Výročí: deset let finské legendy Nokia

Dnes je tomu právě deset let od doby, kdy se ze středně velké firmy potýkající se s mnoha finančními problémy stal telekomunikační gigant číslo jedna. Deset let od prvního opravdového mobilu s pětipísmenným logem s názvem finského městečka Nokia.
Výročí: deset let finské legendy Nokia

Jak to bylo s Nokií

Původně - tedy v roce 1865 - vznikla společnost Nokia jako malá firmička na výrobu papíru. Nesla název tehdy ještě malé oblasti, ve které se nalézala - Nokia. Ve 20. letech minulého století se přeorientovala na tehdy lukrativní gumárenský průmysl, především na výrobu kabelů pro telegrafy a jiná zařízení - Nokia však vyráběla například i holinky. Ačkoliv to zní poněkud divně, tak sklony k originalitě se začaly projevovat v šedesátých letech právě u holinek, když Nokia nabídla holinky v zářivě jasných barvách, což bylo tehdy něco nového.

V roce 1960 pak bylo založeno oddělení elektroniky, z kterého se později vyvinula taková Nokia, kterou známe dnes. Ta již tři roky po svém založení přišlo s první prototypem radiotelefonu a v roce 1965 představila prototyp modemu. První velký boom pak pro Nokii jako výrobce elektroniky přišel v osmdesátých letech hned na dvou frontách – jednak jako výrobce počítačů, monitorů, TV a satelitní techniky a jednak jako výrobce prvních mobilních autotelefonů pro síť NMT, která byla spuštěna ve Skandinávii v roce 1981. Velký boom s sebou však přinesl velké iluze a naivní investice, a tak se Nokia v roce 1991 ocitla téměř na dně. Bylo to v roce, kdy se ve Finsku spustila první GSM síť.

Tehdy udělal konkurenční Ericsson svoji největší životní chybu, která v historii každé firmy přichází jen jednou – banka, která vlastnila významný podíl v Nokii nabídla Ericssonu ke koupi všechny její cenné papíry. Ericsson odmítl, nechtěl kupovat akcie krachující společnosti.

Nokia však přežila

Klepněte pro větší obrázekKdyž se nepodařilo Nokii prodat, tak nezbývalo než v ní udělat radikální změny. Spolu se změnami se změnil také ředitel. Ten nový se jmenoval (a stále jmenuje) Jorma Ollila, který se právě 16. ledna před deseti lety představil na tiskové konferenci, kde byla jen hrstka novinářů. Současně představil první sériově vyráběný mobilní telefon Nokia, tehdy ještě pro síť NMT. Spolu s Ollilou však do Nokie přišel i čas změn a během několika málo let se z krachující firmičky stal telekomunikační gigant. Nokia se prostě začala včas zaměřovat na sítě GSM a dobře udělala, stal se z ní totiž výrobce mobilních telefonů s největším podílem na světovém trhu - Ericssonu tak zůstaly jen oči pro pláč. Během deseti let působení v oblasti výroby a vývoje mobilních telefonů se zisky Nokie stonásobně zvýšily a její tržní hodnota dosáhla třistanásobku té původní.

Zajímá vás také historie jednotlivých mobilních telefonů této společnosti? Pak si určitě přečtěte následující článek.

 

Diskuze (17) Další článek: Samsung SGH-A300: pořádný ... v ženské ruce

Témata článku: Nokia, Legendy, Výročí, Fin, Cenné papíry, Vyráběný mobil, Let

Určitě si přečtěte