Vyrobte si vlastní vyzváněcí melodie

Každý telefon má své vyzváněcí melodie, ale není nad originál. Vytvořte si vlastní a měňte je tak často, jak budete chtít.

Pokud chcete do svého mobilu dostat nějaké originální vyzvánění nebo vaši oblíbenou skladbu, potřebujete jednak vlastnit telefon, který má alespoň několik megabajtů paměti, a pak také musí existovat způsob jak melodii dostat z počítače do telefonu. Jste-li si jistí, že váš mobil tyto dvě základní podmínky splňuje, můžeme začít s převodem skladby.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Na začátku buď máte písničku ve formátu MP3, nebo na CD, které je třeba do MP3 převést. Pochopitelně není nutné převádět pouze do MP3, ale tento hudební formát je momentálně nejrozšířenější, a tak si ukážeme přesný postup právě pro něj.

Programů pro převod hudebních CD do MP3 je celá řada, vybrali jsme za vás freewarovou aplikaci CDex. Zdarma ji stáhnete ze stránek www.gigamania.cz. Po nainstalování programu vložte do počítače hudební CD a spusťte CDex.

Na kartě Kodér otevřete nabídku s kodeky a zvolte Lame MP3 Encoder pro převod do formátu MP3. Nyní vyberte kliknutím skladbu, ze které budete vyrábět melodii pro mobil. V našem případě jsme zvolili první. Pro zahájení akce nyní klikněte na tlačítko Extrahovat CD stopu do komprimovaného souboru (je to druhé shora). Skladba ve formátu MP3 se uloží do vašeho počítače.

Klepněte pro větší obrázek 
CD se seznamem skladeb se načte automaticky, stačí vybrat, co chcete převést
Klepněte pro větší obrázek 
Konverze skladby netrvá nijak dlouho
Klepněte pro větší obrázek 
Pro správný převod musíte vybrat správný Kodér

Přehrajte jen kousek

Takto upravenou skladbu už můžete klidně nahrát do mobilu – třeba přes bluetooth nebo kabelem. Možná ale máte v telefonu málo paměti, nebo byste pro vyzvánění chtěli použít jen nějakou specifickou část písničky, refrén apod. Zvolit pro vyzvánění celou skladbu je navíc zbytečné i v tom, že telefony mají většinou délku vyzvánění omezenu. Celá skladba se tak stejně nepřehraje.

Proto není na škodu vytvořenou MP3 skladbu dále zmenšit. Dokážete to například s nástrojem MPTrim. Ten je k dispozici v plné verzi zdarma, stáhnout ho můžete ze stránek mptrim.com.

Program se ani neinstaluje, po stažení stačí poklepat na soubor MPTrim.exe. Klepněte na volbu Otevřít (Open) a najděte již dříve vytvořený soubor MP3. Zároveň si spusťte jakýkoli přehrávač MP3 a poznamenejte si přesný čas, kdy začíná vámi požadovaný úsek, který chcete mít nastavený pro vyzvánění. Abyste soubor ještě více zmenšili, určete si také časový úsek od konce. Poznačené časy zaneste do programu MPTrim do políček čas (Time). V horním poli zadáváte, kolik vteřin odseknout od začátku skladby, v dolním kolik vteřin odstraníte od konce. Upravit můžete také hlasitost melodie. Výborná je možnost postupného zesílení začátku a zeslabení konce melodie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
O načteném MP3 souboru máte k dispozici řadu informací • Skladbu můžete oříznout z obou stran a upravovat také hlasitost

Uvedené změny provedete potvrzením volby Uložit! (Save!). Pokud si ale nejste jistí, jestli úprava proběhla přesně podle vašich představ, zvolte volbu Uložit jako (Save As), čímž zabráníte přepsání původního souboru. Takto můžete zkoušet úpravy až do úplné spokojenosti. Poté již stačí melodii v MP3 pouze nahrát do mobilu a nastavit ji jako vyzvánění.


Klepněte pro větší obrázek 
Článek vyšel v časopisu Mobility
Diskuze (12) Další článek: Mobility: Rady & tipy pro mobily

Témata článku: Ostatní, Vyzváněcí melodie, Melodie


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136