Vyzkoušeli jsme odemykání auta telefonem. Klíčky prý brzy zůstanou jen u nejdražších modelů

Luxusní vozy BMW, Mercedes-Benz a Tesla umožňují nechat klíček doma a odemykat mobilním telefonem. Vyzkoušeli jsme, jak to funguje.

Postup jsme otestovali na Mercedesu C 217, což je kupé současné třídy S. V předlouhém ceníku najdete položku Digitální klíč za 5 728 Kč. Ta znamená, že vozidlo lze kromě klasického klíče odemykat a startovat i technologií NFC. U aut je to novinka, ale k platebním terminálům přikládáme mobily už léta, a tady jde o stejný princip.

Vedle zmíněných jednorázových 5 728 Kč musíte v e-shopu na stránkách českého Mercedesu zaplatit 1 099 Kč za rok. Pak se vám na portálu Mercedes-me, který zajišťuje vzdálený přístup k vozu, objeví nabídka „digitální klíček od vozidla“. Když na ni klepnete, vyskočí nabídka aktivovat službu ve správě služeb. A zde pak zvolíte samotný digitální klíček.

Aplikace si potřebuje ověřit, zda váš mobil je vybaven funkcí NFC. Dělá se to tak, že i v telefonu spustíte aplikaci pro vzdálený přístup Mercedes-me a v počítači potvrdíte test. Po potvrzení je funkce vzdáleně aktivovaná, musíte ji ale ještě fyzicky potvrdit u vozidla.

Ještě naposledy musíte s sebou k autu kromě mobilu vzít i klasický klíč. Dvojitým stiskem zamykání nejdřív vypněte bezklíčové odemykání – což zní v tuto chvíle paradoxně. Ale bezklíčové odemykání (klíček máte v kapse, ale nikam jej nemusíte strkat, nic na něm mačkat) není odemykání mobilem. Poté vůz odemkněte tlačítkem. Uvnitř musíte klíč přiložit na místo, kde je schopen pasivní indukce – návod k obsluze jej popisuje v radách pro případ, že se vám vybije baterka. A telefon položte opět na určené místo, kde má své indukční nabíjení, napojení na vnější anténu a právě senzor NFC. U S kupé je to v loketní opěrce.

Po prvním startu už bude vozidlo přístupné pouze mobilem. Odemyká i zamyká se přiložením zadní strany ke klice, správné místo označuje nálepka se symbolem NFC (jiný význam nemá, takže ji můžete sloupnout).

Celý postup nám tiskový mluvčí českého Mercedesu Jan Kuhn předvedl se Samsungem Galaxy S8, který si musel vypůjčit. Jeho služební iPhone totiž není kompatibilní. Nejen pro majitele iPhonů brzy dorazí nálepka s NFC, díky níž uděláte klíč k mercedesu z čehokoliv (podobné nálepky s funkcí platební karty nabízí některé banky). U autorizovaného prodejce náhradních dílů by měla stát 555 Kč.

Ceny

Příplatek za digitální klíč

5 728 Kč

Aktivace služby v Mercedes-me

1 099 Kč/rok

Telefon s NFC

od 2 500 Kč

Nálepka s NFC (přijde tento rok)

555 Kč

Budoucnost výhradně v mobilu: Klíč jen k drahým autům

Mobily brzy nahradí autoklíče. Ačkoliv na to nevypadají, jde o technicky nesmírně složité součástky aut, které může majitel ztratit nebo poškodit. A v ohromných objemech autoprůmyslu stojí nemalé peníze. „V klíčku je elektronika jako v mobilu. Je to vlastně mikropočítač, který ale musí vydržet vlhkost, teplo i zimu,“ říká Matěj Bartecký, šéf vývojového týmu společnosti Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm.

Předpovídá proto, že brzy klíče zmizí. Auta se budou odemykat přes wi-fi a startovat jednoduše tlačítkem. Technologicky už je to možné dnes, konzervativní zákazníci na to ale ještě nejsou připraveni. A v jednom segmentu nikdy ani nebudou – u luxusních aut prý klíče nejspíš vždycky zůstanou. Hlavně proto, aby měl majitel co položit na stůl v baru, nebo se potěšit pohledem na umělecky ztvárněný předmět. Například u Porsche 911 už roky nese siluetu sportovního kupé.

Článek vyšel na Auto.cz

Diskuze (43) Další článek: Český Aligator překonal milion prodaných mobilů. Jeden nosil i prezident Zeman

Témata článku: Samsung, Technologie, Wi-Fi, Pro řidiče, Bezkontaktní platby, NFC, Odemykání, Continental, Auto, Tesla, Mobil, Nejdražší model, BMW, Frenštát pod Radhoštěm, Telefon, Mercedes, Klíč, Klíček, Mercedes-Benz


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 24

Tmavý režim v telefonech šetří baterku až o desítky procent

Tmavý režim v telefonech šetří baterku až o desítky procent

** Tmavý režim v telefonu opravdu umí šetřit baterii ** Google kvůli tomu přebarvuje všechny své aplikace ** Černé bude i iOS

Vladislav Kluska | 32