Waze mění systém navigace přes placené úseky. Jak vše správně nastavit?

Od úterý 11. prosince můžete ve Waze nastavit země, pro které máte koupené dálniční známky. Aplikace dosud nabízela pouze možnost placené úseky používat, nebo se jim vyhýbat a při přejezdu hranice nastávaly problémy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vše nastavíte v sekci Dálniční známky a poplatky, kde pomocí tlačítek vyberete příslušné typy známek.

Novinka se týká vybraných evropských států, které používají paušální zpoplatnění silnic vyšších tříd, typicky pomocí dálničních známek (tedy ne mýtných bran):

  • Bulharsko - Винетка
  • Česká republika - Dálniční známka
  • Maďarsko - E-matrica országos
  • Moldavsko - E-Vinieta (spuštění později)
  • Rakousko
  • Rumunsko - Rovinieta (spuštění později)
  • Slovensko - Diaľničná známka
  • Slovinsko - Vinjeta
  • Švýcarsko

Jak se vyhnout placeným úsekům

Přepínač Vyhnout se zpoplatněným úsekům v sekci Navigace nebude mít v uvedených zemích vliv při navigování po úsecích, kde platí dálniční známka. Bude brát v úvahu pouze části komunikací, jež jsou zpoplatněné mýtem (typicky tunely).

Pokud tedy například zadáte rakouskou dálniční známku a současně aktivujete vyhýbání se zpoplatněným úsekům, bude vás Waze navigovat po dálnicích, ale objede všechny tunely a průsmyky, kde se platí zvláštní mýtné.

Příprava systému evropských dálničních známek znamená jedenu z největších úprav v evropské mapě Waze. Je potřeba synchronizovat editorské komunity dotčených států, které musí ve stejný okamžik upravit mapu a několikrát ji zkontrolovat.

Diskuze (11) Další článek: Oblíbenost čínských e-shopů u Čechů trvá. Jak se vyhnout rizikům?

Témata článku: Aplikace, Waze, Tipy a triky, Navigace, Pro řidiče, Dálniční známka, Vysoká třída, Rumunsko, Placený úsek, Stejný okamžik, Švýcarsko, Poplatek, Spuštění, Známka, Sekce, Moldavsko, Slovinsko, Tunel, Příslušný typ, Maďarsko, Česká republika, PLA, Přejezd, Rakousko, Systém navigace


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 10