Výrobci mobilních telefonů: velký klid před velkou bouří

V předvánoční dny jsme se setkali s čímsi, co na českém trhu nebylo vidět už deset let: fronty lidí před obchodem, setrvalé, dlouhé a trpělivé.
Výrobci mobilních telefonů: velký klid před velkou bouří
V předvánoční dny jsme se setkali s čímsi, co na českém trhu nebylo vidět už deset let (a po revoluci možná pouze v době, kdy Viktor Kožený přišel se svými neodolatelnými nabídkami): fronty lidí před obchodem, setrvalé, dlouhé a trpělivé. Poptávka po mobilech stoupá, Vánoce si samozřejmě přidají své a výsledkem je, že pokud jste se chtěli stát zákazníkem Eurotelu (protože právě u něj bylo front zdaleka nejvíce), museli jste si to hezky vytrpět na ulici.

Růst prodejů se zpomalí

Ale právě v těchto dnech analytici trhu mobilních telefonů varují – prodej mobilů se může v nejbližších měsících hodně zpomalit. Může za to totiž nástup nových technologií, zejména rychlejšího přenosu dat díky standardu GPRS, který začne v některých zemích zřejmě od podzimu konkurovat dnes běžným datovým přenosům 9,6 a 14,4 kb/s. Mezitím ale lidé, vědomi si toho, že se brzy začne na trhu objevovat dramaticky nová nabídka, údajně silně zpomalí nakupování mobilních telefonů, zejména dražších modelů, a raději chvilku počkají.

Vyrobci se těší na GPRS

Výrobci mobilů se pochopitelně na technologii GPRS těší – ta jim totiž umožní provést ještě jedno kolečko prodeje mobilů u lidí, kteří si už mobil koupili. Dnes je na světě 700 miliónů mobilních telefonů v užívání; tento rok se jich prodalo 400 mil. a příští rok se odhaduje na 550 miliónů. Z nově prodaných mobilů ale půjde stále větší procento na náhrady za staré typy – už dnes ale může mít polovina českých uživatelů mobilu svůj nejméně druhý stroj.

Zatímco do nástupu technologie GPRS se výrobci mobilů poněkud obávají, že už nemají příliš mnoho argumentů, aby přesvědčovali zákazníky novinkami (mobily sice jdou stále dopředu, ale změny jsou stále více v „kosmetice“), po nástupu GPRS může být vše jiné – tato technologie umožní v mnoha případech zrychlit a zefektivnit práci s Internetem, a tím pádem se producentům mobilů otevírají opět netušené možnosti: velké displeje, mobily s výkonnou procesorovou silou, pamětí – mobily drahé a přitom velice atraktivní. Na příští Vánoce se tedy zase můžeme těšit na fronty.

Diskuze (1) Další článek: Alcatel One Touch 30x – vzniká nová legenda?

Témata článku: Ostatní, Telefon, Mobilní telefon, Mobil

Určitě si přečtěte