Vyzkoušeli jsme nejnovější smartphony Nokia!

Nejnovější manažerské smartphony Nokia E60 a E61 jsme si mohli vyzkoušet na vlastní kůži a podělíme se s vámi o naše první dojmy. Zároveň se dozvíte o plánech Nokie do budoucna a prohlédnete si hromadu živých fotografií. Jak si Nokia představuje telefonování z mobilu přes internet?
Vyzkoušeli jsme nejnovější smartphony Nokia!

Nokie se budou jmenovat jinak

S představením nové řady s označením E dala Nokia signál, že se schyluje k novému označování všech modelů, protože se jedná o již druhou řadu označenou písmenem a dvouciferným číslem. O čem jsme spekulovali při představení nových telefonů, to se nám na páteční tiskové konferenci Nokie potvrdilo. Další telefony budou nést názvy v novém stylu. Výjimkou prozatím mohou být telefony již představené a modely, které navazují na některé starší.

Stávající telefony se samozřejmě přejmenovávat nebudou, ale postupně z trhu odejdou a uživatelé budou moci zapomenout na nepřeberné množství různých čtyřciferných kombinací.

Písmeno v názvu bude vždy vyjadřovat kategorii telefonů, zatím jsou zavedeny dvě: „N“ pro špičkově vybavené multimediální telefony a „E“ pro telefony optimalizované pro použití ve firemní sektoru, zkrátka pro práci.

Klepněte pro větší obrázek
Tři nové Nokie řady E

Hlavně umět číst a psát

Jak by měl vypadat ideální mobil pro práci podle Nokie? Odpověď samozřejmě najdeme ve třech nových modelech řady E, které spojuje několik klíčových parametrů.

Nejprve ke konstrukci. Telefon nesmí být příliš velký, aby při každodenním nošení nepřekážel. Displej však musí být naopak co největší, aby mohl zobrazit co nejvíce informací. Výsledkem jsou displeje s mimořádně vysokým rozlišením, které velmi detailně zobrazí mnoho informací, ale plocha má „rozumné“ rozměry. Chce to však dobrý zrak.

Dalším důležitým kriteriem je pohodlná klávesnice. Přístroje sice budou sloužit především k hlasovým službám, ale počítá se s prací s elektronickou poštou. Proto jsou také dva z nových modelů vybaveny plnohodnotnou klávesnicí.

Samozřejmostí je také otevřený operační systém, aby bylo možné doinstalovat potřebné nástroje. Mimořádný důraz klade Nokia u těchto modelů také na kvalitu reproduktorů, která mají poskytnout čistý, jasný a dostatečně hlasitý zvuk.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nokia E60 a Nokia E61 

E-maily a volání přes internet

To nejdůležitější je konektivita. Proto telefony podporují GSM i 3G sítě, GPRS, EDGE a dokonce i Wi-Fi. Právě s komunikací prostřednictvím Wi-Fi má Nokia velké plány a v příštím roce má být většina nových smartphonů touto vymožeností vybavena. Důvod se nazývá VoIP, neboli telefonování přes internet.

Nové modely řady E jsou vybaveny VoIP klientem, který umožní využití mobilu jako běžný internetový telefon. Bude to mít řadu výhod. V mobilu můžete mít čísla pro volání přes internet uložena přímo v adresáři u každého jména a telefon navíc můžete nosit neustále s sebou. Pokud budete v dosahu Wi-Fi sítě, bude možné volat levně či dokonce zadarmo přes internet. Jinak vám budou k dispozici běžné služby operátora. Pro firmy je toto řešení pochopitelně přímo ideální, zaměstnanci mohou mezi sebou volat zdarma a není potřeba rozvádět kabely, dávat na stůl pevné telefony a budovat ústředny. Nokia proto intenzivně pracuje se společnostmi Avaya a Cicso, které se internetovou telefonií zabývají, aby mohla firmám nabídnout „komplexní řešení“. Zkrátka si koupíte krabici s potřebným hardwarovým vybavením a k ní potřebný počet telefonů. Vše stačí zapnout a používat.

Nokia také sleduje jednání společností Symbian a Skype. Pokud z toho vzejde společný produkt, začnou být mobilní operátoři zřejmě docela nervózní.

Kromě internetového volání si dává výrobce záležet i na podpoře e-mailů. Všechny novinky proto mají e-mailové klienty podporující kromě klasických protokolů POP3 a IMAP4 také technologie jako BlackBerry nebo ActiveSync.

Aby byl takto vybavený telefon plně použitelný, zvládne několik úkonů zároveň. Mobil může sloužit jako modem připojený prostřednictvím Bluetooth k notebooku, zároveň ale můžete telefonovat a to dokonce přes bluetoothové sluchátko. A připojit můžete třeba ještě bluetoothový GPS modul a telefon vás mezi tím vším bude ještě navigovat. Kromě multikanálového Bluetooth a možnosti synchronního datového a hlasového spojení umožňují telefony plynulý přechod mezi dostupnými datovými službami. Soubor tak můžete začít stahovat v 3G síti, pokračovat prostřednictvím EDGE a skončit někde za městem u GPRS připojení.


V druhé kapitole již opustíme vize společnosti Nokia a společné prvky všech nových telefonů a vrhneme se na popis prvních dojmů každého z nich

Témata článku: Nokia, Nokia E60, Nokia E61, Nokia E61i, Číselná řada, Rovná plocha, Velká slabina

Určitě si přečtěte