Vyzkoušejte sami: tři miliardy tweetů na mapě

Jak vypadá Praha, nebo Česká republika na „mapě Twitteru“? Které mobilní operační systémy se na téhle sociální síti používají nejvíce?

Společnosti MapBox (webové nástroje pro tvorbu interaktivních map) a Gnip (analýza příspěvků na Twitteru) představily vizualizaci všech tweetů s přiřazenou lokací od září 2011. Roztřídili je podle zeměpisné polohy, jazyka a platformy. Z map lze vyčíst zajímavé souvislosti o uživatelích Twitteru po celém světě a nabízejí vysokou míru detailu. Pokud vás to zajímá, pro jakékoli místo na světě včetně vašeho nejbližšího okolí si můžete snadno zobrazit, kolik uživatelů tam používá Twitter a jakou při tom používají platformu.

Klepněte pro větší obrázek 
Na mapě České republiky toho moc neuvidíte, ale třeba Manhattan je úžasný!

Mapbox nabízí tři druhy zobrazení. Nejzajímavějším je pro nás asi pohled podle platforem. V mapách jsou rozlišeny systémy iOS, Android a Blackberry, ostatní spadají pod "Other" a mají minimální podíl. V základním zobrazení jsou všechny najednou, ale každá platforma se dá jednotlivě vypnout. Na rozdíl od ostatních zobrazení zde samozřejmě nejsou součástí příspěvky sdílené prostředníctvím webových prohlížečů na počítačích. Výsledky se dají hodnotit pouze pohledem, přesná čísla dostupná nejsou. Přesto i pohledem se dají posoudit mnohé skutečnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Platformy: EvropaPraha

V České republice se Twitteru na mobilech nejvíce daří logicky ve dvou největších městech. V Praze má zřejmě mírnou převahu iOS nad Androidem, v Brně je tomu naopak. Ostatní platformy se u nás téměř nepoužívají. Vyrovnaná situace mezi Androidem a iOS je většinou i jinde na světě, ale například ve Španělsku nebo v Koreji jasně dominuje Android. Tomu dávají přednost i Holanďané, zejména v menších městech. iOS má zase navrch v USA a ve Velké Británii. V řadě částí světa se těší velké oblibě i Blackberry, v Malajsii a v Indonesii jej dokonce pro "tweetování" používá největší část uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jazyky: EvropaPraha

Další pohled nabízí zobrazení podle jazyků a v rámci mapy je znázorněno i jejich pořadí. Nejvíce příspěvků s přiřazenou polohou je napsáno v angličtině a ve španělštině. Následuje portugalština, přestože v pohledu podle zemí se ukázalo, že v Portugalsku o Twitter moc velký zájem není. Způsobuje to samozřejmě Brazílie. Další hojně vyskytované jazyky jsou francouzština, ruština a arabština. V Číně je Twitter blokovaný, a tak se nejrozšířenější jazyk podle počtu rodilých mluvčích umístil až na 20. místě, jen těsně před češtinou (25.) a slovenštinou (28.).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Turisté/místní: EvropaPraha

Poslední pohled rozděluje uživatele podle toho, zda daný příspěvek na Twitteru sdíleli v příslušné lokaci jako místní obyvatelé, nebo jako turisté. Jednotlivé pohledy bohužel nejsou propojené, a tak nemůžeme ani pohledem ověřit, zda vyšší podíl iOS ve velkých městech je dán tím, že je tam vyšší životní úroveň a místní dávají přednost dražším iPhonům a iPadům před androidovými přístroji, nebo tím, že zařízení s iOS jsou dominantní mezi turisty, kteří velká města navštěvují.

Diskuze (1) Další článek: Známe ceny a dostupnost nových Samsungů z Londýna

Témata článku: Mapy, Sociální sítě, C Labs, Místní obyvatel, Tweet, Mil

Určitě si přečtěte