Vzpomínáme: když se tenkrát měnil Paegas na T-Mobile

Přeměna Oskara na Vodafone nebyla unikátní záležitostí. Český mobilní trh již jeden „rebranding“ zažil, a to v první polovině roku 2002, kdy se tehdejší operátor Paegas přeměnil na T-Mobile. Vzpomínáte si ještě, jak k tomu došlo?
Vzpomínáme: když se tenkrát měnil Paegas na T-Mobile

Společnost RadioMobil, která vznikla v červnu 1996, spustila svou síť pod názvem Paegas v září 1996. Stalo se tak asi o dva měsíce později po tom, co služby v síti GSM začal nabízet Eurotel. Tyto dvě společnosti se zasloužily o prvotní rozvoj mobilní komunikace u nás. Svedly spolu mnoho cenových soubojů, ale i boj o to, kdo kterou službu spustí dříve.

Majoritním vlastníkem společnosti RadioMobil byl Deutsche Telekom a protože vlastnil více mobilních operátorů po celém světě, rozhodl se jejich jména sjednotit. Jako nový název pro všechny tak bylo vybráno neosobní a příliš technické spojení „T-Mobile“, pod kterým už svého času fungoval mobilní operátor v Německu. Postupná změna názvu našeho Paegasu na T-Mobile tak začala 2. dubna 2002 a jeho jméno se definitivně ztratilo 30. června 2002. Vzhledem k tomu, že podobnou změnu názvu podstoupil minulý týden Oskar, nabízí se udělat malé srovnání.

Vítání ve velkém stylu

Stejně jako změna Oskara na Vodafone i přejmenování Paegasu na T-Mobile probíhalo postupně. Hlavním důvodem bylo seznámit zákazníky i širokou veřejnost se změnou značky. Vzhledem k tomu, že T-Mobile a Vodafone nejsou česká slova, musela se kampaň zaměřit i na správnost výslovnosti těchto jmen. Kdyby byla změna provedena jednorázově, mohla by se značná část lidí mylně domnívat, že na trh vstoupil další operátor. Oskar v této situaci vsadil na duální název Oskar Vodafone, který používal přibližně půl roku. U Paegasu k ničemu takovému nedošlo. Přelomovým datem se stal 18. duben 2002. Společně s českým Pegasem se v tento den na T-Mobile přejmenovali i další dva operátoři v jiných zemích Evropy. Jednalo se o britský One 2 One a rakouský max.mobil.

Z tohoto důvodu se taky v Praze na Václavském náměstí uskutečnila akce se jménem T-Mobile den. Na jevišti vystoupilo několik známých osobností české populární hudby, např. Leona Machálková a Kamil Střihavka. Přišel i sportovec Aleš Valenta nebo Miss ČR 2002. V průběhu celé akce také probíhaly občasné přímé přenosy z Vídně a Londýna, kde ve stejnou dobu uskutečňoval podobný program, který měl symbolizovat nový globální image „nového“ operátora. Hlavním lákadlem pro diváky pak byly soutěže o mobilní telefony. Celá akce byla charitativního charakteru a pro dětské SOS vesničky se tak podařilo vybrat 1 200 000 Kč.

K 1. červenci 2002 pak T-Mobile přejmenoval i tarify a další služby. Paegas tak definitivně zmizel v propadlišti dějin. Většinou šlo jen o nahrazení slova Paegas za T-Mobile. Nejvýraznější byla změna jména portálu Paegas Click na T-zones. Portál Paegas Click se už od svého uvedení do provozu potýkal se závažnými problémy a změna jména tak byla možností, jak začít jeho novou éru bez poskvrny. Hlavní novou službou bylo stahování Java her, kterou T-Mobile u nás nabídl jako první.

Vodafone oznámil, že také plánuje spustit nový portál. Stát by se tak mělo zřejmě v květnu a spolu se zprovozněním sítě UMTS by měl přinést nové multimediální služby. Otázkou jen zůstává, jaké pro něj Vodafone zvolí jméno. Název Live, který používá v ostatních zemích, totiž u nás používá Eurotel.

A pak přišlo zdražení...

První rok působení T-Mobilu na českém trhu ale nebyl pro jeho zákazníky nikterak radostný. V létě 2002 sice přišla nová služba v podobě MMS zpráv. Už o Vánocích ale operátor spustil soutěž Melouny se valí a zákazníkům jaksi zapomněl oznámit zvýšenou cenu soutěžní esemesky. Mnoho lidí bylo rozhořčeno a pod nátlakem ze strany Sdružení pro obranu spotřebitelů musel cenu soutěžních zpráv snížit a peníze zákazníkům vrátit.

Po Novém roce 2003 ale přišla další rána. 4. února 2003 byla zrušena veřejná SMS brána a zpoplatněn mobilní e-mail s doménou t-email.cz. Když se k tomu přidalo poměrně výrazné zdražení v podobě nových tarifů a zpoplatnění volání do hlasové schránky, negativní rekce zákazníků na sebe nenechaly dlouho čekat. Ani chystaný bojkot nic nevyřešil. Vodafone již slíbil, že veřejnou SMS bránu zachová. Doufejme jen, že jeho nové tarify nepřinesou stejné zdražení, jako tomu bylo v případě T-Mobilu. Že to s cenami ale nebude vždy růžové, naznačil již nový ceník roamingu.

Zmizí i Eurotel?

Přeměna Paegasu na T-Mobile je dnes již minulostí. Málokdo si dnes vzpomene, že tu dříve T-Mobile nebyl. To stejné bude za pár let platit i o Oskarovi. Zbývající třetí operátor Eurotel si zatím zachovává svůj původní název. Společnost Telefonica ale již uvažovala, že jej také přejmenuje. V úvahu připadají jména Movistar nebo O2. Dočkáme se tak třech mezinárodních operátorů na české mobilní scéně?

Témata článku: Operátoři, T-Mobile

40 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Petriik 20. 2. 2006 18:05:51
    To já už mám dlouho Vodafone CZ a zatím spokojen.
  • mindstorm 11. 2. 2006 23:51:11
    No, abych pravdu rekl, tak ze vsech variant, ktere se tu vyskytuji nebo...
  • Victor, Victor 9. 2. 2006 10:50:58
    Vodafone není hloupý. Zdraží, to je jisté. Ale ne zase tolik, aby se...
Určitě si přečtěte

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

** Internet věcí už není prázdná fráze ** Čekali byste chytrou elektroniku ve vinohradu na jihu Moravy? ** Čerstvé informace každých 30 minut umožní šetrně pracovat s chemií

17.  8.  2017 | časopis Computer, Michlovský Jakub

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

** V druhé půlce letních prázdnin bodují telefony střední třídy ** Pokud fandíte výhodným nákupům, zaostřete na Huawei ** Za dvouletý úpis vám operátor sleví až 4 000 Kč z ceny

3.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

** V červnu jsme nejvíc kupovali modely s cenovkou do 7 tisíc ** Ze značek převládá Samsung a Huawei ** Nejoblíbenějším smartphonem od Applu je iPhone SE

21.  7.  2017 | Láska Jan | 8

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

** Frekvence pro „městské“ LTE vydražili O2, Vodafone a dva nováčci ** Jmenovitě Poda a Nordic Telecom, který má největší kus spektra ** Cena za frekvence se nelíbila T-Mobilu, a tak se z aukce stáhl

11.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 73

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

** Tři zlatá operátorská pravidla: komplikovaně, draze, připlať ** Operátoři letos změnili nabídku tarifů, ušetřit vás ale nenechají ** Ceny už sice nemají úplně stejné, ale rozdíly jsou minimální

10.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 56


komerční sdělení

Komerční sdělení