Warhammer 40 000: Glory in Death (recenze hry)

Všichni stratégové pozor, na pulty obchodů pro vaše N-Gage právě míří hra, kde budete moci své strategické schopnosti naplno využít. V nemilostném boji budete válčit o osud galaktického impéria čtyřicátého tisíciletí.
Warhammer 40 000: Glory in Death (recenze hry)

Warhammer má své kořeny ve stolní hře, která byla původně z období středověku, později však vyšla varianta Warhammer 40 000 (dále jen Warhammer 40k) a ta již byla záležitostí sci-fi s fantasy prvky. Námět hry se stal mezi vývojáři oblíben a již jsme se s ním mohli na většině herních platformách setkat. Nyní přišla řada i na N-Gage.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Tuhé boje: orkové zničili tank • dané území je nyní pod mou kontrolou

Nechte se unést propracovaným světem

Prostředí, ve kterém se Warhammer 40k odehrává, je velmi promyšlený a rozsáhlý svět. Ve zkratce: máme 40. tisíciletí a svět je zmítán nekonečnými válkami. Vše je naplněno beznadějí, všudypřítomnou smrtí a všichni lidé musí uctívat císaře, jež vládne celému vesmíru. Proti tomuto impériu vedou ale válku nelidské národy, jakožto Orkové, Eldaři a další. Chcete-li se o celém světě dozvědět více, můžete se podívat například sem.

Obrázek: Eldar1.jpg – toto je příslušník národa eleatského

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Jeden z možných bonusů pro šamana • do vozidel lze naložit vojáky

Problematika vesmíru, ve kterém se Warhammer 40k odehrává, patří spíše autorům sci-fi románů. My hráči si vystačíme s vědomím, že jsme ve válce a naším jediným úkolem bude dovedení námi vybrané rasy na vrchol. Nemusíme totiž bezpodmínečně hrát za slávu impéria, ale můžeme si zvolit, zda-li budeme hrát právě za imperiální vesmírné mariňáky, Orky, Eldary, či imperiálními vojáky, jež byli zlákáni na stranu bohů chaosu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Červení „psi“ se svými pány právě rozkousali tank • poklidná základna • tank armády chaosu

Vzdálená budoucnost na mobilním telefonu

Warhammer 40k: Glory in Death, který je určen pro Nokii N-Gage, je tahová strategie, ve které máte před začátkem každé mise určeno, do kolika tahů musíte docílit vítězství. Někdy budete mít za úkol zabrat po uplynutí onoho kolového limitu majoritní podíl v držení území, jindy budete muset najít tajnou relikvii schovanou v některé z budov a jindy se zhostíte úkolu bránit budovu před nájezdy protivníků. Hra tedy nabízí neustále něco nového a nestane se, že byste spadli do herního stereotypu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Popis následující mise • odstřelování zdálky… •  … a boj z blízka

Při plnění těchto úkolů budete mít na výběr z velkého množství jednotek lišících se podle zvolené rasy. To jaké jednotky ale není předem dáno, jelikož před započetím kola v kampani si můžete vybrat s jakými jednotkami chcete do bitvy nastoupit. Vše záleží na úspěchu mise předchozí, za kterou po jejím zdárném zdolání získáte počet bodů a za které poté jednotky nakupujete. Správný výběr je v podstatě polovina úspěchu, protože při nerovnoměrném uspořádání jednotek budete pro vašeho soupeře velmi snadným cílem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Jedno z obrněných vozidel • eldarský šaman • armáda v plné síle

Na detailech záleží

Hráči odkojení na sérii strategií Command & Conquer budou mít se hrou z počátku zřejmě problémy, jelikož nelze pouze vzít všechny své vojáky a hned tou nejkratší cestou se vrhnout do útoku. Je potřeba skutečně taktizovat, jelikož nepřátelé budou ve většině případů v přesile a tím by nerozvážný pohyb vašich jednotek ztrestali mohutným úderem. Musíte tedy každý svůj tah pečlivě promyslet a vyhledávat na mapě i úkryty, ve kterých vám hrozí mnohem menší riziko zničení od nepřítele. Ani při přesunu vozidel se nevyplácí volit nejkratší cestu, protože při pohybu po obtížném terénu se může váš stroj porouchat a na bojišti bude snadným cílem útoku protivníka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Do útoku… • červená pole značí dostřel • 17 útočníků na 2 obránce…že se nestydí

Již od prvních okamžiků hraní vás jistě osloví velmi kvalitní grafické zpracování. Při rozmisťování jednotek se na celou herní plochu díváte seshora jako ve většině strategií. Ve chvíli ostrého střetu se vám promítne krátká animace souboje, který nemůžete nijak ovlivnit, ale je to moc příjemné pokoukání. Herní prostředí je velmi propracované a detailní, jak si ovšem můžete sami všimnout na obrázcích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Eedaří vznášelo • táboráček na bojišti • propracované herní prostředí

Hru si můžete zahrát s jedním z vašich přátel přes bluetooth, nebo přes N-Gage Arénu, na které si také můžete porovnat své skóre ze hry s ostatními hráči z celého světa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kam můžeme jednotku přesunout značí zelená pole • tank na ledu • k palbě připravit

Udělejte si prázdniny

Své taktické dovednosti můžete předvést na šedesáti rozdílných mapách, dvaceti mapách pro rychlou bitvu a v pěti herních prostředích (led, průmyslová oblast, poušť, vulkán a džungle).

Warhammer je výborným počinem pro milovníky tahových strategií. Budete-li ale chtít tuto hru hrát musíte si vyhradit dostatečné množství času, jelikož se nejedná o tzv. oddychovku, ale o hru u které strávíte dlouhé hodiny, což je u tohoto žánru jedině k dobru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mise úspěšná • ukázky některých bojovníků

Plusy a mínusy:

+ grafika
+ 60 rozdílných map, 20 skrimish map, 5 herních prostředí
+ obtížnost

- zdlouhavost
- nedostatečný tutorial

Datum vydání: březen 2006

Odkazy:

Diskuze (7) Další článek: Eurotel: volání po třetí minutě zdarma prodlouženo (oživeno)

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Hry, Nokia N-Gage, Vzdálená budoucnost, Množství času, Správný výběr, Poušť, Krátká animace


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39