WAP 2.0 přichází. Jaká ho čeká budoucnost?

Pokud jste si už alespoň jednou zkusili zawapovat z mobilu, víte, že možnosti WAPu jsou velmi omezené. Vězte, že nová verze WAPu 2.0 toho bude umět daleko víc. Konečně budeme moci opravdu brouzdat Internetem.
WAP 2.0 přichází. Jaká ho čeká budoucnost?
WAP 1.1 se teprve začíná pomalu dostávat do našeho povědomí a i přes rozporuplné názory na jeho smysl za dveřmi čeká již zbrusu nová verze 2.0.

Trocha historie

Když veřejnosti byla poprvé představena služba WAP (Wireless Application Protocol), provázela ji bombastická reklamní kampaň. Internet v mobilu byl prostě trhákem, co na tom, že na malém displeji a v nekompatibilní formě s běžnými stránkami v HTML (HyperText Mark-up Language). WAP se měl stát prostě službou populárnější než SMS. Propagovaly se služby jako mobilní zpravodajství přes WAP, nakupování pomocí WAPu, chatování (diskutování v reálném čase s více lidmi najednou) na wapových chatech, přistupování do firemních databází přes WAP, atd. O tom, jak tato přehnaná vize skončila si můžete udělat obrázek sami.

WAP se musí změnit!

„Dobrá!“ řekli si hlavní propagátoři WAPu. „WAP není příliš úspěšný, protože je teprve v počátcích, je zatím málo přístrojů, které ho podporují, a ty jsou navíc drahé, atd.“ Ano, možná tomu tak skutečně bylo. Hlavně fakt, že telefony podporující WAP, zpočátku pak hlavně Nokia 7110, byly silně poruchové, často se „kousaly“ a stručně řečeno s nimi byly problémy. WAP se mezitím přehoupnul z verze 1.0, kterou podporuje například Siemens S25 (u nás ale nechodí), rychlým tempem do verze 1.1, která již byla uživatelsky přítulnější a podporovalo ji více přístrojů a před nedávnem přišla i verze 1.2 podporující bezpečné datové přenosy (u nás zatím bohužel nedostupná).

Buďte víc sexy

Po nástupu levných telefonů s podporou WAPu se doslova roztrhl pytel s nejrůznějšími druhy reklam na tuto službu. Kdo nepoužíval WAP, tak nebyl dosti sexy a vůbec patřil spíše do starého železa. Ve skutečnosti však uživatelů WAPu moc nebylo; jednak kvůli relativně vysoký cenám za připojení a jednak kvůli tomu, že ve skutečnosti nabízel WAP jen zlomek toho, k čemu nás lákala reklama. Ty služby, které pak nabízel, byly většinou dostupné i jiným způsobem např. pomocí SIM Toolkitu, a to dokonce někdy i za nižší cenu.

Těšte se, teď se již opravdu všechno změní

WAP 2.0 je konečně krok správným směrem, alespoň to tvrdí Espen Lyngaas, tvůrce AllNetDevices WAP FAQ. Nový WAP by prý měl být už založený na XHTML, jazyku kompatibilním se standardními internetovými stránkami. Tímto směrem se ubírá i Microsoft, který představil svůj nový Mobile Explorer s podporou WAP 2.0 na této bázi. Bohužel, jak je dobrým zvykem Microsoftu, tak tomu tak učinil ještě před definitivním schválením podoby tohoto standardu. Někteří odborníci však tvrdí, že WAP 2.0 bude stále založen na vlastním programovacím jazyku WML (Wireless Mark-up Language). Ať už tak či onak, tak není prozatím známo, zda bude možné „staré“ prohlížeče v telefonech s podporou WAPu ve verzi 1.1 přehrát prohlížeči podporujícími WAP 2.0.

Vidím novou technologii, jejíž sláva stoupá do ...

WAP 2.0 je zatím zahalen rouškou tajemství a s jeho reálným uvedením se počítá spíše na konec letošního roku. Otázkou však zůstává zda s novým číslem verze přijde skutečně něco nového i pro uživatele. Dokud totiž neklesnou ceny za používání WAPu nebo dokud se nerozšíří technologie GPRS, která přináší účtování za přenesená data a nikoliv za čas strávený pročítáním stránek, nezmění se asi ani přístup uživatelů mobilních telefonů k této technologii.

A možnost prohlížet si i standardní HTML stránky na displeji vašeho telefonu? Pokud se velikost displeje nezvětší alespoň čtyřikrát oproti dnešním standardním displejům, tak je poměrně k ničemu. Většina internetových stránek je plná obrázků, nejrůznějších skriptů či prezentací v Macromedia Flash a na malém černobílém displeji prostě nemá cenu si je prohlížet.

Diskuze (3) Další článek: Benefon Exion: nová perla pro síť NMT

Témata článku: Ostatní, WAP, Budoucnost

Určitě si přečtěte