Vyzkoušejte sami: tři miliardy tweetů na mapě

Jak vypadá Praha, nebo Česká republika na „mapě Twitteru“? Které mobilní operační systémy se na téhle sociální síti používají nejvíce?

Společnosti MapBox (webové nástroje pro tvorbu interaktivních map) a Gnip (analýza příspěvků na Twitteru) představily vizualizaci všech tweetů s přiřazenou lokací od září 2011. Roztřídili je podle zeměpisné polohy, jazyka a platformy. Z map lze vyčíst zajímavé souvislosti o uživatelích Twitteru po celém světě a nabízejí vysokou míru detailu. Pokud vás to zajímá, pro jakékoli místo na světě včetně vašeho nejbližšího okolí si můžete snadno zobrazit, kolik uživatelů tam používá Twitter a jakou při tom používají platformu.

Klepněte pro větší obrázek 
Na mapě České republiky toho moc neuvidíte, ale třeba Manhattan je úžasný!

Mapbox nabízí tři druhy zobrazení. Nejzajímavějším je pro nás asi pohled podle platforem. V mapách jsou rozlišeny systémy iOS, Android a Blackberry, ostatní spadají pod "Other" a mají minimální podíl. V základním zobrazení jsou všechny najednou, ale každá platforma se dá jednotlivě vypnout. Na rozdíl od ostatních zobrazení zde samozřejmě nejsou součástí příspěvky sdílené prostředníctvím webových prohlížečů na počítačích. Výsledky se dají hodnotit pouze pohledem, přesná čísla dostupná nejsou. Přesto i pohledem se dají posoudit mnohé skutečnosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Platformy: EvropaPraha

V České republice se Twitteru na mobilech nejvíce daří logicky ve dvou největších městech. V Praze má zřejmě mírnou převahu iOS nad Androidem, v Brně je tomu naopak. Ostatní platformy se u nás téměř nepoužívají. Vyrovnaná situace mezi Androidem a iOS je většinou i jinde na světě, ale například ve Španělsku nebo v Koreji jasně dominuje Android. Tomu dávají přednost i Holanďané, zejména v menších městech. iOS má zase navrch v USA a ve Velké Británii. V řadě částí světa se těší velké oblibě i Blackberry, v Malajsii a v Indonesii jej dokonce pro "tweetování" používá největší část uživatelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jazyky: EvropaPraha

Další pohled nabízí zobrazení podle jazyků a v rámci mapy je znázorněno i jejich pořadí. Nejvíce příspěvků s přiřazenou polohou je napsáno v angličtině a ve španělštině. Následuje portugalština, přestože v pohledu podle zemí se ukázalo, že v Portugalsku o Twitter moc velký zájem není. Způsobuje to samozřejmě Brazílie. Další hojně vyskytované jazyky jsou francouzština, ruština a arabština. V Číně je Twitter blokovaný, a tak se nejrozšířenější jazyk podle počtu rodilých mluvčích umístil až na 20. místě, jen těsně před češtinou (25.) a slovenštinou (28.).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Turisté/místní: EvropaPraha

Poslední pohled rozděluje uživatele podle toho, zda daný příspěvek na Twitteru sdíleli v příslušné lokaci jako místní obyvatelé, nebo jako turisté. Jednotlivé pohledy bohužel nejsou propojené, a tak nemůžeme ani pohledem ověřit, zda vyšší podíl iOS ve velkých městech je dán tím, že je tam vyšší životní úroveň a místní dávají přednost dražším iPhonům a iPadům před androidovými přístroji, nebo tím, že zařízení s iOS jsou dominantní mezi turisty, kteří velká města navštěvují.

Diskuze (1) Další článek: Známe ceny a dostupnost nových Samsungů z Londýna

Témata článku: Mapy, Sociální sítě, Tweet, Mil, Místní obyvatel, C Labs, Rodilý mluvčí


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15