější

Pokud nechcete čekat na žádné z těchto „výhodných“ ročních období a chcete nový telefon koupit hned, měli byste důkladně zvážit svůj výběr. Jinak se vaše investice může rázem propadnout na cenu o několik tisíc nižší než byla cena nákupní.

Velice důležité je to, který telefon byste si chtěli koupit. V současné době se na trhu vyskytují v podstatě tři kategorie – nižší třída, manažerská třída a nejvyšší třída. Odlišit tyto kategorie od sebe je někdy dosti složité, nicméně s trochou snahy toho dosáhnout lze.

Nižší třída

Telefony nižší třídy se cenově pohybují do pěti až šesti tisíc korun. Za takovou horní mez by se dala považovat předplacená sada s telefon Siemens C35i. Lze předpokládat, že se v nejbližší době ceny těchto telefonů příliš pohybovat nebudou, a to hned z několika důvodů. Výrobci nemají příliš zájem na častém obměňování svých přístrojů v této kategorii, neboť jim nepřinášejí příliš velké zisky a protože nároky uživatelů na telefony nižší třídy se příliš nemění.

Výrobci tak většinou obměňují jen vzhled a vnitřek nechávají stejný. Typickým příkladem je Motorola d520, Amio, M3888, T180 nebo Alcately OT Club. Poslední dobou se do této kategorie také probojovaly telefony, které svými funkcemi jako WAP, jednoduchý diář a vlastní paměť na telefonní čísla, patřily spíše do kategorie o stupeň vyšší.

Nákup telefonu z této kategorie lze tedy jen doporučit. Takový telefon v nejbližších měsících ztratí svou hodnotu jen nepatrně. Na druhou stranu ho však těžko po několika měsících prodáte za „slušnou“ cenu, protože tou dobou budou již nové, neokoukané, modely nabízející přibližně ty samé funkce při menších rozměrech a nižší hmotnosti.

Střední třída

Do této kategorie spadá pravděpodobně nejvíce přístrojů. Cenově bych ji ohraničil v rozmezí mezi šesti až patnácti tisíci Kč. Ceny telefonů v této kategorii jsou velice proměnlivé a zpravidla s příchodem nového modelu rapidně klesají (Ericsson T28s budiž příkladem). Modely jako Nokia 3210, Nokia 3310 nebo Siemens M35i se v současné době pravděpodobně vůbec nevyplatí kupovat, neboť jejich cena v nejbližších měsících může spadnout o několik tisícovek dolů.

Pokud se zaměříme spíše na tu druhou polovinu této kategorie jako jsou telefony Nokia 8210, 7110 nebo 6210, popřípadě Ericsson R320s, tak zde narazíme na jeden zajímavý fakt. Některé z těchto kousků (Nokia 8210, Nokia 7110, Motorola V3688) se již nacházejí v podstatě na minimální ceně, za kterou jsou ještě výrobci a prodejci ochotni je prodávat. Jsou to již více jak rok staré modely a výrobce si je nemůže ze strategických důvodů dovolit prodávat levněji, neboť by tím v podstatě znemožnil nástup nových modelů s podobnými funkcemi, ale podstatně vyššími cenami.

Naopak telefony jako Nokia 6210 a Ericsson 320s jsou ještě výrazně nadhodnoceny a jejich ceny půjdou s příchodem nových modelů Nokie a Ericssonu, které byly představeny na letošním CeBITu, výrazně dolů.

Telefony vyšší střední třídy můžete i po několika měsících prodat za vcelku přijatelnou cenu a na váš nový telefon tak získat dotaci v podobě několika tisícovek.

Vyšší třída

A na konec třída nejvyšší, do které bych zařadil telefony s cenou nad 15 tisíc Kč. Tyto telefony si většinou drží svoji cenu velice dlouho a nové modely, které se v této kategorii objeví, pak nemají s těmi předchozími příliš společného. Telefony této kategorie mají dát především najevo to, že si je jejich majitel může dovolit a i když jsou třeba funkcemi již zastaralé (jako např. Nokia 8850), tak jsou ještě dlouhou dobu prodávány za stejně vysokou cenu. Klasickými příklady jsou Nokia 8850, Nokia 8890, Motorola V50 nebo Sony CMD-Z5 (který ovšem funkcemi patří mezi špičku).

V této kategorii také naleznete dva telefony, které sem příliš nepatří – jsou to Siemens SL45 a Motorola T260. Siemens SL45 nabízí MP3 přehrávač a některá další vylepšení, ale jakmile přijdou na trh nové modely Siemensu podporující GPRS, tak to bude telefon funkcemi spíše průměrný. Ještě očividnější bude rozdíl u Motoroly T260, která by se nebýt GPRS nemohla ani řadit do této kategorie, protože její funkce odpovídají spíše nižší nebo nižší střední třídě. Velký pokles ceny v příštích měsících lze také předpokládat u Motoroly V50, která toho kromě svého vzhledu příliš nenabízí a po příchodu nových telefonů této řady se bude řadit spíše k telefonům střední třídy.

Telefony vyšší třídy jsou velice výhodnou investicí a pokud se vám podaří vystihnout ten správný okamžik, kdy telefon prodat a koupit si nový model, můžete dostat většinu peněz investovaných do nákupu vašeho starého telefonu zpět.

„Chytré“ telefony

Takovou trochu oddělenou třídou jsou tzv. chytré telefony spojující kapesní počítač a telefon. Jsou to např. Nokia 9110i, Ericsson R380s nebo Motorola Accompli A6188. Pokud na nákup tohoto typu telefonu extrémně nepospícháte, tak vězte, že ke konci letošního roku budou telefony této třídy funkcemi již zcela úplně někde jinde a ceny výše jmenovaných přístrojů spadnou tak na půlku dnešních cen a možná ještě níž.

Co tedy koupit?

Máte v podstatě dvě možnosti, jak v současné době koupit telefon, na kterém byste příliš neprodělali – jestliže máte spíše skromnější nároky a nechcete za mobilní telefon utrácet tisíce korun, pak vám vřele doporučuji některý z telefonů nižší třídy (obzvláště výhodný může být např. Siemens C35i).

Pokud však chcete telefon spíše reprezentativní a víte, že nebudete potřebovat rychlé datové přenosy jako HSCSD nebo GPRS, tak jsou tu pro vás telefony vyšší třídy. Nákup některého ze zástupců ostatních tříd může být „sázkou do loterie“, kterou můžete také prohrát a vaše investice tak může během několika týdnů ztratit velkou část své původní hodnoty. Takovým typickým příkladem rychlého pádu ceny může být např. Alcatel 501, který se nyní u Eurotelu prodává dokonce v předplacené sadě za necelých osm tisíc korun a přitom se ještě nedávno prodával za téměř 13 tisíc korun.

Diskuze (30) Další článek: Paegas zdražuje Nokii 3310 a EuroTel dvě sady Go

Témata článku: Motorola V50, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6210 Navigator, Nokia 8210, Nokia 8850, Nokia 8890, Siemens C35i, Siemens M35i, Siemens SL45, Sony CMD-Z5, Mobil


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39