Vyzkoušeli jsme videotelefonování v 3G síti Eurotelu

Měli jsme možnost vyzkoušet, jak fungují v připravované 3G síti videohovory. Testy jsme prováděli s telefony Nokia N70 a Sony Ericsson K600i. Vše jsme natáčeli na video, na kterém můžete vidět, jak videohovor probíhá, jak plynulé je zobrazení a k čemu je to vlastně dobré.
Vyzkoušeli jsme videotelefonování v 3G síti Eurotelu

Invex ukáže

Eurotel přišel začátkem září s oznámením, že připravuje mobilní síť třetí generace, která bude spuštěna ještě do konce roku. Byla to reakce na podobné oznámení T-Mobilu, který svoje 3G plány představil přibližně o tři týdny dříve. T-Mobile se zaměřil pouze na rychlé datové přenosy v mobilní síti, Eurotel se proto vychloubá, že v jeho sítí třetí generace bude možné také běžně telefonovat a uskutečňovat videohovory. Konkurenci chce dále trumfnout nejrychlejšími mobilními datovými přenosy prostřednictvím technologie HSDPA, která bude do sítě UMTS postupně implementována.

Ale právě videohovory jsou pro většinu běžných uživatelů vrcholem telekomunikačních technologií. Před několika lety jsme tuto vymoženost sledovali pouze ve filmech žánru sci-fi a za chvíli ji budeme moci využívat na vlastních mobilních telefonech. Ale hlavní předností sítí třetí generace jsou rychlejší datové přenosy. Daleko většího významu dosáhne mobilní internet a možnost sdílení souborů prostřednictvím rychlé mobilní sítě. Tak jak se dnes provozují programy pro výměnu dat na internetu, mohou časem fungovat podobné aplikace v telefonech. Vzduchem budou létat kvanta hudby, obrázků a videí. V neposlední řadě to bude start pro internetové televize a rádia, které bude možné poslouchat přímo v mobilním telefonu.

Od vizí zpět k realitě. Na tiskové konferenci Eurotelu k příležitosti oznámení spuštění sítě třetí generace byla prezentována ukázka videohovoru v praxi. Dále bylo přislíbeno, že více bude k vidění na brněnském veletrhu Invex, který se koná koncem října. Kromě praktické ukázky videohovorů zde určitě bude přehlídka koncových zařízení z nabídky operátora a měli bychom se také dozvědět, kdy přesně dojde ke komerčnímu spuštění sítě UMTS. Eurotel však novinářům umožnil vyzkoušet si videohovory v předstihu a této příležitosti jsme samozřejmě využili.

K čemu vlastně videohovor?

Videohovor je služba, jejíž smysl je značně rozporuplný. Za stávajících podmínek je přenášený obraz docela nekvalitní a na malém displeji mobilu příliš detailů neuvidíte. I kdyby byl obraz špičkový, stále trochu chybí důvod videohovory používat. Vždyť komunikace stejně probíhá prostřednictvím hlasu a obraz je pouze nedůležitým doplňkem, leckdy dokonce nežádoucím. Ocenit jej můžete, když je vám po volané osobě smutno nebo když se chcete pochlubit novým účesem. Někdo také rád doplňuje hovor grimasami a gesty, které hlasem přenést nelze. Do nevýhod dále patří nutnost telefonování s nataženou rukou a ztráta soukromí.

Nesmíme ovšem zapomenout, že je naprostá většina telefonů schopných videohovorů vybavena kromě malé kamery na čelní straně také běžným digitálním fotoaparátem na straně opačné. A při videohovoru je možné přenášet obraz i z tohoto zdroje. Rovnou mohu přidat poznatek z praxe, že je tento obraz díky lepší optice fotoaparátu kvalitnější. A zde už praktická využitelnost stoupá. Jakoukoli věc nebo situaci můžete ukázat a zároveň slovně popisovat, protějšek vás přitom může navigovat, z jakého pohledu se chce dívat. Snadno nalákáte přátelé na rozjetou párty, ukážete zákazníkovi výrobek nebo se zeptáte manželky, který šampón si vlastně přála koupit.

A hele, ono to funguje

Testování u Eurotelu probíhalo se dvěmi sadami telefonů – v jedné byly dva Sony Ericssony K600i a v druhé Nokie N70. Sady jsme samozřejmě zkoušeli i kombinovat a vše fungovalo bez problémů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Trochu mě překvapila doba potřebná k sestavení videohovoru. Od stisku tlačítka pro odeslání nebo příjem hovoru si ještě pár vteřin počkáte. Pak už naskočí obraz a můžete začít videotelefonovat. U obou typů telefonů je na displeji kromě velkého obrázku volajícího také malý obrázek s vaším portrétem, který je odesílán na druhou stranu. Je dobré jej kontrolovat, abyste nebyli mimo záběr. Telefon je nutné držet kolmo k obličeji, což je trochu nezvyklé.

Poznámka: videoukázky nabízíme ve dvojí kvalitě. V prvním případě v menším rozlišení a s větší kompresí ve formátu WMV, nicméně se zachováním snímkování 25 obrázků za sekundu, aby bylo patrná plynulost obrazu. Pokud máte rychlejší připojení, můžete si stáhnout daleko kvalitnější videozáznam ve formátu MPEG.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka krátkého videohovoru s Nokií N70

Malý obraz na displeji je možné vypnout. Přenášení obrazu či zvuku druhé straně můžete také úplně zakázat. Obraz můžete dokonce přiblížit nebo nastavit jeho jas, abyste protějšku poskytli co nejlepší pohled.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka delšího videohovoru se Sony Ericssonem K600i - obraz snímaný z přední i zadní kamery

Nejvíce se nám zalíbila možnost využití zadního fotoaparátu, co by kamery. V obou případech se aktivuje velice rychle odsunutím krytky objektivu. Po zasunutí se obraz snímá opět z přední kamery. U Sony Ericssonu můžete obraz snímat v horizontální poloze přístroje jako při fotografování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Snímání obrazu ze zední kamery Nokií N70 (kolegyně si rychle zvykla na Sony Ericsson a při snímání zadní kamerou telefon natočila)

Vzhledem k tomu, že jsme komunikovali z vedlejších místností, mohli jsme pozorovat zpoždění přenosu hlasu. Dosahovalo přibližně necelé vteřiny. Komunikaci to nijak nevadí, nevědomky se jen o pár vteřin prodlouží.

Budeme videohovory používat?

Videotelefonování už je v mnoha zemích umožněno a operátoři si většinou stěžují na nezájem zákazníků. Není se ale příliš čemu divit, důvodů je k tomu hned několik. Jen omezené množství zákazníků je vybaveno drahým telefonem, který videohovory umožní, a jen část z nich chce tyto služby využívat. Ze zbytku se ještě oddělí ti, kteří raději zvolí klasický hlasový hovor kvůli nižší ceně. Myslím si, že stejná situace nastane i u nás a Eurotel proto videohovory zpočátku odsune na vedlejší kolej a bude se soustřeďovat především na rychlý mobilní internet. Časem by se ale mohly videohovory přeci jen ujmout.

Témata článku: Operátoři, O2, EU, 3G, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, Sony Ericsson K600i

22 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Monika Š. 19. 10. 2005 11:15:25
    Pokud navíc zaplatím za přenesená data 0,06 Kč/kb tak si ještě hodně...
  • t 19. 10. 2005 11:12:34
    A vy byste si dokazal predstavit vyuziti DVD misto videa a co treba DVD...
  • Ze3GG 19. 10. 2005 7:31:07
    Jako prislusenstvi bude nejen Bluetooth sluchatko ale i kukatko
Určitě si přečtěte

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

Srpnový ceník O2: pět novinek a štědré slevy na iPhony a modely Huawei

** iPhone 7 32 GB nyní pořídíte těsně pod 20 tisíc korun ** Novinky náleží do střední třídy, Huawei Y6 2017 vyjde na 3 995 Kč ** Na konci léta nabízí O2 slevu až tři tisíce no nový mobil, za úpis

5.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 3

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

** I velmi atraktivní kousky Afriky, jižní Ameriky a Karibiku patří do EU ** To znamená, že i odtud voláte za domácí ceny ** Martinik, Madeira, Guadeloupe, Azory, Kanáry a další

4.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 24

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

O2 bude O2 nejméně do roku 2022, Španělům za to zaplatí 900 milionů korun

** Než tzv. rebranding, raději poplatek za právo užívat známku O2 ** Původně měl operátor právo používat jméno O2 do ledna 2019 ** 39 % telefonů v síti O2 umí LTE, kolik prodatují operátor neuvedl

28.  7.  2017 | Pospíšil Aleš, Láska Jan | 15


komerční sdělení

Komerční sdělení