Vyplatí se posílat textovky z telefonní budky?

Minulý týden Český Telecom oficiálně představil novou službu pro svoje zákazníky - možnost odesílat z telefonních budek textovky a e-maily. Opravdu se textovky vyplatí i za závaděcí cenu devadesát haléřů za kus?
Vyplatí se posílat textovky z telefonní budky?

Od začátku do konce června můžete posílat textovky z telefonních budek za zvýhodněnou cenu 90 haléřů za kus, tedy o polovinu levněji, než kolik bude textovka stát od začátku prázdnin. Cena se zdá být dobrá, protože všechny předplacené karty našich mobilních operátorů a většina tarifů odesílá textovky dráže. Ostatně, podívejte se na následující přehled.

Předplacené karty:

  • Eurotel Fun Go: 1,80 Kč
  • Eurotel Quattro Go: 3,30 Kč
  • Eurotel Original Go: 3,30 Kč
  • T-Mobile Twist SMS: 1,70 Kč
  • T-Mobile Twist Standard: 2,80 Kč
  • Oskarta: 2,10 Kč
  • Oskarta FlexiSazba: 1,05 Kč (jen do Oskara)

Tarifní programy:

  • Tarify Eurotelu: 2,10-2,63 Kč
  • Tarify T-Mobilu: 1,05–1,79 Kč
  • Tarify Oskara: 0,35–1,05 Kč

Levnější textovky než ty z budky mají jen tarify Dohoda s Oskarem a Slyším Vás, ale jen do vlastní sítě. Ovšem cena je jen jedno hledisko a v tomto případě ne to nejdůležitější.

To druhé je samotná využitelnost služby. Pokud chcete poslat textovku, budete opravdu běhat po městě a hledat, kde se nachází telefonní budka? Čas jsou peníze a myslím, že ti, co mají mobil, raději oželí těch pár haléřů a bude je hřát vědomí, že neztratili spoustu času hledáním; přece si nenecháte kvůli textovce ujet autobus domů.

Kromě ztráty času mají SMS z telefonní budky další nevýhodu podobně jako textovky z webu - není na ně možné odepsat. Pokud máte mobil, může vám adresát poslat zprávu na něj; pokud jej ale nemáte, o tuto možnost přicházíte a je lepší zavolat. Kromě toho přicházíte i o doručenky - jakpak asi poznáte, že textovka skutečně došla, případně, že došla včas?

Stručně a jasně, textovky z budky za devadesát haléřů jsou finančně výhodné, jejich opravdová využitelnost je ale velmi malá. Hodí se jen těm, kteří nemají mobil a chtějí někomu poslat nějakou informaci, na kterou není třeba odpovídat. A těchto případů je opravdu velmi málo. Na druhou stranu je třeba přiznat Českému Telecomu velkou snahu zachránit telefonní budky, které se postupem času stávají spíše „ozdobou“ ulic.

Diskuze (96) Další článek: Nejlepší mobil 2002: výcuc toho nejzajímavějšího

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Telefon, Text


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Milan Měchura]

** Do telefonu si instaluji vždy zhruba padesátku aplikací ** Nejčastěji jsou zastoupeny aplikace pro sport a zpravodajství ** Najdou se však i některé nešvary (hry), kterými si občas krátím čas

Milan Měchura | 14

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 20

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 113

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

** Ano, pro kartu s neomezeným tarifem musíte za hranice ** U nás byste se nedoplatili, v Polsku je to ale jiné, pohádkové ** Jak může být tak levný? Ptejte se, jak jinde můžou být tak drazí...

Aleš Pospíšil | 47