WAP – bublina nebo užitečná služba?

Když dnes vybíráte mobil, asi vás bude zajímat, jestli má WAP. Čtete o něm všude a máte pocit, že jej potřebujete. Co vám však WAP může nabídnout? Nejde jen o jednu velkou reklamní bublinu?
Když dnes vybíráte mobil, asi vás bude zajímat, jestli má WAP. Čtete o něm všude a máte pocit, že jej potřebujete. Co vám však WAP může nabídnout? Nejde jen o jednu velkou reklamní bublinu?

Vždy, když jedu po dálnici kolem billboardů, na nichž jsou mladí muži příliš sexy pro počasíčko, musím se pousmát. A když vidím reklamu v televizi, jak může být Tomáš Dvořák díky WAPu na více místech najednou, už se smíchy těžko mohu udržet. WAP je propagován jako něco naprosto skvělého, bez čeho se těžko můžete obejít, přitom s klidným svědomím mohu napsat, že WAP pro široké masy v současné podobě není příliš užitečný .

Máte Internet? Zapomeňte na WAP.

Pod slovem Internet si představíte obrovské možnosti, velké množství služeb přístupných z jednoho místa. Pokud by však tyto služby na Internetu chyběly, těžko byste za obrazovkou počítače vydrželi více než pár minut. U WAPu je to podobné – po chvíli zjistíte, že na něm vlastně není nic, co by vám pomohlo být na více místech najednou a ani nic, co by z vás udělalo sexy chlápka nebo holku.

Základem současných wapových služeb je zpravodajství, a to téměř ze všech oblastí – počasí, počítače, mobily, politika nebo ekonomika. Zprávy se však čtou na malém displeji poměrně těžko (zkuste si přečíst na třech řádcích Siemense C35i pár zpráv), proto je lepší si počkat, až si je budete moci přečíst na Internetu nebo v novinách. Na WAPu dále najdete různé zábavné služby, tedy „servery“ nabízející různé vtipy – osobně se raději budu zadarmo bavit hraním her na mobilu, než abych utrácel nemálo peněz za pár vtipů. Daleko vyšší využitelnost mají služby informační – seznamy programů v kinech a divadlech, jízdní řády nebo třeba kurzy měn. Tyto služby má opravdu smysl používat, zvláště, pokud nejste v dosahu jiného informačního zdroje.

Přes WAP se zatím neplatí

Na WAPu už existuje také pár obchůdků, nicméně stále nenabízejí komplexní služby a „bezdrátové“ placení, např. přes Expandia Banku – můžete ji totiž ovládat i přes WAP. Obchody zatím spíše slouží jako výstavní plocha obchodníka. A přitom si dokážu docela dobře představit fungující model – vyberete si zboží, zvolíte si platbu přes Expandii, zadáte číslo klientské číslo, autentizujete se, pomocí klientského klíče potvrdíte vyplněný formulář a platba odejde. Při registraci si nastavíte adresu, kam doručit zboží a už jen čekáte, až dorazí. Asi to nebude příliš pohodlné, ale mohlo by to fungovat. Problém však vidím spíše v tom, že lidé nebudou chtít při nákupu platit za wapové spojení – je stále poměrně drahé.

Když už bych si přes WAP nekupoval ledničku, určitě by bylo fajn, kdyby takto šlo třeba dobíjet kredit na předplacených kartách tak, jak to dnes funguje na Internetu u Eurotelu. Když by vám na chalupě nebo v zahraničí došel kredit, mohli byste si jej během pár minut doplnit.

Pokud se na chvíli zastavíte a zamyslíte, kromě prvních euforických okamžiků, kdy jste byli nadšeni, že můžete wapovat, jste na WAPu asi mnoho času nestrávili. Zatím prostě nejsou plnohodnotné služby, kvůli kterým by stálo za to utratit za wapování peníze. WAP se proto zatím hodí jen tehdy, pokud jste mimo informační a zpravodajské zdroje civilizace a nemáte jinou možnost, jak si přečíst poslední aktuality nebo zjistit, kdy z té či on zapadlé vesnice jeden vlak.

Pokud tedy nemáte wapový mobil, nemusí vás to zatím vůbec mrzet a určitě byste neměli odmítat dobrý mobil jen kvůli tomu, že nemá WAP. Znám hodně lidí, kteří WAP sice v mobilu mají, ale vůbec jej nevyužívají. Technologie WAPu je sice zajímavá a umí zase o něco víc než pouhé textové zprávy, bez naplnění službami však jde pouze o prázdnou schránku.

Témata článku: Ostatní, Služba, WAP, Výstavní plocha, Bublina

Určitě si přečtěte

Apple kupuje Shazam. Prý je to hotová věc

Apple kupuje Shazam. Prý je to hotová věc

9.  12.  2017 | Posejpal Jan | 15

Připravte Facebook a Google na svoji smrt

Připravte Facebook a Google na svoji smrt

** důležitost všemožných webových služeb ** A jak je budeme plnit daty, budou stále důležitější ** Jenže co se s nimi stane po smrti?

11.  11.  2017 | Čížek Jakub, Kluska Vladislav | 6