Výrobci! Postrádáme mobily pro babičky a dědečky!

Mladí uživatelé jásají nad stále menšími a modernějšími mobilními telefony. Ale jistě jste i vy řešili problém, jaký mobil koupit našim babičkám a dědečkům. Proč ještě neexistuje přístroj, se kterým by volání a hlavně posílání zpráv bylo opravdu hračkou?
Výrobci! Postrádáme mobily pro babičky a dědečky!

Prioritou všech výrobců dnešní doby je uvést mobil co nejmenší, nejlehčí, „nejnadupanější“ a designově co nejzajímavější. Přitom se stále více zapomíná na uživatele v postproduktivním věku. Malá tlačítka, pidipísmena na displeji a (pro starší) složité menu nepřispěje ke spřátelení babičky s mobilním telefonem. Musíte mi dát za pravdu, že mobilní telefon JE užitečný i v rukou starších spoluobčanů. Být stále na přijmu není jen příjemné, ale často i důležité. Mohou si v případě nouze zavolat pomoc, popovídat si s přáteli či rodinou. Ovšem když na to přijde, zjistíte, že naučit babičku či dědečka volat, či dokonce psát textové zprávy, je úkol nadlidský. Nehledejme však překážku v lidech, spíše se zaměřme na techniku. Vždyť  by stačilo tak málo...

Dnešní mobily nejsou pro seniory

Mnoho čtenářů jistě řešilo dilema, jaký telefon je pro babičku či dědečka nejvýhodnější: Co největší displej, málo tlačítek velkých rozměrů, jednoduché menu a ovládání. Projdeme-li nabídku dnešního trhu, zjistíme, že jen velmi málo mobilů by si prarodiče zamilovali. Jestliže se vám zdá ovládání vašeho mobilu naprosto jednoduché a nemůžete pochopit „jak tomu někdo nemůže rozumět“ vžijte se do role staršího člověka, který celý život volal s telefonem o desíti číslech a sluchátku. Jen nalezení čísla v mobilu si vyžádá několik stisků různých kláves.

Řešení, které zůstává nevyužito

Ideální telefon pro seniory zde zřejmě nevymyslíme, můžeme si však navrhnout zevrubný popis vhodného přístroje (vaše další nápady a postřehy můžeme prodiskutovat v diskusním fóru).

Mobilní telefon pro seniory je tvořen ze dvou částí:

  1. Samotný mobil s rozměrnou číselnou klávesnicí a přímými klávesami pro vstup do telefonního seznamu a editoru zpráv. Co největší displej s velkým a kontrastním písmem. Velký telefon si zde můžeme dovolit: senioři mobil za pasem s největší pravděpodobností nosit nebudou. Z funkcí oželíme vše kromě telefonního seznamu (jednoduchého) a editoru textových zpráv. Nastavení přesměrování, WAP, různá zvonění a dokonce i vibrace jsou zbytečné. A vůbec – nebál bych se zrušit celé menu, popřípadě jej dobře „schovat“ – třeba pod malé tlačítko na čele přístroje, jako mají Nokie. Nastavení telefonu by provedli zruční potomci a prarodiče by využili jen jednoduché funkce. Nesmíme zapomenout na hlasité vyzvánění (okolí jistě promine) a dostatečně hlasité sluchátko. 
  2. Druhou – neméně důležitou součástí – bude větší klávesnice kombinovaná s dobíječkou, do které by se telefon „postavil“ (jako třeba u starších Alcatelů). Potisk kláves bude velký a klávesy by mohly být díky kombinaci s dobíječkou podsvícené. Tlačítkem na klávesnici by se aktivoval editor zpráv. Psaní se tak stane i pro starší spoluobčany mnohem přijatelnější. Žádné trojité mačkání jednoho tlačítka či hledání tečky hluboko pod některým z tlačítek.

Externí klávesnice již dnes existují. Má představa je kombinace rozměrů rozkládací klávesnice od Logitecu pro kapesní počítače s funkčností klávesnic k mobilům Ericsson. Nic těžkého. Nemyslíte?

Jde o marketing

Věřím, že jsem v předchozím odstavci nepřišel s ničím revolučním, na co by ještě výrobci nepřišli. I kdyby se ale nápad dostal od prken návrhářů, zřejmě by neprošel marketingovým oddělením. Ale proč? Poškodil by nepěkný, nevybavený a velký mobil pro seniory image značky? Nebo by se výrobní náklady nevrátily? (Tuto variantu samozřejmě nemohu ze svého postavení vyloučit.) Také bohužel nemohu říct, zda-li by byl náš smyšlený přístroj, vzhledem k absenci technologických vymožeností, levnější, než dnešní low-endové přístroje. Záleží na tom, zda-li cenu přístroje tvoří technologie (malé čipy a elektronika) nebo materiál, komplikovanost výroby či nízký výrobní „náklad“.

Snad se jednou dočkáme

Ve svém okolí sháňku po mobilních telefonech pro seniory pozoruji. A nevyužili by jej jen nejstarší – i mnohem mladší uživatelé mají s ergonomií dnešních telefonů problémy. Pokud nepřijde s tímto řešením nějaký významný výrobce, doufám, že se naplní pořekadlo o zlatých českých ručičkách a na trhu se nějaký „zlepšovák“ objeví.

Otázka do diskuse: Máte ve svém okolí někoho, kdo by upravený telefon pro seniory určitě využil? Myslíte si, že by se na (světovém) trhu takový přístroj ujal?

Diskuze (83) Další článek: Provoz v síti T-Mobilu vzrostl. Bojkot se nepovedl?

Témata článku: Mobil, Významný výrobce

Určitě si přečtěte