Vyplatí se dovézt mobil z ciziny?

Zejména v příhraničních oblastech by kdekoho mohlo napadnout, že si doveze mobilní telefon ze zahraničí. Vyplatí se to?
Koupě mobilního telefonu v zahraničí se mnohdy vyplatí finančně – to je také většinou hlavní důvod, proč o dovozu mobilu někdo uvažuje. Jsou zde však úskalí, o kterých byste měli vědět.

U mobilního telefonu koupeného v cizině většinou nemůžete počítat s tím, že by vám u nás servis uznal záruční opravu. I když výjimky samozřejmě jsou: například Siemens uznává záruku na mobil zakoupený kdekoli v Evropě, pokud k němu máte platný záruční list.

Pro mnohé závažnějším problémem je ale absence českého menu. To v mobilech prodávaných v zahraničí obvykle nebývá, výjimkou jsou mobily například ze Slovenska či Polska. Zatímco autorizované servisy některých značek jsou ochotny české menu do telefonu za úhradu nahrát, jiní výrobci se neposkytnutím této služby brání šedým dovozům.

K dovezeným telefonům nedostanete český návod. Jste-li technicky zdatní, nemusí to ničemu vadit, manuály některé značky navíc nabízejí ke stáhnutí na Internetu. Když však bez návodu nepošlete ani textovku, raději si mobil pořiďte u nás. Zahraniční telefon může být také blokovaný a (odblokování znamená další výdaje navíc. Pokud budete mít vyloženě smůlu, konektor dobíječky nebude pasovat do českých zásuvek.

I když vám toto všechno je jasné, stále se možná dere na povrch myšlenka: co dělat, když v cizině (Německo, Rakousko, Polsko) jsou mobilní telefony mnohdy tak levné … Rozhodněte se sami. Jestliže ale chcete usínat s klidným pocitem, že mobil, který používáte, vyhovuje českým předpisům, máte k němu servisní podporu výrobce a s případnou reklamací či servisním zásahem nebudete mít problémy, raději sáhněte po mobilu prodávaném a dovezeném do České republiky jeho výrobcem.

Diskuze (8) Další článek: Předplacený roaming bez omezení

Témata článku: Ostatní, Autorizovaný servis, Výrobce, Německo, Evropa, Český návod, Šedý dovoz, Návod, Servisní zásah, Slovensko, Mobilní telefon, Česká republika, Menu, Příhraniční oblast, Dovezený telefon, Zahraniční telefon, Rakousko, Hlavní důvod, České menu, Polsko, Dovoz, Mobil, Případná reklamace, Záruční oprava, Telefon


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11