Vyrobit baterii se 7× kapacitou prý není problém. Vědci z UIC ji teď naučili nabíjet

Baterie s architekturou Lithium–CO2 nejsou nic nového. Lákají až sedminásobnou hustotou uložené energie ve srovnání s konvenčními Li-Ion články, problémem však byla omezená schopnost článek opakovaně vybíjet a nabíjet.

Vědci z University of Illinois ve své práci tvrdí, že problém vyřešili a mají technologii, která zvládne 500 nabíjecích cyklů bez zásadního omezení na kapacitě nebo napětí. Na papíře to může vypadat jako ústupek oproti dnes běžným technologiím, ale vzhledem k násobně vyšší kapacitě životnost takového článku dalece přesahuje běžný životní cyklus mobilního telefonu či jiné drobné elektroniky.

Když Li-COM2 článek uvolňuje energii, vzniká v něm uhličitan lithný a uhlík. První látka se při nabíjení recykluje, ta druhá se však hromadí a postupně článek zahlcuje, až jej zcela zablokuje. Vědci z Chicaga však vyvinuli nový katalyzátor a hybridní elektrolyt, které umožní téměř dokonalou recyklaci obou látek.

Výsledky výzkumu vypadají nadějně a vědci se těší zájmu investorů. Jak to však v podobných případech bývá, cesta k produkci bude ještě dlouhá. Minimálně v řádu několika let…

Diskuze (10) Další článek: Nejvytíženější úsek metra C je pokrytý signálem. Další linky přijdou na řadu příští rok

Témata článku: Technologie, Baterie, Nabíjení, Vědec, TED, Elektrolyt, UIC, Kapacita, Energie, Látka, Cyklus, Článek


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi Band 5 má větší displej, pohodlnější nabíjení a pořád skvělou cenu

Xiaomi Mi Band 5 má větší displej, pohodlnější nabíjení a pořád skvělou cenu

** Náramek dostal větší, jemnější a jasnější displej ** Xiaomi zpřesnilo měřič tepu i spánku ** Cena je pořád skvělá, ale snížila se výdrž

Lukáš Václavík | 29

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 107