Wearables v roce 2015: překážky na cestě k úspěchu

Každá mladá technologie potřebuje dozrát a platí to i pro nositelnosti. Vytipovali jsme oblasti, ve kterých se letos musí zlepšit.

Wearables, nositelnosti, nebo také chytré příslušenství. V roce 2014 se o nich hodně mluvilo, v roce 2015 se budou hodně nakupovat, ale než se tak stane, musí se zlepšit – tak jako každá nová technologie. První generaci máme za sebou, výrobci mají prodejní čísla, feedback od zákazníků i dostatek času na vyhodnocení a vývoj generace druhé. Co se musí zlepšit, aby se nositelnosti staly masovou záležitostí?

Klepněte pro větší obrázek
Podobně jako v tomto vtípku ze studentského prostředí se nositelnosti motají v začarovaném kruhu (trojúhelníku). Výdrž – funkce – rozměry. Najdou letos výrobci dokonalou kombinaci? Nebo už konečně přijde nová technologie baterií, která od základu změní pravidla hry?

Baterie

Opravdu je potřeba to nějak zvlášť rozvádět? K čemu jsou chytré hodinky s funkcí sledování spánkové aktivity, když se vybijí už přes den a v noci se nabíjejí? Ano, jsou náramky, které vydrží měsíc i déle, ale zaplatíte za to funkcemi. A kvůli funkcím si přece nositelnosti kupujeme…

Problém je, že dokud nepřijde nová technologie baterií, bude to stále jen o hledání kompromisu v trojúhelníku výdrž-funkce-velikost. Nové technologie jsou ve výhledu, ale obávám se, že už letos se jich nedočkáme.

Design

Křivdil bych nositelnostem roku 2014, kdybych řekl, že nemyslely na design. Fitness trackery upíchnuté v barevných silikonových náramcích skvěle zapadly do sportovního ekosystému. Chytré hodinky se snažily vzhledově přiblížit stylu hodinek, který se v hodinářské branži vyvíjel po desetiletí. Ale nemůžu si pomoct, i ty nejpovedenější hodinky s Androidem Wear poznáte od precizní švýcarské práce na sto honů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Možná takové hodinky budou muset přijít od Festiny, Seika a spol. Přijdou už letos? Zaznamenali vůbec tihle tradiční výrobci, že se v jejich rajónu cosi děje?

Cena

Letos platilo, že ty nejlevnější a nejjednodušší náramky jen velmi neochotně klesaly pod hranici tisíce korun. Hodinky renomovaných výrobců stojí kolem pěti tisíc, sportovní specialitky či Samsung Gear S deset tisíc a více.

Očekávané Apple Watch sice cenové rozpětí ještě navýší, ale jinak by měly ceny padat. Nakonec proč také ne. Nejjednodušší fitness náramky jsou relativně jednoduchým kouskem elektroniky s pár senzory, diodami, čipy a baterií. Letos už se nebude platit za výjimečnost a „tu skvělou novou technologii“, takže není důvod, proč by se „chytré krokoměry“ neměly prodávat za pár stovek. Možná takový dostanete k novému mobilu jako bonus od prodejce, věřím, že se už letos najde výrobce, který náramek přihodí s nabíječkou a sluchátky rovnou do krabice.

Miniaturizace

Chytré hodinky jsou na poměry hodinek velké. Chytré náramky umí být relativně nenápadné, ale uživatelé o nich stále ví, překáží ve spánku, zadrhávají o oblečení... Nemusíte tomu říkat miniaturizace, ale třeba pohodlí. Každopádně ještě nejsme tam, kde bychom chtěli být.

Velké health & fitness platformy

Dominantní mobilní ekosystémy si do roku 2015 přináší jednu novinku, která by právě letos měla nabývat na významu  – platformy, které z různých zdrojů sbírají data o fyzické aktivitě a stavu uživatele. Android Fit, Apple Health a Samsung S-Health. Některé nositelnosti si dosud hrály na vlastním písečku, ale jestli jmenované platformy od Googlu a Applu budou dominovat podobně jako iOS a Android světu smartphonů, budou ti malí muset své výstupy přizpůsobit těm velkým. Je možné, že ze „zbytku světa“ přežijí už jen zavedené služby pro hadrcore sportovce (Garmin Connect a další), je totiž „velké“ služby nedokážou nahradit.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Google Fit a spol. jsou služby pro masy, musí tedy být především jednoduché a přehledné. Garmin Connect stojí na druhé straně spektra, poradí si s čidlem vertikální oscilace (také nevíte, co to je?) a dalšími vychytávkami. Sportovcům to dá možnost dopodrobna zkoumat výkony, službě taková specializace může zachránit budoucnost.

Funkce

Kdysi jsem zkoušel prvního zástupce tehdy ještě záhadně a honosně znějící kategorie wearables a byl jsem rozčarovaný, že umí jen počítat kroky. Postupem času a s novými modely funkce přibývaly, software se zdokonaloval, ale stále to není nic světoborného. V reálném životě není krok jako krok, kilometr uběhnutý do kopce se zásadně liší od kilometru z kopce a na kole je to nesrovnatelně jiné na silnici a v těžkém terénu. Dostanou se letos výrobci blíže k té jediné nosné, avšak zatím prakticky neměřitelné jednotce – totiž energetickému výdeji?

Které nové veličiny letos zvládnou nositelnosti změřit? A co ostatní funkce? Spolupráce se smartphonem, notifikace, dálkové ovládání… Dočkáme se letos nové „killer feature“? Začnou i naše běžné nositelnosti hrát roli ve zdravotnictví? Výrobci to slibují už řadu let, ale kdy si i český doktor při prevenční kontrole řekne o výpis našeho Google Fit, Apple Health apod.?

Lepší software

Nositelnosti jsou schopné nasbírat haldu dat. Umí je vykreslit do krásných grafů, ale tím to končí. K čemu je mi nakonec dobré vědět, že jsem spal XX minut hlubokým spánkem? Je to málo? Je to moc? Měl bych se snažit o změnu? Jak? Běžel jsem dnes příliš pomalu? Nebo to vzhledem k měsíčnímu výpadku tréninku bylo až až? Opravdu platí výrobcem nastavené tepové zóny pro trénovaného sportovce i pro obézní sousedku, která se nikdy nehýbala, ale teď se rozhodla shodit půl metráku? Neměly by se takové zásadní a v extrémních případech i nebezpečné hodnoty nastavovat individuálně?

Klepněte pro větší obrázek
Google Fit. Tohle pochopí i moje babička, ale ne každému bude taková základní informace stačit...

Jistě, můžete se zlepšovat, stanovit si cíl, nebo se jen na Facebooku chlubit uraženými kilometry, ale jestli to s nositelnostmi myslíte vážně, brzy budete chtít víc. Data zasazená do kontextu, personalizované nastavení parametrů, možná konzultaci s odborníkem, který poradí, co dál, možná to do jisté míry zvládne aplikace. A právě ten, kdo takovou aplikaci přinese, bude o krok napřed.

Diskuze (59) Další článek: Hybridní televize: interakce i nová generace reklam

Témata článku: Technologie, Chytré náramky, Wear OS, Nositelnosti, Wearables, První zástupce, Cenové rozpětí, Miniaturizace, Mobilní ekosystém, Rolex, Chytré příslušenství


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14