Wi-Fi v autobusech zdarma: CDMA pro všechny

Na bezdrátový internet už nenarazíte pouze v kavárnách a obchodních centrech. Surfovat můžete i za jízdy v autobusu.
Wi-Fi v autobusech zdarma: CDMA pro všechny

Máte-li mobilní telefon s podporou bezdrátových sítí nebo notebook, a k cestám po republice často používáte dálkové autobusové spoje, určitě vás už napadlo strávit čas na palubě užitečněji než koukáním na stokrát opakované filmy, hraním her nebo posloucháním hudby. Ačkoliv stav českých dálnic a rychlostních komunikací příliš nepřeje nějaké preciznější práci s myší, surfovat po internetu nebo napsat pár e-mailů určitě lze zvládnout i za jízdy. Majitelé CDMA modemů a příslušného datového tarifu od O2 si asi hlavu nelámou a surfují slušnou rychlostí téměř kdekoliv, za data si ale zaplatí. Ostatní si v odlehlých oblastech českých dálnic musí vystačit s výrazně pomalejším GPRS nebo EDGE.

Mnohem pohodlnější službou je Wi-Fi zdarma, kterou jako první na českém trhu autobusových dopravců zavedl Megabus.cz provozovaný společností Asiana. Ještě před časem svými zlatými autobusy obsluhoval pouze dálkovou linku Praha – Karlovy Vary. Od 1. října 2007 se ale podílí také na obsluze linky Praha – Brno společně s dopravcem Eurolines (provozovatel Touring Bohemia). Surfování zdarma si tak mohou užít i cestující po D1.

Internet za jízdy až 600 kb/s

Na Wi-Fi v autobusech Megabus jsme se zeptali projektového manažera společnosti Asiana Fredyho Stengla. Jelikož se evidentně jedná o mobilní datovou službu, zajímalo nás hlavně technologické řešení a garantovaná kvalita připojení.

1. O jakou se jedná technologii, kdo je poskytovatelem služby?

Pro připojení k internetu v autobusech Megabus je použita technologie CDMA poskytovaná společností O2.

2. Jakou maximální rychlostí se může uživatel v autobusu připojit? Jaké je pokrytí signálem?

Rychlost připojení se rovnoměrně rozděluje mezi připojené klienty. O rovnoměrné připojení se stará router. Rychlost je závislá na síle signálu CDMA. Pokrytí signálem na lince Praha – Brno je téměř stoprocentní. Na trase Karlovy Vary – Praha je prozatím nedostatečné pokrytí signálem v úseku trasy mezi obcemi Bochov a Řevničov. O zlepšení signálu na místech s nedostatečným pokrytím jednáme s operátorem.

3. Na kolika procentech spojů je Wi-Fi garantovaná? O jaké linky se jedná?

Wi-Fi připojení je garantované ve všech autobusech Megabus provozovaných společností Asiana spol. s r. o. Jedná se o linku Karlovy Vary – Praha – Brno a zpět.

4. Jak finančně náročné je zajistit službu pro uvedený počet autobusů?

Nejedná se zrovna o levnou záležitost vybavit každý autobus touto technologií. Nicméně se investice do této technologie vyplatila a vrací se nám v podobě spokojenosti cestujících, kteří v autobusech Megabus tuto službu využívají.

Klepněte pro větší obrázek
U Megabusu se připojíte například v autobusech Scania Irizar

Protože s redakcí často cestujeme mezi Brnem a Prahou, připojení jsme otestovali. Signál byl kvalitní po celou dobu při průměrné cestovní rychlosti autobusu 100 km/h. Kolísání nebylo při běžném surfování znatelné, k závažnějšímu výpadku došlo pouze na zhruba tříkilometrovém úseku kolem 38. km D1, což odpovídá mapě pokrytí signálem CDMA v síti O2. Megabus na svých stránkách uvádí průměrnou rychlost připojení 600 kb/s. Této rychlosti se podařilo pohodlně dosáhnout zčásti i díky poloprázdnému spoji, ve kterém jsem si nevšiml žádného dalšího cestujícího pracovat s notebookem.

Do konce února další linky

Podle údajů na webu poskytuje Wi-Fi zdarma ve svých autobusech také společnost Student Agency. Testovací provoz proběhl už na podzim loňského roku a v současné době by měla být potřebnou technologií vybavena většina žlutých autobusů na trase Praha – Brno. Nám se ale při cestě s touto společností připojit nepodařilo. Buďto nebyl detekován Wi-Fi signál vůbec, nebo po jeho nalezení nebylo možné získat IP adresu. Podle ředitele Student Agency Radima Jančury by mělo být do konce února letošního roku vybaveno službou Wi-Fi všech cca 90 žlutých autobusů, které společnost provozuje.

Klepněte pro větší obrázek
Internet zdarma by měl být údajně i v nejstarších žlutých autobusech Ayats Atlantis

I Student Agency chce využívat k poskytování bezdrátového přístupu k internetu zejména síť CDMA, která dosahuje při dostatečném plošném pokrytí zároveň vysokých rychlostí. Protože společnost ale provozuje větší počet linek i v místech se slabším signálem CDMA, hodlá do autobusů navíc instalovat počítač, jenž umožní kombinovat datové sítě různých operátorů vždy podle toho, která v daném místě trasy bude poskytovat nejlepší konektivitu.

Jak jste na tom s používání bezdrátových sítí vy? Surfujete na cestách? Jaké připojení využíváte? Jaké máte zkušenosti se službou Wi-Fi zdarma na palubách dálkových autobusů? Své názory pište do diskuze.

Diskuze (60) Další článek: SMS jízdenka v Javě: vítěz až na druhý pohled

Témata článku: Ostatní, Zdarma, Wi-Fi, CDMA, Nedostatečné pokrytí, Auto, Autobus


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 29

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

** Ano, pro kartu s neomezeným tarifem musíte za hranice ** U nás byste se nedoplatili, v Polsku je to ale jiné, pohádkové ** Jak může být tak levný? Ptejte se, jak jinde můžou být tak drazí...

Aleš Pospíšil | 53

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62