WAP podle Microsoftu (vzpomínka na začátky Internetu)

Byl jsem hodně zvědavý na prohlížeč mobilního Internetu od Microsoftu – Mobile Explorer. Nyní se objevily první telefony, které jej obsahují, a mohl jsem jej konečně vyzkoušet. I přes své některé dobré vlastnosti mě ale zklamal.
WAP podle Microsoftu (vzpomínka na začátky Internetu)
Microsoft svůj prohlížeč mobilního Internetu – Mobile Explorer (MME) – představil na konci loňského roku. Jde o komunikační prostředek určený pro budoucí chytré „smart“ telefony. Microsoft podepsal smlouvy s některými výrobci mobilních telefonů, s firmami Ericsson, Benefon, Sony a Samsung. U nás jsou v současné době v prodeji dva mobily s tímto prohlížečem: Sony CMD-Z5 a Benefon Q.

Konkurencí MME jsou wapové prohlížeče v mobilních telefonech, Microsoft ale nabízí víc. Je skvělé, že si z telefonu s MME můžete prohlédnout běžné webové stránky a osobně si myslím, že tudy vede cesta k Internetu přes mobil. Je jasné, že na malinkém displeji si nebudete prohlížet složitou strukturu tabulek v MobilManii, stránky musí být patřičně zoptimalizovány – stejně jako u WAPu. Kromě webu lze s MME prohlížet i běžné wapové stránky a číst e-maily, jenže ...

E-maily pro kočku a pro psa

Z informací o mobilním Exploreru, které byly k dispozici, jsem předpokládal, že telefon bude obsahovat e-mailového klienta, jenž dokáže stáhnout poštu ze serveru a uložit ji v telefonu. Uživatel s poštou bude pracovat za nepřipojeného stavu, odpoví na několik e-mailů a potom odpovědi a nové zprávy najednou pošle. Je to však úplně jinak.

S MME se bez problémů připojíte k poštovnímu serveru, zde ale můžete elektronickou poštu číst jen on-line. Zavřete prohlížeč a pošta je pryč. Mobilní Explorer tedy nenabízí víc než množství wapových služeb, které se dokážou připojit k vaší e-mailové schránce. Snad s tím rozdílem, že heslo je u něj relativně bezpečně uloženo v telefonu, nepíšete jej do WAPu.

Kdyby alespoň práce s e-maily byla pohodlná. Prohlížeč však bez možnosti nastavení seřadí zprávy od nejstarší k nejnovější, tedy přesně naopak, než byste požadovali. Chcete-li si přečíst nejnovější e-mail, musíte v seznamu klikat a čekat, klikat a čekat. Pokud máte více než deset e-mailů denně, je mobilní Explorer pro jejich pohodlné prohlížení nepoužitelný.

Větší zprávy navíc MME nedokáže otevřít a když se proto chcete vrátit k jejich výpisu, ocitnete se znovu na začátku, u nejstarších zpráv! Klikání může začít znovu.

Mobilní Windows

Na toto logo se musíte podívat pokaždé, když prohlížeč spustíte Rychlost je slabinou Microsoft Mobile Internet Exploreru. Už spuštění MME, tedy doba od zvolení položky v menu telefonu do možnosti další práce, trvá kolem čtyř sekund a také při volbě položek v jeho nabídce jsou někdy sekundové odezvy. Logo, které se pokaždé při spuštění objeví, bych určitě oželel.

MS Mobile Explorer mi připomíná první verze kapesních Windows CE, které si čas od času řekly, že práce měly dost, zpomalily a uživateli nezbývalo nic jiného, než čekat. Při prohlížení webových nebo wapových stránek v MME někdy vidíte, že se asi něco děje (prohlížeč například hlásí, že stahuje), ale když to trvá už minuty, rádi byste něco udělali. Nemůžete však, protože prohlížeč na tisknutí určených tlačítek nereaguje. (Myslel jsem si také, že tlačítko s označením Quit, které je vidět při spojování, slouží k ukončení právě probíhané činnosti – v žádném případě.)

Další vlastnosti už jen dokreslují obraz Microsoft Mobile Exploreru: stránky nelze prohlížet off-line, zdá se, že prohlížeč neobsahuje paměť cache, takže i stránku, kterou jste prohlíželi před chvilkou, musíte stahovat znovu.

Hledá se Netscape!

Koncepce MS Mobile Exploreru je podle mě správná. Možnost prohlížet webové i wapové stránky a číst elektronickou poštu z mobilu, je přece úžasná. Jen realizace pokulhává.

Jako by se opakovala historie s prohlížečem webu: prvních několik verzí MS Internet Exploreru bylo málo použitelných a internetovému světu kralovaly jiné browsery. Jenže mobilní telefon není počítač, do kterého si jednoduše můžete stáhnout novou verzi programu nebo prohlížeč jiného výrobce. Proto věřme, že Microsoft chce do mobilní komunikace opravdu proniknout a svůj Mobile Explorer bude inovovat i přesto, že konkurenční výrobci wapových prohlížečů nejsou tak semknuti, aby mu byli stejnou konkurencí jako před lety Netscape Navigator.

Odkazy

Diskuze (4) Další článek: Pocket PC v češtině

Témata článku: Microsoft, Ostatní, Sony CMD-Z5, WAP, Internet

Určitě si přečtěte