Vytváříme nejlepší grafická témata pro Nokie

Nové telefony Nokia nabízejí možnost pokročilých úprav grafických témat. Víte, že si můžete svůj telefon Series 40 nebo 60 upravit přesně podle svého gusta? Musíte však vědět, jak na to, a také se držet určitých zásad. Poradíme vám, jak vytvořit nejlepší grafické téma.
Vytváříme nejlepší grafická témata pro Nokie
Kapitoly článku

Někteří uživatelé obdivují na mobilním telefonu kvalitu a funkce, jiný zase design. Z druhé kategorie bychom pak mohli vytřídit ještě jednu specifickou skupinu lidí, kteří se nespokojí jen s výchozím vzhledem telefonu, ale dokáží z něj udělat doslova klenot. Takovému způsobu úpravy můžeme po vzoru automobilů říkat tuning. Může být softwarový (to je časté u telefonů Siemens), nebo grafický.

V tomto článku najdete návod a dobré tipy pro tvorbu grafických témat u telefonů Nokia. Tématem se myslí grafické prostředí, které obaluje informace na displeji: obrázky, tapety, ikony, ale třeba i zvuky. Zatímco u „obyčejné“ řady Series 40 jde jen o méně zásadní kosmetické změny, Series 60 a operační systém Symbian dovedou díky pokročilým možnostem nastavení prakticky překopat celý systém.

  • Jaké telefony patří do Series 40: např. Nokia 3220, 5140, 6230, 7170 a další
  • Jaké telefony patří do Series 60: např. Nokia 6630, 6670, 7610 (u starších telefonů se Symbianem verze 6.x s tématy nelze pracovat)

Sáhneme po originálu

Přestože počet programů na tvorbu vlastních témat bychom mohli spočítat na prstech jedné ruky, přece jen se najdou kvalitní kousky. Jsou to hlavně aplikace Series 40 Theme Studio a Series 60 Theme Studio přímo od Nokie. Obě dvě si můžete zdarma stáhnout na internetových stránkách Forum Nokia (Series 40 Theme Studio, Series 60 Theme Studio).

Povíme si tedy něco málo o tom, jak začít s tvorbou vlastních mobilních témat. Vzhledem k větším možnostem editoru pro Series 60 se více zaměřím právě na něj. Verze pro telefony Series 40 nabízí méně možností nastavení a volby vzhledu. Toto je však patrné také na zatížení počítače, které je mnohem menší, než u pokročilejšího programu. Theme Studio pro Series 40 proto fungovat i na méně výkonných počítačích. Jen je nutné mít nainstalovanou podporu jazyka Java v 1.4.1 nebo vyšší.

Začínáme

Nové téma pro telefon Series 40 vytvoříte v menu File – New. Pak už jen procházíte jednu položku ovládání za druhou a upravujete písma nebo obrázek na pozadí. Po změně všech parametrů téma uložíte (menu File – Save) s příponou .nth na pevný disk počítače a zkopírujete do telefonu. Připravovat témata však můžete zatím jen pro modely 3220, 6170 a 7270. Od 18. ledna je k dispozici aktualizovaná verze přidávající podporu modelu 7280.


Prostředí aplikace

Symbian umí

V programu Series 60 Theme Studio se dokonale vyřádí i ti nejnáročnější „tuneři“. A to nejen díky mnoha možnostem nastavení vzhledu, ale především proto, že Symbian nabízí spoustu upravitelných prvků. Předem však musím upozornit na to, že Theme Studio pro Series 60 je především paměťově docela náročná aplikace a pokud nemáte alespoň středně silný počítač, odezva jednotlivých úkonů bude asi dosti pomalá. Pokud nevíte, co si představit pod pojmem „středně silný počítač“, pak pro srovnání: na mém Intel Celeron 2,26 GHz, 512 MB RAM už aplikace běhala docela svižně. Na svůj chod však odebírala přes 150 MB operační paměti, takže ideální to zdaleka nebylo.

Hlavní okno programu je rozděleno na dvě základní části. Vlevo je editační část a vpravo nástrojová sekce. Na nástrojové paletě na kartě Components najdete položky, které můžete použít pro editaci vlastního tématu. Součástí instalace je i několik sad grafických ikonek, které lze použít pro nové téma. Samozřejmě nic nebrání tomu, abyste si ikonky doplnili o vlastní. Výchozí složka, kde se všechny obrázky nacházejí, se jmenuje skinsdir.

Jak na to?

Pro vytvoření tématu klikněte na menu Theme – New. V úvodním okně zvolíte název, autora a také komponenty, jež budete chtít editovat. Všechny položky, které je možno měnit, jsou seřazeny přehledně v nabídce. Kliknutím na OK vytvoříte nový projekt. Nyní už berete jednu položku za druhou a upravujete. Přitom dávejte pozor na to, že hlavní strom může mít několik vedlejších větví. Většinou totiž nelze editovat celé okno najednou, ale pouze jednotlivé úseky. Snadno pak na některou z částí zapomenete.

Upravujete-li obrázek, kliknutím na tlačítko Edit otevřete externí editor grafiky nastavený během instalačního procesu. Až vzhled upravíte podle svého, stačí obrázek uložit a editor můžete zavřít. Všechny obrazovky obsahující tento obrázek se automaticky aktualizují. Naprosto stejně postupujte i při editaci ikon či jiných prvků.


Editace seznamu

Tlačítkem Clear smažete veškerou grafiku, kterou jste doplnili. Preview umožní nahlédnout, jak bude obrazovka vypadat po uložení. Tlačítko Animate můžete použít například u menu hlasitosti hovoru pro demonstraci zesilování a zeslabování. Stiskem Draft přemístíte aktuální obrázek do menu Components a nakonec Save uloží aktuální obrazovku jako součást projektu.

Když jsme u konce

Budete-li poctivě upravovat všechny položky, aby bylo vaše téma co nejpropracovanější (což může mnohdy trvat i několik týdnů), dojdete na poslední kartu Checkout. Zde si zkontrolujete vzhled nejdůležitějších oken tématu popř. je ještě doupravíte. Kliknutím na Continue vyplníte závěrečné podrobné údaje a potvrdíte OK. Téma v souboru SIS pak nakopírujte do telefonu a spusťte. O vše ostatní už se postará instalační proces automaticky.


Karta Checkout


Článek ale ještě rozhodně nekončí. V jeho druhé kapitole najdete nejlepší tipy pro tvorbu atraktivních a uživatelsky příjemných grafických témat. Doporučujeme!

Témata článku: Nokia, Ostatní, Nokia 3220, Nokia 6630, Nokia 7270, Graf, Náročná aplikace, Džíny, Spojení bluetooth, Dostatečný kontrast, Výsledný produkt, Výchozí vzhled, Téma


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40