Wi-Fi karty formátu Secure Digital již brzy k dostání

Máte nový kapesní počítač bez slotu pro zastaralé karty Compact Flash a chcete být neustále on-line přes Wi-Fi síť? Nezoufejte, již brzy by se měly na trhu objevit miniaturní WLAN karty do slotu SDIO.
Wi-Fi karty formátu Secure Digital již brzy k dostání

Wi-Fi karty do slotu Secure Digital chystá více společností: Socket Communications započala spolupráci s výrobcem OEM  WLAN karet pro slot SDIO - SyChip. SanDisk jde ještě dál a ve třetím čtvrtletí nabídne Wi-Fi kartu i s klasickou flash pamětí o úctyhodné kapacitě 256MB. Budoucí existence těchto karet je významnější, než se na první pohled může zdát. Výrobci nových kapesních počítačů, chytrých telefonů i notebooků totiž úmyslně pozapomínají na zastaralý, veliký a nákladný Compact Flash slot, pro který nyní, vedle dalšího zajímavého příslušenství, existují i WLAN karty. Compact Flash je nahrazován mnohem menším slotem pro karty Secure Digital. Slot označený jako SDIO (Secure Digital Input Output) umožňuje připojení rozšiřujících karet. Poptávku uživatelů kapesních počítačů po SD WLAN kartě stimuluje velký rozmach ať už veřejných či interních Wi-Fi sítí. Surfovat, vyřizovat poštu či být on-line kdekoli pomocí malého kapesního počítače je velmi lákavé. A bez SD Wi-Fi karty by to v budoucnu určitě nešlo.

Poštovní známka s anténou

Zatím známe podrobné informace o referenčním designu karty od SyChipu. Ta má rozměry 24 × 54 milimetrů a tloušťky 2,1, respektive 3 milimetry (malá vyčnívající část s anténou). Karta pracuje se standardem IEEE 802,11b, podrobné technické parametry o podporovaných protokolech hledejte zde (PDF). Za zajímavý považuji údaj o dosahu karty: 37 metrů v budově a až 122 metrů ve volném prostoru, a to při spotřebě 274 mA při vysílání a 284 mA při přijmu. Úctyhodný výkon na takového prcka. Nesmím opomenout schopnost WLAN SD karty vytvořit peer to peer síť s jakýmkoli jiným WLAN zařízením bez přítomnosti access pointu. Tato vlastnost je u jiných zařízení jako PCMIC karet či WLAN USB zařízení běžná, v tomto případě má však větší význam a přispívá na misku vah Wi-Fi na úkor Bluetooth. Zatímco modrý zub nám v praxi nejčastěji umožňuje komunikaci mezi dvěma zařízeními, díky WLAN SD kartě budeme na dosah Wi-Fi sítě a zároveň můžeme vyměňovat data s dalšími uživateli.

Klepněte pro větší obrázek

Do každého stroje

Karty od společnosti Socket Communications budou podporovat operační systém Win2000 a WinXP (pro notebooky) a platformy Palm OS od verze 4,0 a Pocket PC od verze 3,0. Napsání ovladačů pro další platformy jako Smartphone 2002, Series 60 či Linux jistě nebude problém. Cenu WLAN SD karty od Socket Communications bohužel zatím neznáme, známe však předběžnou cenu zajímavější kombinované Wi-Fi paměťové karty od SanDisku. 256MB Wi-Fi karta by se mohla objevit  za solidních 149,95 dolarů. Na každý pád půjde o významný krok kupředu, zejména jako další hnací sílu pro rozvoj bezdrátových sítí.

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Wi-Fi, Dostání, Karta, SanDisk, Referenční design, Formát, Sec

Určitě si přečtěte

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

** Máte starší telefon který nepoužíváte? Nevyhazujte jej. ** S projekty UpCycling mu můžete dát nový smysl. ** Může z něj být třeba herní konzole, kamerový systém či stroj na těžbu Bitcoinu

5.  11.  2017 | Miksa Martin | 2

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

** Microsoft chystá novou verzi Office ** Co bychom od něj chtěli my? ** Jak by měly vypadat jeho součásti?

29.  10.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 4

Operátoři dělají z LTE pevný internet. Pomůže na venkově a mobilům neublíží

Operátoři dělají z LTE pevný internet. Pomůže na venkově a mobilům neublíží

** Pro mobily jsou ceny internetu vysoké a datové limity malé. ** Domácnostem však operátoři dají mnohem výhodnější nabídku. ** Může LTE nahradit xDSL, Wi-Fi, nebo dokonce optiku?

29.  10.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 50