Vyrobte si mobil podle svých představ

Taky vám vadí, že žádný mobil nevyhovuje přesně tomu, co od něj požadujete? Zkuste si nyní takový vhodný a ideální telefon vyrobit sami.
Vyrobte si mobil podle svých představ
Taky vám vadí, že žádný mobil nevyhovuje přesně tomu, co od něj požadujete? Zkuste si nyní takový vhodný a ideální telefon vyrobit sami.

Každý mobilní telefon je určitým kompromisem mezi vlastnostmi a cenou. Levnější mobil má logicky méně funkcí, jinak by výrobci nemohli prodávat dražší, lépe vybavené modely. Navíc výrobců je jen několik a ti mají o mobilech svoje představy, a navíc je v čase nemění. Takové Nokie jsou v zásadě neustále stejné – někdo v této společnosti prohlásil za neměnný standard ten či onen způsob ovládání a ten mají mobily této značky téměř beze změny již několik let. Způsob ovládání také ponechávají výrobci ostatních značek, jako Motorola, Siemens či Panasonic. Hodně podobné si také jsou funkce; jednotlivé modely mají jen jiný design a jiný počet funkcí. Např. kalendář je v Nokii 7110 a 6210 úplně totožný – přitom mezi uvedením těchto modelů na trh uplynul rok. Nokia je pravděpodobně považuje za dokonalé – ovšem kdo si někdy zkusil pomocí nich organizovat čas, zjistí, že mu chybí několik „drobností“, jako např. úkoly nebo poznámkový blok.

Chybí inovátoři

Výrobci jsou prostě hodně konzervativní a drží se vlastních vyjetých kolejí. Nejvíce to mrzí právě u Nokie, která byla donedávna považovaná za největšího inovátora. Od dob Nokie 6110 však už neuvedla nic tak převratného, jako právě tento model – 6110 osobně považuji za nejlepší mobil této společnosti, který kdy spatřil světlo světa. Jediný výrobce, který tak v poslední době dokázal od základu změnit „filosofii“ ovládání a funkčnosti, je Alcatel. Jeho modely 30x, 501 a 701 se naprosto liší od předchozích kousků, mají úplně jiné ovládání, strukturu menu, vhled a rozvržení prvků na displeji.

Rozdíly jsou také mezi mobily různých značek ve stejných kategoriích. Za tytéž peníze si tak můžete odnést funkčně naprosto odlišné telefony, i když by se jejich základní vlastnosti měly podobat. Zde totiž chybí jakási definice toho, co by měl umět mobil za tolik a tolik peněz – pak se stává, že jeden výrobce za deset tisíc nabídne mobil s vlastnostmi, který konkurent prodává za půlku.

Staňte se výrobcem a postavte si svůj mobil

Pokud máte také pocit, že současné mobily nevyhovují vašim představám a potřebám, zkuste se na chvíli zastavit a sestavit ideální mobily v těchto třech kategoriích:
  • mobil pro děti a rodinu, pro volný čas,
  • mobil pro manažera, firmu,
  • a mobil pro reprezentaci a styl.

Ke každé kategorii vypište seznam funkcí, jaké by měl mít, případně popište jeho vzhled – velikost, barvu, hmotnost, a udejte cenu, za jakou byste si ho případně byli ochotni koupit. V ideálním případě vymyslete také jméno a zkuste zůstat u českého jazyka; anglicismů se objevuje všude více než dost. Vaše návrhy zpracujeme a vytvoříme z nich tři ideální mobily v uvedených kategoriích, které pak na Mobilmanii zveřejníme.

Takže vzhůru do toho, diskusní fórum je tu pro vás.

Diskuze (19) Další článek: Všemi deseti: recenze chatboardu pro Nokie

Témata článku: Ostatní, Určitý kompromis, Mobil


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40