WAP a MMS: služby budoucnosti?

Po nástupu WAPu hýbou trhem multimediální zprávy MMS. Bylo zavedení těchto standardů mezníkem v mobilní komunikaci? Jak hodnotíte jejich přínos pro uživatele? Používáte některou z těchto služeb?
WAP a MMS: služby budoucnosti?

Výrobci mobilních telefonů nás s pozoruhodnou pravidelností zásobují novými funkcemi mobilních telefonů. Poté, co z pultů obchodů zmizely první GSM telefony, se kterými se dalo „jen“ volat, objevily se na nich telefony nové, zvládající převratnou věc - posílání textových zpráv SMS. I když nástup SMS zpráv nebyl tak rychlý, jak by se možná z dnešního pohledu zdálo, přece jen kvůli nim vyměnilo mnoho uživatelů svůj starý telefon za novější. Ale sotva to udělali, výrobci pro ně připravovali stále další a další důvody k uvažování o koupi novějšího přístroje s širšími možnostmi.

Telefony byly stále menší a krásnější a začaly se v nich pozvolna objevovat zajímavé funkce jako třeba hodiny s budíkem, kalendář, hry, ale i jinak zajímavé věci, jako například hardwarový modem. Když už se pak zdálo, že překotný vývoj GSM telefonů dospěl dost brzy k nejmenšímu, nejhezčímu a navždy dokonalému přístroji Nokia 8110, jeho výrobce vynalezl a za nadšené pomoci mobilních operátorů představil opravdovou bombu, kterou jsme prostě museli mít – obrázkové esemesky!

Obrázky si později společně s vyzváněcími melodiemi našly cestu i na displeje (a do reproduktorů) telefonů jiných značek v podobě nového formátu EMS. To bylo ale až v době, kdy se už mobilní telefony dávno učily přístupu na WAP, tedy Internet Wireless Application Protocol. Ten jistě netřeba představovat. Takzvané wapování bylo ve svých začátcích možné jen prostřednictvím vytáčeného datového spojení CSD, což bylo z důvodu účtování pro dychtivé uživatele poněkud utrpením. Pro mobilní operátory pak naopak radostí.

Wapujícím, ale i ostatním datujícím však přispěchala na pomoc skutečně převratná technologie přenosu dat GSM sítí – rychlá data GPRS. Pokud chcete svůj telefon používat nejen k hovorům, ale i k tzv. datování, je pro vás GPRS, coby jasný milník v mobilním přístupu k datům, opravdovou nutností. Posledními vylepšeními nových mobilů jsou barevné displeje a podpora multimediálních zpráv MMS. S trochou střízlivosti však musím prohlásit, že MMS není nic víc než text, obrázek a zvuk přicházející přes GPRS - avšak s odlišným účtováním. Jestliže WAP označíme za „ořezaný web“, MMS bych si dovolil nazvat „ořezaným multimediálním e-mailem“.

Zkusme se společně zamyslet nad budoucností a především smyslem těchto dvou standardů.

WAP? Ano, WAP!

Po mobilních telefonech nemůžeme a ani nebudeme moci nikdy chtít plnohodnotný přístup k internetu. WAP se tedy možná bude dlouho a spokojeně vyvíjet s novými možnostmi telefonů, zejména s přibývající pamětí, rychlejšími procesory, celkově většími datovými objemy a rozšiřujícími se multimediálními možnostmi malých mobilních přístrojů. Ale bude respektovat i jejich neměnná specifika – především malý displej a omezenou klávesnici. WAP má proto podle mě světlou budoucnost.

MMS? Ano, ale e-mail!

Naproti tomu multimediálním zprávám MMS odhaduji jepičí život. Předpokládám, že se již nyní výrobci telefonů soustřeďují na maximální využití e-mailu v budoucích mobilech, aby se zanedlouho stala vaše e-mailová adresa takříkajíc vaším druhým telefonním číslem. Cílem by měla být pohodlná práce s e-maily (včetně multimédií), což by mohlo nahradit funkci dnešních SMS i MMS.

Závěr

Má tedy smysl při koupi telefonu připlácet za podporu MMS? Myslím, že určitě ano. Mobilní e-mailování dnes ještě zdaleka není na takové úrovni, aby mohlo jednoduchým a uživatelsky příjemným MMS zprávám konkurovat. A určitě tomu ještě dlouhou dobu jinak nebude. MMS mají oproti e-mailům tu vlastnost, že se doručují na telefonní číslo, což je v dnešní době nutností a jejich obrovskou výhodou.

S žádným telefonem na trhu dnes také elektronicky neodešlete fotografii nebo zvuk tak rychle a snadno jako prostřednictvím MMS. I když jsou dnes e-mailoví klienti v mnoha mobilech, jejich užívání je z dlouhodobé perspektivy spíše v plenkách. Každému je ale asi jasné, že MMS mají, podobně jako SMS, velice značná omezení a tedy samé nevýhody oproti klasickému e-mailu, jehož masivnímu používání v budoucích mobilech nic nebrání.

Diskuse: jak se díváte na použití e-mailu, WAPu a MMS v mobilních telefonech? Používáte některou z těchto služeb? Nebojte se a diskutujte!

Diskuze (69) Další článek: Posílejte MMS zprávy i z kapesního počítače (Palm OS)

Témata článku: Operátoři, Ostatní, MMS, Budoucnost, Překotný vývoj, WAP


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35