Wap 2.0: proč a k čemu

Nové mobily Nokia vyžadují od mobilních operátorů podporu wapu 2.0. U Oskara s nimi kvůli tomu nebylo půl roku možné wapovat ani posílat MMS. K čemu vlastně wap 2.0 slouží a jaké výhody přináší uživatelům?
Wap 2.0: proč a k čemu
Smysl wapu zůstává stále stejný – přinést služby internetu na displeje mobilních přístrojů. A u wapu verze 2.0 je ale internet mobilním telefonům opět o krok blíž. Hlavní výhodou nové technologie v porovnání s wapem 1.x je vyšší přenosová rychlost, která umožňuje přenášet i soubory o větším objemu dat. Vyšší přenosová rychlost dovoluje využívat služby, které byly předtím nemyslitelné. Jde především o přenos zpráv MMS, které obsahují objemné multimediální soubory. Dále jde o efektivnější a pohodlnější využívání e-mailových služeb nebo pestré možnosti stahování her, grafiky, melodií a podobně.

Naproti tomu služby, které pracují s daty spíše textového charakteru, jsou u wapu verze 2.0 poněkud pomalejší. Týká se to například různých informačních služeb, jako je například zpravodajství nebo jízdní řády. Důvodem je to, že nová technologie přistupuje ke všem informacím stejným způsobem. Na druhou stranu mohou být tyto informace předkládány v mnohem přehlednějším a pružnějším zpracování. Dobu přenosu souborů různé povahy a velikosti ilustruje následující tabulka. Rychlost wapu 2.0 se porovnává s wapem 1.x.

Vzájemné srovnání rychlosti wapu 1.x a 2.0
Typ dat velikost souboru doba stahování
wap 1.x
doba stahování
wap 2.0
textové informace 10 kB 100 % 176 %
MMS + zvukový záznam 50 kB 100 % 31 %
MMS videoklip 100 kB 100 % 25 %
delší videoklip (25 s) 250 kB 100 % 20 %

Proč je vše jinak

Vesměs všechny změny ve wapu 2.0 souvisejí s technologickou inovací, kterou je využívání služeb protokolové sady TCP/IP. Tato sada se ve své původní podobě používá pro zajištění přenosu dat v pevných sítích, zejména pak v internetu. V mobilních sítích jsou protokoly sady TCP/IP využívány v poněkud upravené podobě, která bere v úvahu aspekty bezdrátového přenosu dat. Zejména si více všímá výskytu chyb při bezdrátovém přenosu dat a umožňuje například kratší dobu sestavování spojení, než je tomu v pevných sítích.

Mění se také poněkud úloha wapové brány, která dříve u technologie wap 1.x prováděla převod protokolů mezi bezdrátovým prostředím a pevnou sítí. U wapu 2.0 se přes wapovou bránu otevírá přenosový kanál s jednotnou architekturou TCP. Nutno poznamenat, že v reálném provozu běží na wapové bráně současně software pro wap 2.0 i pro wap 1.x, a to z důvodu zajištění zpětné kompatibility.

Změna v možnostech grafického zpracování je patrná již při prvním setkání se stránkami, které jsou připraveny pro wap 2.0. V porovnání s předchozí verzí jistě zaujme působivější barevný design. Výrazně odlišná tvář aplikací postavených na technologii wap 2.0 je možná prostřednictvím značkovacího jazyka XHTML, který je v podstatě důslednější a přísnější podobou jazyka internetových stránek. Další výhodou je možnost využití jazyka kaskádových stylů CSS (Cascade Style Sheets). Jazyk CSS zajišťuje správu barev a formátování wapových stránek a umožňuje také pomocí několika málo kroků takřka od základu změnit podobu stránek. Kaskádové styly také dovolují při tvorbě wapových stránek a aplikací zohlednit různé velikosti a rozlišení displejů mobilních telefonů. Technologie XHTML/CSS a TCP/IP jsou u wap 2.0 na sobě nezavislé.

Pro vývojáře wapových aplikací je výhodné využívání podobných, ne-li stejných principů, technologií a vývojových prostředků jako u internetových aplikací pro počítače. To umožňuje snadnější testování a usnadňuje i následnou přenositelnost aplikací mezi různými typy zařízení.

Lepší bezpečnost

Další předností, o které je potřeba se zmínit, je větší zabezpečení přenášených dat na trase mezi mobilní stanicí a serverem. Na rozdíl od wapu 1.x jsou přenášená data zabezpečena jednotným způsobem po celé přenosové trase. U wapu 1.x se používaly různé techniky šifrování dat na trase mobilní telefon – wapová brána a mezi bránou a serverem putovaly informace standardně v nezabezpečené podobě.

Například v případě bankovních operací, kde je žádoucí zabezpečit tok informací, musel bankovní ústav dříve provozovat vlastní bránu, která byla připojena pouze do interní sítě banky. U wapu 2.0 je tento nedostatek odstraněn použitím standardního šifrování při přenosu informací v pevné síti. Technika šifrování se označuje jako TLS (Transport Layer Security) a je založená na principu SSL (Secure Socket Layer), který se používá pro šifrování přenášených dat v prostředí internetu.

Bezpečnější přenos dat má význam zejména při elektronickém obchodování, které je současně s bankovními operacemi jedním z předpokládaných uplatnění wapu 2.0.

Co na to mobilní přístroje

Takřka všichni výrobci mobilních telefonů zajistili u telefonů , které mají možnost využívat služeb wap 2.0, také zpětnou podporu starší technologie wap 1.x. Problémy byly jen se svérázným přístupem Nokie, která u svých nových telefonů wap 1.x nepodporuje. Eurotel i T-Mobile zareagovali ihned po začátku prodeje prvního z těchto telefonů (Nokia 6600), Oskar mnoho měsíců váhal a podporu wapu 2.0 do své sítě přidal až začátkem dubna.

Wap 2.0 vyžaduje také odlišný způsob nastavení mobilních telefonů, kde přibyl parametr proxy. Konkrétní nastavení telefonů Nokia pro wap a MMS najdete v našem starším článku.

   
  

Můžeme předpokládat, že v budoucích několika letech se bude wap 2.0 čím dál více prosazovat. Samotná služba wap dnes zažívá svoji renesanci díky telefonům s barevnými displeji a vícehlasým vyzváněním, do nichž uživatelé stahují obrázkové tapety a nové vyzváněcí melodie. A právě v takových případech se wap 2.0 začíná vyplácet.

Diskuze (16) Další článek: Kde vlastně bydlí operátoři a výrobci mobilů?

Témata článku: Ostatní, Nokia 6600, Nokia 6600 fold, Nokia 6600 slide, WAP, CASC, Bankovní operace, Přenosový kanál


Určitě si přečtěte

Online přenos: Apple představil tři nové iPhony a Watch 4

Online přenos: Apple představil tři nové iPhony a Watch 4

** Čekáme tři nové iPhony navazující na loňský model X ** Víme o nich hodně. Má Apple v rukávu utajený trumf? ** Tim Cook vstoupí na pódium v 19:00

Filip Kůžel, Martin Miksa | 235

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 26