Vyzrajte na zloděje, hlídejte si věci mobilem

Zloděj utíkající s vaším mobilem, notebookem nebo třeba ujíždějící ve vašem autě ještě nemusí mít zdaleka vyhráno. I bez policejní techniky a téměř zadarmo jej můžete lokalizovat a pronásledovat. Stačí vám k tomu jen mobil se SIM kartou T-Mobilu.
Vyzrajte na zloděje, hlídejte si věci mobilem

T-Mobile již nějaký čas nabízí službu s názvem Kde je..., která umožňuje lokalizovat polohu mobilního telefonu. Služba je dostupná všem zákazníkům T-Mobilu včetně majitelů předplacených karet Twist a neplatí se za ni žádné paušální poplatky. Platí se pouze několik korun za jedno zjištění polohy. Nejvíc této vymoženosti mohou využít firmy, které potřebují mít z nějakého důvodu přehled o poloze svých zaměstnanců. Službu Kde je však můžete využít i k ochraně svého majetku.

Lokalizace jen na přání

Abyste mohli kartu SIM sledovat, musíte na ni službu Kde je aktivovat. To se provádí z nabídky SIM Toolkit a je k tomu potřeba bezpečnostní kód PUK2. Nemůže tedy dojít ke zneužití služby, majitel sledované karty SIM bude o možnosti sledování vždy vědět (pokud má tedy bezpečnostní kódy k SIM kartě bezpečně uschovány).

Pokud nemáte kartu SIM Universal nebo Profi, nebude v nabídce SIM Toolkit dostupná položka Kde je... a nastavení služby budete muset provést na internetu, konkrétně na portálu t-zones. Novější SIM karty však tímto způsobem nelze nastavit.

Při aktivaci budete muset zvolit kód LPIN, který umožní vyhledání SIM karty. Je to ochrana proti zneužití služby, vyhledat váš telefon může pouze ten, komu LPIN prozradíte.

Kde mám svůj telefon?

Službu máme aktivovanou, ale jak se nechat vyhledat? Nejefektivnějším způsobem je využít webový portál t-zones, kde po přihlášení v nabídce Informace najdete položku Kde je... Do připravených políček vepíšete telefonní číslo hledané SIM karty a kód LPIN. Pokud bude vyhledávaná SIM karta přihlášená do sítě, zobrazí se mapka oblasti a v ní zakreslená poloha SIM karty. Zároveň se dozvíte zeměpisnou šířku a délku vyhledaného bodu a odhad přesnosti, což je důležitý parametr. Někdy je přípustná odchylka pouze několik desítek metrů, v řídce obydlených oblastech však i několik kilometrů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Výsledek hledání • různá měřítka mapy

V terénu se daleko více hodí lokalizace přímo přes mobilní telefon. Existují tři způsoby, jak zjistit polohu hledaného telefonu, respektive SIM karty. Můžete se přihlásit na wapový portál t-zones, stejně jako u internetové aplikace zde bude výstupem grafická mapka. Tímto způsobem bohužel nelze vyhledávat karty SIM typu Universal nebo Profi. Jen starší typy karet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nalezená poloha • mapa na wapu

Vždy však uspějete při vyhledávání pomocí SMS zpráv. Efektivněji můžete k této volbě přistoupit přes nabídku SIM Toolkit a vyhledat požadovanou funkci v nabídce. Opět musíte zadat hledané telefonní číslo a LPIN, následně vám přijde textová zpráva s popisem polohy. Stejného výsledku dosáhnete i zasláním textové zprávy ve tvaru KDE LPIN hledané_číslo, tedy například KDE 87654321 604000000, na telefonní číslo 5727.

Příklad příchozí textovky:

Kraj: Jihomoravsky, Okres: Brno-mesto, Nazev: Brno-sever, E16*36’31”@N49*12’8 +-2km 15:17:19 10.10.05

Nabízí se i možnost prohlížení běžných webových stránek t-zones na displeji nějakého smartphonu. Stránky jsou však poměrně komplikované a kromě nekorektního zobrazení na malém displeji telefonu nejsou zcela funkční.

Mobil místo alarmu

Přejděme k praktickému využití této služby. Kromě možnosti sledování osob se nabízí možnost sledování majetku. Pokud jste zákazníky T-Mobilu, doporučil bych vám službu aktivovat a pokud nechcete být sledováni, LPIN jednoduše nikomu nesdělíte. V případě krádeže telefonu můžete mít ale štěstí, že si zloděj nechá SIM kartu ještě chvíli aktivovanou a vy jej můžete snadno vystopovat. Vždy se najde u někoho v okolí nějaký jiný mobil a třeba i přístup k internetu, kde lze pohyb hledaného telefonu pohodlně sledovat na mapě. Souřadnice sledovaného pohybu pachatele pak mohou pomoci při pátrání policii.

Podobně můžete mít zabezpečený i jiný majetek, například automobil. Stačí k tomu předplacená karta Twist a nějaký starší telefon, který nebudete potřebovat, ale nabitý ještě několik dnů vydrží. Zapnutý telefon uschováte někde na skrytém místě v automobilu a v případě jeho krádeže budou nic netušící zloději snadno k nalezení. Alespoň do té doby, než telefon najdou a vypnou, až se sám vybije nebo jestli se ztratí z dosahu signálu.

Osobně nějaký mobil se SIM kartou T-Mobilu často přihazuji do tašky s notebookem nebo s dražšími telefony k testování. Hlídat lze tímto způsobem ledacos. Je však nutné mít zajištěnou možnost vyhledání telefonu, například běžně používaný mobil umístěný na jiném místě a nejlépe vybavený také SIM kartou T-Mobilu.

Nedokonalé, ale levné

Pokud se vám zdá například vyhledávací systém odcizených vozidel Sherlog příliš drahý, může být služba Kde je dostupnou alternativou. Nejlevnější sadu Twist s telefonem Sagem myX-1 dnes pořídíte za tisíc korun a při nákupu samostatné SIM karty a telefonu z bazaru můžete ještě ušetřit. Systém Sherlog sice nabízí přesné vysledování odcizeného vozidla a výjezd zásahové jednotky za asistence policie, nicméně za instalaci zaplatíte minimálně sedmnáct tisíc korun a každý rok pak ještě šest a půl tisíce.

Další výdaje na službu Kde je jsou v podstatě zanedbatelné. Minimálně jednou ročně byste měli kredit na Twist kartě provolat a dobít, za samotnou službu se ale neplatí žádný paušál a bezplatná je i aktivace a nastavení. Platí se až v okamžiku zjišťování polohy a to z telefonu, ze kterého hledaný telefon lokalizujete. Jedno vyhledání vyjde na 4,76 Kč, ať už se jedná o určení polohy SMS zprávou nebo na portálu t-zones. Neúspěšné pokusy o vyhledání nejsou účtovány.

Přestože má tento systém mnoho slabin, může mnohým přinést alespoň dobrý pocit, že pro ochranu svého majetku něco udělali. Věřím, že pokud krádež zjistíte včas, podaří se vám zloděje vystopovat. Lokalizace bohužel není vždy úplně přesná. Přestože jsme telefon v brněnských ulicích lokalizovali s téměř dokonalou přesností, v oblastech s menší hustotou základových stanic je přesnost podstatně menší. A pokud je v dosahu jen jedna nebo dvě BTS, může se systém mýlit i o několik kilometrů.

Diskuze (24) Další článek: Sony Ericsson P990i není žádný mudlovský šmejd (první pohled)

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Zapnutý telefon, Věc, Zloděj, Používaný mobil, Mobil

Určitě si přečtěte