WAPu zvoní hrana: budeme u toho?

Holandský operátor KPN Mobile začíná testovat ve spolupráci s NTT DoCoMo službu založenou na i-mode. Má šanci uspět tam, kde WAP zklamal?
WAPu zvoní hrana: budeme u toho?

Japonský operátor NTT DoCoMo je zřejmě nejvyspělejším operátorem naší planety. Může si připsat prvenství za UMTS, snad ještě více jej však proslavila služba založená na i-mode. Věřím, že pravidelný čtenář Mobilmánie ví, co se pod zkratkou i-mode skrývá, přesto si připomeňme základní charakteristiku.

i-mode versus WAP

I-mode můžeme s trochou rezervy srovnat s našim starým známým WAPem. Oba mají stejný cíl, a to přenést služby, jak je známe z klasického internetu, na displeje mobilních telefonů. Tím však veškerá podobnost končí. Vezmeme-li to z technické stránky – WAP je založen na WML, zatímco i-mode funguje na tzv. compact HTML (zkratka cHTML - upravená verze HTML 3.0), čímž se tvorba stránek stává jednodušší. Mobilní telefony podporující i-mode mají na rozdíl od běžných telefonů větší a navíc barevný displej, což oku zákazníka lahodí mnohem více, než třířádkové minidispleje, jak je vídáme dnes. Hlavním úspěchem i-mode v Japonsku je však tarifikace za přenesená data, nikoli za strávený čas, což byl bezpochyby  jeden z nejdelších hřebíků na rakvi WAPu. Ano, dnes s pomocí GPRS platíme za data, ovšem paketový přenos dat podporují zatím jen dražší přístroje.

I-mode má oproti WAPu mnoho dalších a dalších výhod, plynoucí z barevného a velkého displeje mobilních telefonů. Zatímco u WAPu jsme zvyklí pouze na text, maximálně pár jednoduchých dvoubarevných obrázků, i-mode umí přenášet i obrázky či animace.

Konečně i v Evropě!

Dvacátého prosince letošního roku zahájil holandský operátor KPN Mobile ve spolupráci s NTT DoCoMo testovací provoz i-mode ve své síti. Proč právě KPN Mobile? NTT DoCoMo vlastní patnáct procent této společnosti, není tedy divu, že první i-mode mimo Japonsko nabídla právě KPN Mobile. Ostrý start se plánuje na druhé čtvrtletí příštího roku. Přenos dat bude realizován pomocí GPRS, čímž se vyhne onomu hřebíku WAPu. Pro využívání i-mode je nutný nový mobilní telefon, první vlaštovkou má být produkt japonské společnosti NEC s označením N21i. Přístroj si „rozumí“ jak s i-mode, tak i klasickým WAPem. Bohužel zatím není známa ani přibližná cena. 

Dočkáme se?

Odpověď na tuto otázku drží v rukou naši operátoři. I-mode je „otevřený systém“ a společnost DoCoMo je ochotna pomoci odvážným operátorům v oblasti know-how. Otázkou samou o sobě je, zda-li by si i-mode v naší zemi našlo své zájemce. 

 

Diskuze (42) Další článek: Bezva vánoční soutěž: poznejte redakci MobilManie!

Témata článku: Ostatní, WAP, Hrana, Hra


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34