Well 8820IP: recenze levného internetového telefonu

Pokud máte rychlé připojení k internetu, byla by škoda nevyužít ho i pro telefonování. Přes počítač to ale není ono, lepší je použít skutečný internetový telefon. Přečtěte si recenzi levného telefonu Well 8820IP, který stačí zapojit do síťové zásuvky a telefonovat i bez zapnutého počítače.
Well 8820IP: recenze levného internetového telefonu
Kapitoly článku

Klíčové vlastnosti

  • podpora všech důležitých VOIP protokolů
  • plná podpora řízení pásma (QoS)
  • dva ethernetové porty

Hlavní nedostatky

  • nepříliš kvalitní displej
  • anglické popisky klávesnice
  • pro začínající uživatele složité ovládání


Pokud konečně chcete na vlastní kůži vyzkoušet stále populárnější internetovou IP telefonii, určitě byste neměli přehlédnout testovaný telefon Well 8820IP. Za poměrně příjemnou cenu dva tisíce dvě stě korun nabízí velmi komfortní vstupenku do světa internetového telefonování.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vzhled: prostě jako telefon

Internetový telefon Well 8820IP se na první pohled ničím neliší od běžných telefonů vyšší třídy určených pro připojení k pevné telefonní lince. Stejně jako ony má sluchátko, které je se základnou spojeno elastickým krouceným kabelem, klasicky řešený číselník je doplněn o dva bloky funkčních kláves. Nad tím vším je dvouřádkový černobílý displej se zeleným podsvícením. Pro základní práci s přístrojem je plně dostačující, zamrzí pouze jeho nízký kontrast a špatná čitelnost při pohledu ze strany. Klávesnice bohužel podsvícena není, což ovšem v segmentu stolních telefonů není obvyklá funkce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej a klávesnice

Od běžného analogového telefonu se recenzovaný IP telefon liší především existencí dvojice běžných RJ45 síťových konektorů určených pro připojení telefonu do počítačové sítě. Oba konektory podporují desetimegabitový i stomegabitový ethernet při plném duplexu, moderní gigabitové rozhraní nemá v této kategorii přístrojů prozatím využití. Jeden z konektorů je určen k připojení přímo k modemu vašeho poskytovatele internetového připojení nebo k přepínači (switchi) lokální sítě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ethernetové zásuvky • zdířka pro napájení • připojení sluchátka

Technické parametry: k čemu se připojí

Existují dva způsoby, jakým můžete tento telefon využít. První z nich počítá se zapojením několika telefonů v rámci jediné počítačové sítě, která je současně připojena také na vaši firemní pobočkovou ústřednu. V tomto případě slouží Well 8820IP pouze jako náhrada klasických telefonů – váš telefon má běžné číslo, na které se dá dovolat a všechny hovory vedené mimo firmu jsou zpoplatněny podle tarifu použitého telekomunikačního operátora – využíváte tedy IP telefonii pouze v rámci vaší lokální sítě. Výhodou tohoto řešení je možnost telefonovat v rámci firmy zadarmo a využít k připojení telefonů stávající infrastrukturu.

Druhý, a v případě domácích i mnohých firemních uživatelů zajímavější způsob nasazení, je využití internetového připojení k telefonování. Testovaný telefon podporuje standardně protokol SIP (a změnou firmwaru lze použít i jiné protokoly H.323, MGCP i IAX2), takže nejprve musíte mít vytvořen účet na některém ze serverů poskytujícím SIP telefonii. Samozřejmostí pro udržení vysoké kvality přenášeného hlasu je podpora řízení šířky pásma QoS, kterou je telefon schopen v reálném čase aplikovat na veškerý síťový provoz připojený k jeho LAN konektoru. Hlas je přenášen s využitím standardních kodeků G.711, G.723.1 a G.729 a pokud váš operátor podporuje funkci přesměrování hovorů (může být i automatické), lze ji s testovaným telefonem použít.

Telefon je zcela pochopitelně určen pro práci v sítích postavených na TCP/IP, síťová adresa může být přístroji přidělena prostřednictvím dynamického přidělování adres, lze ji i nastavit manuálně. Well je kompatibilní s firewally a nečiní mu problémy ani překlad adres mezi vnitřní a vnější sítí, protože to více než se samotným zařízení souvisí s vlastnostmi použitých komunikačních protokolů.

Z klasických telefonních funkcí se připravte na kvalitní hlasité handsfree s velmi slušnou reprodukcí basové složky hlasu, detekci oznamovacího tónu (závisí na nabídce operátora), tónovou volbu. Do vnitřní paměti telefonu lze uložit až sto položek. Seznamy zmeškaných, přijatých a volaných čísel disponují pamětí pro tři krát osmdesát pozic.

Vsuvka pro zvídavé a odvážné: základní protokoly a jejich rozdíly

Historie podpory multimediální komunikace v reálném čase na Internetu je velmi krátká. V roce 1996 vznikly základy a začal se vyvíjet nový protokol, který v sobě zahrnul prvky tehdy navrženého protokolu SCIP (Simple Conference Invitation Protocol). Výsledný protokol SIP byl přijat Internetovou komunitou v roce 1999 jako RFC 2543.

Tento protokol pro navazování spojení (Session Initiation Protocol; původně RFC 2543, nahrazeno RFC 3261-3265, 3853) je jednoduchý obecný protokol pro navazování interaktivních komunikačních relací mezi dvěma či více koncovými zařízeními v internetu, která si sám protokol je schopen vyhledat. SIP se používá samozřejmě nejen pro inicializaci, ale i modifikaci a ukončování interaktivních relací (tedy komunikace v reálném čase). Jedná se o relační protokol, ale protože TCP/IP žádnou relační vrstvu nerozeznává, patří SIP mezi protokoly aplikační vrstvy a pracuje nad transportními protokoly UDP nebo TCP.


V příští kapitole najdete ještě pár odstavců, kterým třeba neporozumíte, hned za nimi se ale znovu vrátíme k telefonu, k jeho nastavení a praktickému používání

Témata článku: Běžné číslo, Dynamické přidělování, Obvyklá funkce, Telefon, Internet, Nesporná výhoda, Duplex, Základní konfigurace


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P30 Lite – krasavec se veze na vlně úspěchu

RECENZE: Huawei P30 Lite – krasavec se veze na vlně úspěchu

** Všudepřítomný důraz kladený na fotoaparát se opět vyplácí ** Po úspěchu top modelů nasadil P30 Lite sebevědomou cenovku ** I přes některé nedostatky se, myslím, bude prodávat o sto šest

Jakub Vrbacký | 50

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

** Ani Note 7 nezlomil kletbu chybějícího NFC ** Drobná vylepšení mezi generacemi přibližují Redmi Note dokonalosti ** 48 MPx nemusí automaticky znamenat marketingový výkřik do tmy

Martin Herodek | 27

RECENZE: Xiaomi Mi 9T – šikovný hezoun, který periskopem nakukuje o třídu výš

RECENZE: Xiaomi Mi 9T – šikovný hezoun, který periskopem nakukuje o třídu výš

** Cenovka střední třídy, avšak pocitově napůl v třídě nejvyšší ** Periskopová selfie kamerka a stylová záda = designový skvost ** Minimum kompromisů a chyb, tohle by mohl být prodejní trhák

Jakub Vrbacký | 25