Vyzkoušeli jsme GSM alarm

Nedávno jsme psali o GSM alarmech jako o jednom z alternativních využití sítě GSM. Jeden takový GSM alarm jsme vyzkoušeli a přinášíme vám test a zkušenosti s provozem takového zařízení.
Vyzkoušeli jsme GSM alarm

Co je zač

Zkoušeli jsme výrobek s označením mini-alarm EXPERT Home-Auto. Je určen pro ostrahu místností nebo pro hlídání auta. Mini-alarm je modul, ke kterému se pomocí vestavěného datového konektoru externě připojí mobilní telefon, jenž zprostředkuje připojení do sítě GSM. Modul pracuje se staršími modely mobilních telefonů Siemens. Jsou to např. S25, S35, C35, M35, S45, SL45 a ME45 nebo jiné typy s vhodným datovým modemem.

Je velice malý 

Testovaný výrobek je k našemu překvapení velice malý. Jeho rozměry jsou 71 × 32 × 14 mm a váží pouhých 25 gramů. Obal je vyroben z šedého plastu s mírně zaoblenými předními hranami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Celkový pohled • srovnání velikosti

Mini-alarm má přímo v sobě vestavěný mikrofon pro zachycení zvukových podnětů a také infračervené čidlo pro snímání pohybu. Oba senzory jsou umístěny na přední straně spolu červenou a žlutou indikační LED.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přední strana

Na zadní straně vyčnívá konektor pro připojení mobilního telefonu a také je zde zapuštěn šroub pro nastavování citlivosti vestavěného mikrofonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana mini-alarmu

Na horní hraně jsou v řadě kontakty pro připojení dalších externích čidel, např. pro kuličkový polohový spínač, magnetické spínače na dveře a okna, teplotní senzory apod. Přes vhodný spínací prvek lze k zařízení připojit také sirény a jiná výkonová zařízení. Hned vedle kontaktů je datový konektor Siemens pro připojení nabíječky, dalšího externího spínače a také dva výstupy pro ovládání externích zařízení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Horní strana s konektory • malý odnímatelný vypínač

Do prostředních tří z jedenácti kontaktů je připojen malý vypínač modulu, aby existovala možnost vypnout alarm bez nutnosti vysazovat mobilní telefon. Přepínač lze díky stavebnicové koncepci modulu prodloužit pomocí stíněného kabelu opatřeného kontakty až na vhodné místo mimo prostor alarmu. Pravé tři kontakty (při pohledu zpředu) jsou chráněny krytkou a slouží k připojení externího čidla. Levé tři krajní kontakty slouží pro připojení druhého externího čidla. Oba senzorové vstupy jsou zapojeny paralelně k vestavěnému mikrofonu, a pokud je tedy chceme použít samostatně, je nutné stáhnout citlivost mikrofonu na minimum.

Modul nemá svůj vlastní napájecí zdroj, využívá jako napájení mobilního telefonu. Na modulu je hned vedle také stejný konektor Siemens, na který lze připojit datový kabel, tedy i kabel nabíječky. Pokud není připojena nabíječka, odebírá si modul energii z baterie mobilního telefonu. I přes malou klidovou spotřebu alarmu (výrobce uvádí cca 2 mA) je lépe použít v telefonu baterii typu Li-Ion nebo Li-Pol, protože mají lepší životnost a je proto menší pravděpodobnost, že dojde k nechtěnému vypnutí modulu.

Hlídací pes na dálkové ovládání

Alarm jsme testovali s připojeným mobilním telefonem Siemens ME45 s vloženou SIM kartou Eurotel.

Zařízení se nastavuje a ovládá prostřednictvím SMS zpráv. Po zasunutí mini-alarmu do konektoru mobilního telefonu a zapnutí vypínače do polohy ON se ozve několik krátkých pípnutí, která doprovází střídavé blikání diod. Poté je mobil připraven k příjímání SMS povelů. V tomto stavu si lze zkusmo prověřit funkčnost vestavěných i externě připojených čidel. Při aktivaci některého z nich se rozsvítí příslušná LED – červená pro IR čidlo a žlutá pro mikrofon a externí vstupy. Současně dojde z pochopitelných důvodů také k vypnutí hlasitého vyzvánění u připojeného mobilního telefonu. Dejte ale pozor na vibrační vyzvánění, které je dobré vypnout ručně. U testovaného telefonu se totiž vibrace automaticky nevypnula.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Alarm s připojeným telefonem Siemens ME45

SMS zprávy, kterými se alarm ovládá, musí být opatřeny předem zadaným kódem. Čtyřmístný identifikační kód zadáte odesláním zprávy ve tvaru COD XXXX, kde je místo znaků X váš nastavený kód. Podotýkám, že při zpracovávání SMS zpráv nebere zařízení ohled na velká a malá písmena. Po odeslání zprávy s kódem je třeba počkat na potvrzovací zprávu, která je na následujícím obrázku. Zpráva se nevešla celá na jeden displej, proto je rozdělena na dvě části.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Potvrzovací SMS po zadání kódu

Ve zpětných hlášeních pomocí SMS se zobrazuje v horní části datum a čas zaslání a číslo zprávy. v dalších řádcích jsou pak stavová hášení z jednotlivých připojených senzorů a externích linek. První je stav mikrofonu - aktivní, pasivní nebo alarm. Na dalším řádku je podobné hlášení vestavěného IR senzoru, za kterým následují stavy ostatních linek. Další dva řádky patří údaji o přístupovém kódu, informaci síle signálu sítě (0 až 5), kódu oblasti nebo indikaci stavu baterie (0 až 6). Poslední řádek informuje o připojeném příslušenství.

Po potvrzení kódu budou všechny zprávy bez správného kódu ignorovány. Nyní již můžete pomocí SMS příkazů nastavovat různé stavy alarmu. Zde je tabulka ovládacích příkazů se čtyřmístným kódem za mezerou:

Přehled SMS povelů
Povel Aktivace čidla Detaily Odezva Další akce
IRS pohyb tepelný IR SMS 3 min sepnut A1.out
MIC zvuk mikrofon SMS 3 min sepnut A1.out
BAB zvuk mikrofon volání 45 s poslech
GRP pohyb, zvuk - SMS 3 min sepnut Al.out + aktivace A1.ext.in
ALL pohyb, zvuk - SMS 3 min sepnut A1.out
ORT - - SMS -
LST - - volání 45 s poslech
STA - - SMS info o stavu
ARM - - - 3 min sepnut A1.out
EIN  - - - sepne A1
AUS  - - - deaktivace

Výjimkou mezi pokyny je příkaz ORT, který vydává síť GSM při změně oblasti např. při umístění alarmu ve vozidle.

Poslušně hlásím

Po nastavení přístupového kódu jsme zkoušeli zadávání SMS příkazů. Na všechny zadané příkazy alarm reagoval spolehlivě, je ale třeba počítat s jistým zpožděním reakce, které se mírně měnilo. Na některé pokyny reagoval modul až po dvou až třech minutách, což ale například u aktivace alarmu není tak kritické. Výrobce udává, že při aktivaci některého ze zapnutých čidel alarm zhruba deset sekund čeká a poté odešle hlášení o alarmu. Při testu tento údaj vcelku odpovídal. Ukázka SMS hlášení při aktivaci vestavěného pohybového IR čidla je na následujícím obrázku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka alarmu při aktivaci infračerveného čidla

Zajímavou a užitečnou funkcí je odposlech místnosti pomocí příkazů BAB nebo LST. Po několika jednotkách až desítkách sekund vám alarm zavolá a po přijetí hovoru můžete pětačtyřicet sekund odposlouchávat prostor, kde je modul umístěn. To může zamezit vyvoláníé falešného poplachu.

Trochu jsem na alarmu postrádal nějaké příslušenství k uchycení. Vzhledem k tomu, že je alarm sám o sobě velice lehký a bez problémů drží uchycen v telefonu, není to příliš významná vada. Výrobce v dokumentaci uvádí, že stále probíhá vývoj nového příslušenství.

Při instalaci je třeba dát si pozor na několik maličkostí, například je třeba zejména u starších telefonů očistit kontakty v konektoru. Také kabely připojených externích čidel je třeba umístit co nejdále od antény připojeného mobilního telefonu kvůli zamezení vzniku falešných podnětů vlivem rušení. Do telefonu je také vhodné vkládat nové SIM karty, abyste se vyvarovali zbytečných cizích zpráv a nechtěných volání. Jednak zbatečně zatěžují zdroj a navíc výrobce upozorňuje na nebezpečí vzniku falešného poplachu při volání na alarm.

Malý a šikovný

Mini-alarm uspěl v testu na výbornou. Díky pestré škále funkcí nabízí mnoho možností uplatnění. Všechny funkce pracují spolehlivě a bez problémů a navíc se alarm velice snadno ovládá a nastavuje. Malé rozměry dovolují modul bezpečně ukrýt a upevnit na vhodné místo. Výhodná je také možnost jednoduchého připojení externích čidel. Zařízení se podle údajů výrobce stále vyvíjí a zdokonaluje a je doplňováno o další příslušenství. 

Mini-alarm EXPERT Home-Auto 
Zapůjčil: firma Reiss
Web: www.experts1.com 
Cena: 2990 Kč

Diskuze (40) Další článek: Užitečné programy pro Smartphone (přehled)

Témata článku: Příslušenství, Siemens ME45, Poslední řádek, GSM, Označení mini, Hlídací pes, Vhodné místo, Teplotní senzor


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 4

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 16

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 16

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 6

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 4